Kombinacja. Akito Watabe wrócił na szczyt, Szczepan Kupczak w "30" w Lahti

Akito Watabe wygrał konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Lahti. W czołowej trzydziestce sklasyfikowano Szczepana Kupczaka.

Piotr Ziemka
Akito Watabe PAP/EPA / KIMMO BRANDT / Na zdjęciu: Akito Watabe
Akito Watabe spisał się najlepiej w serii skoków narciarskich. Zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2017/2018 wylądował na 127. metrze skoczni Salpausselkä (HS130) i zdobył 120 punktów. Drugi wynik miał Jens Luraas Oftebro (126,5 / 117,8, +0:07 do lidera). Trzecie miejsce zajął Martin Fritz (121 / 109,1 / +0:44). Z 22. numerem do biegu przystąpił Szczepan Kupczak. Jako szesnasty ruszył na trasę Jarl Magnus Riiber.

Watabe i Oftebro biegli razem do dziewiątego kilometra. Japończyk utrzymał się na czele do końca. 2,9 sekundy po zwycięzcy minął metę siódmy po serii skoków Joergen Graabak. Z ósmego miejsca na trzecie awansował Vinzenz Geiger. Oftebro finiszował jako czwarty. Czołową dziesiątkę zamknął Riiber. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w poprzednich piętnastu indywidualnych konkursach tego cyklu trzynastokrotnie zwyciężył, a dwukrotnie był drugi. W Lahti po raz pierwszy w tej edycji znalazł się na pozycji niższej niż druga.

Po 8,6 kilometra Kupczak zajmował 26. lokatę. Ostatecznie został sklasyfikowany na trzydziestej pozycji z dużą przewagą, 47 sekund nad 31. zawodnikiem. Polak miał 39. czas biegu, Watabe 24., Graabak 5., Geiger 6. 10 kilometrów najszybciej przebiegł Johannes Rydzek, który ukończył zmagania jako jedenasty.

Watabe po raz osiemnasty wygrał indywidualny konkurs Pucharu Świata. Rekordzistą Japonii pod względem zwycięstw z dorobkiem dziewiętnastu triumfów jest Kenji Ogiwara. Urodzony w 1988 roku Japończyk poprzednio stanął na najwyższym stopniu podium zawodów PŚ 25 marca 2018 roku w Schonach. W Lahti pokonał wszystkich również 6 marca 2015 roku.

Watabe po raz 67. znalazł się w czołowej trójce indywidualnego konkursu PŚ. Częściej w TOP3 było czterech kombinatorów: Hannu Manninen (90), Ronny Ackermann (77), Eric Frenzel (76) i Felix Gottwald (68).