Fabio Jakobsen nie wyklucza podania do sądu organizatorów Tour de Pologne. "Chodzi o odpowiedzialność"

Getty Images / Luc Claessen / Na zdjęciu: Fabio Jakobsen
Getty Images / Luc Claessen / Na zdjęciu: Fabio Jakobsen

Holenderski kolarz, który uległ w sierpniu 2020 poważnemu wypadkowi na finiszu przy katowickim "Spodku" przyznał, że rozważa dochodzenie swoich praw przed wymiarem sprawiedliwości. Decyzję podejmie w perspektywie kilku najbliższych miesięcy.

W tym artykule dowiesz się o:

[tag=72490]

Fabio Jakobsen[/tag] to jeden z największych pechowców 2020 roku. Podczas I etapu Tour de Pologne uległ makabrycznemu wypadkowi. Tuż przed metą w Katowicach, przy prędkości ponad 80 km/h, drogę zajechał mu Dylan Groenewegen. Deceuninck-Quick-Step stracił równowagę, wpadł na barierki i... Przez kilka dni lekarze w Sosnowcu walczyli o jego życie. Stan był bardzo poważny, kolarz został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej (TUTAJ znajdziesz więcej informacji >>).

Dopiero po pięciu miesiącach Jakobsen udzielił pierwszego wywiadu. Rozmowę przeprowadził Thijs Zonneveld z holenderskiego dziennika "Algemeen Dagblad".

- Jego twarz była w stanie makabrycznym. Rozpoznałam tylko mały kawałek: jego brwi i rzęsy. Wszędzie były szwy i siniaki. Miał ogoloną głowę, był na niej duży siniak. (...) Była rurka do odprowadzania płynu mózgowego. Nie mógł otworzyć ust. Później, gdy zajrzałam do środka, nic nie było. Brak zębów, brak połowy podniebienia, brak części szczęki - opisała partnerka holenderskiego kolarza, Delore Stougje.

Twarz Fabio Jakobsena teraz wygląda tak:

Fabio Jakobsen - prawie pięć miesięcy po wypadku w Katowicach. Fot. ad.nl
Fabio Jakobsen - prawie pięć miesięcy po wypadku w Katowicach. Fot. ad.nl

Tuż po wypadku w Katowicach wielu obserwatorów (m.in. Cezary Zamana czy szef belgijskiego klubu, w którym jeździ Jakobsen, Patrick Lefevere) zwrócili uwagę, że finisz przy "Spodku" jest po prostu niebezpieczny. I Międzynarodowa Unia Kolarska już dawno powinna zakazać organizatorom TdP jego organizowania (TUTAJ więcej szczegółów >>).

W podobnym tonie wypowiedział się Jakobsen. - Niebezpieczne finisze, jak ten w Katowicach, muszą zostać zakazane.

Holender wyraził nadzieję, że UCI jest już tego świadome. Dodał, że jeżeli w przyszłości barierki nie będą odpowiednie, jeżeli finisz będzie niebezpieczny, odpuści walkę na ostatnich metrach.

W związku z tym Holender nie wykluczył wystąpienia na drogę sądową. Przeciwko... organizatorom Tour de Pologne. Między innymi. - To skomplikowane - stwierdził. - Nie jestem prawnikiem, ale moim zdaniem kilka stron może ponieść odpowiedzialność. Groenewegen, jego pracodawca, czyli zespół Jumbo-Visma, organizatorzy Tour de Pologne oraz UCI.

Z rozmowy wynika, że jeżeli uda mu się wrócić na najwyższy poziom, znów będzie wygrywał, to nie będzie potrzeby iść do sądu. Ale... Kontrakt kończy mu się w grudniu 2021 roku. Co, jeśli nie wróci do formy? Przecież nikt nie będzie płacił pensji kolarzowi, który ma problemy, który nie wygrywa, jeździ słabo. - W takim przypadku zastanowię się nad wyciągnięciem konsekwencji wobec winnych - powiedział.

Jakobsen przyznał, że na razie nie spotkał się z głównym winowajcą wypadku - Groenewegenem. Otrzymał od niego SMS-a, nawet odpisał na niego, ale nie jest gotowy na rozmowę twarzą w twarz. Jeszcze nie teraz. Może w przyszłości. Na razie wrócił na rower, odbywa lekkie treningu i próbuje odbudować formę, aby w 2021 znów się ścigać. Czeka go też jeszcze kilka zabiegów i operacji. Na przykład związanych z uzębieniem.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Karolina Owczarz pochwaliła się nowymi "ciuszkami"

Komentarze (5)
avatar
Ajding
25.12.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Współczułem temu człowiekowi ale to co zrobił jego rodak było poniżej wszelkiej krytyki. Gdyby to zrobił na lotnisku przy tej prędkości skończyło by się podobnie. 
avatar
adi_kami
25.12.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Winnym jest ten artysta, który go chamsko i niebezpiecznie popchnął w barierki. Przy tej okazji oglądałem wiele finiszu, z wielu innych wyścigów, szczególnie takich, gdzie ostatnie metry są pod Czytaj całość
avatar
Wieslaw Wladyka
25.12.2020
Zgłoś do moderacji
1
2
Odpowiedz
Wynalazca roweru skonstruował środek lokomocji a nie narzędzie do popisów przez bezmózgowców.Bezpieczna prędkość jazdy na rowerze to maksimum 20 km na godzinę !!! 
dopowiadacz
25.12.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ciekawe ile było wypadków na tym niebezpiecznym odcinku w latach poprzednich? Patrząc na to obiektywnie , jazda rowerem z prędkością przekraczającą 80 km/h, nie jest zbyt bezpieczna . Co propon Czytaj całość