Michał Kwiatkowski 3. na najdłuższym etapie 58. wyścigu dookoła Kraju Basków!

Jay McCarthy wygrał trzeci etap wyścigu dookoła Kraju Basków. Trzecie miejsce zajął Michał Kwiatkowski. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Julian Alaphilippe.

Piotr Ziemka
Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky Getty Images / Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky
Trzeci etap był najdłuższym w 58. edycji wyścigu dookoła Kraju Basków. Kolarze przejechali 184 kilometry i 800 metrów. Wszystkie trzy górskie premie (dwie drugiej kategorii oraz jedną trzeciej kat.) wygrał Thomas de Gendt. Dzięki temu 31-letni zawodnik objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Dwukrotnie drugi, a raz czwarty na tych premiach był Christopher Juul Jensen. Belg z drużyny Lotto Soudal oraz Duńczyk z Mitchelton-Scott najdłużej utrzymywali się na czele z grona ośmiu uciekinierów, którzy oderwali się od grupy zasadniczej w początkowej części etapu.

26 kilometrów przed metą od peletonu odjechali: Michał Kwiatkowski, David de la Cruz, a także Omar Fraile. Hiszpana z Astany szybko doścignięto, natomiast kolarze teamu Sky dołączyli do nadal będących na czele dwóch zawodników, którzy punktowali na wszystkich środowych górskich premiach.

Jako pierwszy z tej czwórki został złapany de Gendt. 11 km przed końcem do peletonu wrócił Kwiatkowski, który pracował na rzecz kolegi z zespołu. De la Cruz oraz Jensen zostali minięci, gdy do zakończenia rywalizacji pozostawały trzy kilometry.

Na finiszu najlepszy okazał się Australijczyk Jay McCarthy (Bora-Hansgrohe). Jako drugi minął metę Aleksandr Riabuszenko. Kwiatkowski mimo zmęczenia ucieczką zdołał zająć trzecie miejsce. Szósty finiszował zwycięzca dwóch poprzednich etapów Julian Alaphilippe. Francuz pozostał liderem klasyfikacji generalnej.

Czas 4:49:39 uzyskało 92 czołowych kolarzy. W czwartek zostanie rozegrana jazda indywidualna na czas o długości 19,4 kilometra.

79. Michał Kwiatkowski Polska Sky +12:12

Czy Julian Alaphilippe będzie liderem klasyfikacji generalnej po czwartkowym etapie?