Dookoła Kraju Basków: Adam Yates wygrał 6. etap, Ion Izagirre zwycięzcą wyścigu

Adam Yates wygrał ostatni etap 59. edycji wyścigu Dookoła Kraju Basków. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Ion Izagirre.

Piotr Ziemka
Jon Izaguirre Getty Images / Chris Graythen / Na zdjęciu: Jon Izaguirre
Szóstego dnia rywalizacji uczestnicy 59. wyścigu Dookoła Kraju Basków przejechali 118 kilometrów i 200 metrów. Start oraz metę umiejscowiono w Eibar. Na trasie było sześc górskich premii, w tym dwie pierwszej kategorii. W żółtej koszulce lidera klasyfikacji generalnej jechał Emanuel Buchmann. Niemiec z grupy Bora-Hansgrohe poniósł straty 65 kilometrów przed końcem - na podjeździe pierwszej kategorii. Ponad minutę przewagi nad zwycięzcą piątkowego etapu wypracował drugi w "generalce" Jon Izagirre.

49 kilometrów przed metą Hiszpan został wirtualnym liderem wyścigu. Razem ze zwycięzcą rywalizacji Dookoła Walencji od peletonu odjechał Jakob Fuglsang. Kilka minut później do duetu z Astany dołączyli Adam Yates oraz dwóch kolarzy z UAE Team Emirates: Daniel Martin i Tadej Pogacar.

Yates zdobył najwięcej punktów na górskich premiach i samotnie przejechał na czele ostatnie 3200 metrów. Sekundę po nim finiszowali: Martin, Fuglsang oraz Izagirre, który awansował na szczyt klasyfikacji łącznej. Buchmann był wśród kolarzy, którzy na ostatnim kilometrze skręcili w złą stronę i przez to stracił kilkanaście sekund - zakończył etap o minutę i 36 sekund później niż Yates. Sędziowie przyznali później Niemcowi czas 3:00:10 (strata 1:24), jaki osiągnęli kolarze jadący razem z zawodnikiem ekipy Bora-Hansgrohe przed pomyleniem trasy. W "generalce" Buchmann spadł ostatecznie na trzecie, a nie czwarte miejsce, jak początkowo ogłoszono.