Dwa polskie złota w Trydencie!

Trwa znakomita passa Polaków na zimowej uniwersjadzie. Złoto w konkursie kombinacji norweskiej wywalczył Adam Cieślar, z kolei w rywalizacji panczenistów na 5000 metrów najlepszy był Jan Szymański.

Maciej Mikołajczyk

Trzeci dzień zimowej uniwersjady w Trentino był wyjątkowo obfity w sukcesy reprezentantów Polski. Najpierw brąz w alpejskim zjeździe wywalczyła Karolina Chrapek, a potem drugie miejsce w biegu indywidualnym zajęła Weronika Nowakowska Ziemniak. W ślady naszej biathlonistki szybko poszła panczenistka Natalia Czerwonka, zdobywając srebro na 1500 metrów. Jak się później okazało - to nie był koniec medalowych żniw biało-czerwonych. W konkursie kombinacji norweskiej równych nie miał sobie Adam Cieślar, a w zawodach łyżwiarzy szybkich na 5000 metrów poza zasięgiem rywali był Jan Szymański.

Ten ostatni uzyskał zdecydowanie najszybszy czas, pokonując ten dystans w nieco ponad 6,5 minuty. Zwycięstwa Polaka można było się spodziewać. Szymański w miniony weekend pokazał się z bardzo dobrej strony w zawodach Pucharu Świata w Berlinie, gdzie wspólnie z Konradem Niedźwiedzkim i Zbigniewem Bródką stanął na podium wyścigu drużynowego, uzyskując tym samym kwalifikację olimpijską. Srebro powędrowało w ręce bezpośredniego konkurenta naszego panczenisty - Rosjana Jewgienija Serjajewa, a trzeci był Koreańczyk z Południa Jin Yeong Lee. W zmaganiach wzięło udział jeszcze dwóch Polaków - ósme miejsce zajął Sebastian Druszkiewicz, a w połowie całej stawki znalazł się Adrian Wielgat.

Z kolei Cieślar triumfował w konkursie dwuboistów. Nasz kombinator norweski z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach na półmetku zawodów zajmował trzecie miejsce po skoku na odległość 99 metrów. Polak rozpoczął bieg dwadzieścia pięć sekund po prowadzącym Johannesie Waselim, ale na trasie spisał się wyśmienicie i z nawiązką odrobił straty do Niemca. Żadnej znaczącej roli nie odegrali w piątek Paweł Słowiok i Szczepan Kupczak, których sklasyfikowano odpowiednio na siedemnastej i dwudziestej trzeciej pozycji. Przypomnijmy, że Cieślar na początku tego sezonu zdobył punkty Pucharu Świata, a co za tym idzie paszport na zbliżające się igrzyska w rosyjskim Soczi.

Sporty zimowe na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów narciarstwa i nie tylko! Kliknij i polub nas.