Vuelta a Espana 2017: Froome zwycięzcą wyścigu. Trentin wygrał ostatni etap

Matteo Trentin został w Madrycie zwycięzcą ostatniego, 21. etapu wyścigu Vuelta a Espana 2017. W klasyfikacji końcowej triumfował Christopher Froome.

Piotr Ziemka
Christopher Froome w czerwonej koszulce lidera wyścigu Vuelta a Espana PAP/EPA / JAVIER LIZON / Christopher Froome w czerwonej koszulce lidera wyścigu Vuelta a Espana
Tuż przed mężczyznami w stolicy Hiszpanii zaprezentowały się kobiety w zaliczanym do cyklu UCI Women's World Tour wyścigu Madrid Challenge by la Vuelta. Zwyciężyła Belgijka Jolien d'Hoore. Czwarte miejsce zajęła Polka Eugenia Bujak. Panie miały do pokonania 87 kilometrów. Mężczyźni przejechali ostatniego dnia rywalizacji w 72. edycji Vuelta a Espana 117,6 km. Start etapu przyjaźni nastąpił w Arroyomolinos.

W klasyfikacji punktowej po dwudziestu etapach z dorobkiem 153 punktów prowadził Christopher Froome. Trzecią lokatę ze zdobyczą 127 "oczek" zajmował Matteo Trentin.

34 kilometry przed metą Trentin wygrał lotną premię. Na drugiej pozycji uplasował się pomagający Włochowi jego kolega z zespołu Quick-Step Floors - Julian Alaphilippe. Trzeci był Gianni Moscon.

W ucieczce jechali Włoch Alessandro De Marchi (BMC), Portugalczyk Rui Alberto Faria da Costa (UAE Team Emirates), a także Australijczyk Nick Schultz (Caja Rural). Tego ostatniego doścignięto najwcześniej z tej trójki. De Marchi i Rui Costa zostali złapani, gdy do końca pozostawało 6 kilometrów - tuż przed początkiem ostatniego okrążenia w Madrycie.

Na finiszu najlepszy okazał się Trentin, dla którego to czwarta wygrana w tym wyścigu. Włoch z ekipy Quick-Step Floors nie odzyskał jednak zielonej koszulki lidera klasyfikacji punktowej.

Froome został trzecim kolarzem, który w jednym roku wygrał wyścigi Tour de France i Vuelta a Espana. W 1963 dokonał tego Jacques Anquetil, a 15 lat później - Bernard Hinault. Francuzi wygrali te trzytygodniowe toury, gdy VaE rozgrywano jeszcze wiosną.

Zawodnik drużyny Sky po raz pierwszy triumfował w klasyfikacji końcowej VaE. W latach 2011, 2014 i 2016 stawał na drugim stopniu podium. W 2017 roku objął prowadzenie trzeciego dnia rywalizacji. Czerwoną koszulkę lidera zachował do końca zmagań. Jako pierwszy minął metę dziewiątego etapu. Najlepiej spisał się też w jeździe indywidualnej na czas.

72. edycję VaE rozpoczęła drużynowa jazda na czas. Potem rozegrano 20 etapów indywidualnych. Aż trzy z nich wygrali Polacy. Tomasz Marczyński został zwycięzcą szóstego oraz dwunastego odcinka. Najszybciej do mety czternastego etapu dojechał Rafał Majka. Tydzień przed wygraną brązowy medalista igrzysk olimpijskich uplasował się na trzeciej pozycji. Dwukrotnie w czołowej trójce znalazł się też inny zawodnik grupy Bora-Hansgrohe - Paweł Poljański, który dwa razy był drugi. Długo na triumf czekali reprezentanci gospodarzy, Hiszpanie. Udało się przedostatniego dnia, kiedy wszystkich rywali pokonał kończący karierę Alberto Contador.