Giro d'Italia: historyczny triumf Dowsetta. Nikt tego przed nim nie dokonał

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Stuart Frankli / Na zdjęciu: Alex Dowsett
Getty Images / Stuart Frankli / Na zdjęciu: Alex Dowsett
zdjęcie autora artykułu

Alex Dowsett zapisał się na stałe na kartach historii Giro d'Italia. Nigdy wcześniej kolarz Israel Start-Up Nation nie wygrał etapu podczas tego wielkiego wyścigu. Aż do teraz.

[tag=36535]

Alex Dowsett[/tag] wygrał 8. etap Giro d'Italia. Brytyjski kolarz izraelskiego teamu Israel Start-Up Nation wpadł na metę minutę i 15 sekund przed trójką kolarzy: Salvatore Puccio, Matthew Holmesem i Joergiem Rosskopfem (ten ostatni jeździ dla polskiej grupy CCC Team). Peleton? Finiszował prawie 14 minut później.

W głównej grupie był oczywiście Rafał Majka (46. miejsce) i jego sytuacja w klasyfikacji generalnej się nie zmieniła. Polak nadal zajmuje 10. lokatę ze stratą minuty i 32 sekund do lidera - Joao Almeidy.

Majka stracił natomiast jednego z groźniejszych rywali w górach - Simona Yatesa. Brytyjczyk nie wystartował do ósmego etapu, bowiem wykryto u niego koronawirusa (pisaliśmy o tym TUTAJ >>). Pozostali zawodnicy i pracownicy zespołu Mitchelton-Scott zostali również przetestowani i okazało się, że są zdrowi. Jadą więc dalej.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niesamowity pech kolarza! Prowadził w wyścigu, ale... wylądował w krzakach

Sobotni (10.10.) etap nie miał wielkiej historii. Ucieczkę dnia stworzyło sześciu kolarzy (obok czterech już wymienionych już na początku czterech jechali w niej jeszcze: Matthias Brandle oraz Simone Ravanelli). Kilkanaście kilometrów przed metą doszło do podziału, ostatecznie spróbował szczęścia Dowsett i dojechał samotnie do końca. To był pierwszy w historii etap Giro, który wygrał kolarz Israel Start-Up Nation.

Peleton nie zamierzał gonić ucieczki, wypuścił ją na odległość kilkunastu minut i spokojnie przyjechał na metę. Być może znaczenie miało to, że jutro (niedziela, 11.10.) przed kolarzami dość trudny etap z metą na wysokości ponad 1650 m n.p.m. Najlepsi górale z pewnością będą mieli pełne ręce roboty.

Czytaj także: Kolarstwo. Paryż-Roubaix odwołany z powodu koronawirusa >>

Źródło artykułu: