Jest oficjalna decyzja. Rosjanie wykluczeni

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / ZUMA / Na zdjęciu: Sergio Rodriguez przy piłce
Newspix / ZUMA / Na zdjęciu: Sergio Rodriguez przy piłce
zdjęcie autora artykułu

W renomowanych koszykarskich rozgrywkach Euroligi i EuroCup w sezonie 2022/2023 nie zagrają rosyjskie drużyny, które zostały zawieszone przez władze Euroligi. Prezydent CSKA Moskwa w mocnych słowach skomentował tę decyzję.

"Drużyny z Rosji są zawieszone w udziale w rozgrywkach w sezonie 2022/2023 z powodu toczącej się wojnie w Ukrainie. Nie wyobrażamy sobie rywalizacji z tymi zespołami" - czytamy w oficjalnym komunikacie władz Euroligi.

Zawieszenie dotyczy trzech klubów Euroligi: CSKA Moskwa, Zenit Sankt Petersburg, UNICS Kazań i zespołu EuroCup Lokomotiv Kubań Krasnodar. Z tym ostatnim zespołem w sezonie 2021/2022 rywalizował WKS Śląsk. Wrocławianie w rozgrywkach EuroCup przegrali 68:98.

Warto odnotować, że podobną decyzję podjęły także inne międzynarodowe organizacje sportów drużynowych - m.in. MKOl, UEFA, FIBA, EHF (piłka ręczna), EHF (hokej), FIVB. 37 europejskich ministrów sportu przyznali, że rosyjskim drużynom należy zabronić rywalizacji z innymi krajami.

ZOBACZ WIDEO: Koniec Rybusa w reprezentacji Polski? "Prawdopodobnie postanowił się osiedlić na stałe w Rosji"

Z taką decyzją nie zgadza się Andrey Vatutin, prezydent CSKA Moskwa. W mocnych słowach skomentował zawieszenie rosyjskich drużyn w Eurolidze.

- Tak naprawdę decyzja została podjęta przed spotkaniem i trudno było oczekiwać innego wyniku. To jest decyzja polityczna. Prezydent Euroligi Jordi Bertomeu zauważył również, że jest to wymuszony krok polityczny, z którego wszyscy przegrywają, a liga byłaby silniejsza z CSKA - powiedział Vatutin, którego wypowiedzi cytuje serwis championat.com.

- Szkoda, że ​​w ciągu ostatnich trzech miesięcy nikt z kierownictwa Euroligi nie uznał za konieczne przedyskutowania z rosyjskimi klubami możliwości ich udziału w rozgrywkach. Jeśli chodzi o konsekwencje prawne i nasze dalsze działania, musimy zobaczyć, jak decyzja zostanie prawnie sformalizowana. Następnie wspólnie z prawnikami podejmiemy decyzję - dodał.

Rosyjskie drużyny w sezonie 2022/2023 zagrają w rozgrywkach ligi VTB.

Zobacz także: Gruba lista wolnych Polaków. Duże nazwiska do wzięcia! "Najgorszy sezon w karierze". Mówi wprost, co go wkurzyło Jeden telefon przekreślił transfer na samym finiszu! Wiemy, dlaczego "Wart każdych pieniędzy". O tej umowie jest głośno, mamy głos zawodnika!

Źródło artykułu: