Niespodzianka i dwa wielkie powroty w Suzuki I lidze

Dziki Warszawa niespodziewanie łatwo przegrały w Opolu z Weegree AZS Politechniką (54:70). Blisko porażki był też prowadzący w tabeli GKS Tychy, ale podobnie, jak Sensation Kotwica Kołobrzeg odwrócił losy meczu.

Patryk Neumann
Damian Pieloch WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Damian Pieloch
Weegree AZS Politechnika Opolska odniosła dopiero drugie zwycięstwo w sezonie. Gospodarze po dość jednostronnym meczu poradzili sobie z niepokonanymi do tej pory Dzikami Warszawa. Goście w trzeciej kwarcie zdobyli tylko sześć punktów i rekordowo przegrywali 37:62.

Końcowy rezultat nie był tak surowy (70:54), ale Dziki trafiły tylko 2/16 prób za trzy punkty. Zmarnowały też sporo rzutów wolnych wykorzystując tylko 20/37 prób. Weegree AZS Politechnika miała w tym elemencie 17/22, a 23 punkty (8/12 z gry) zdobył dla ekipy z Opola Hubert Pabian.

Trudną przeprawę z beniaminkiem miała Sensation Kotwica Kołobrzeg, która wygrała 82:74. KKS Polonia Warszawa w pierwszej kwarcie prowadziła 27:11. Goście odrobili wszystkie straty, ale ponownie dali się zdominować w trzeciej kwarcie i przegrywali 53:65.

Serią 15 punktów z rzędu odwrócili losy meczu, ale walczący o drugie zwycięstwo w sezonie gospodarze mieli jeszcze swoją szansę (72:68). Końcówkę przegrali jednak 2:14. Michał Kierlewicz zdobył dla nich 20 punktów (5/7 za trzy), siedem zbiórek i pięć asyst. W Sensation Kotwicy 20 "oczek" (8/10 za dwa), sześć asyst i pięć zbiórek miał Paweł Dzierżak. Rozgrywający był najlepszy w zespole we wszystkich tych elementach, a 16 punktów (4/6 za trzy) dołożył Damian Pieloch.

Na pierwszym miejscu w tabeli po szóstym zwycięstwie w sezonie umocnił się GKS Tychy, który pokonał Miasto Szkła Krosno 83:80. Lider w pierwszej i drugiej kwarcie odrabiał po 11 punktów straty. W kolejnej odsłonie gospodarze prowadzili 58:51, ale później ponownie byli w sporych opałach (63:73).

Ostatnich siedem minut wygrali jednak 20:7. Maciej Koperski zdobył dla GKS-u 24 punkty (16 w pierwszej połowie), a Andrzej Krajewski dołożył po 11 punktów i zbiórek. W drużynie z Krosna 20 punktów (15 w pierwszej połowie) rzucił Maksymilian Zagórski.

Drugi zacięty do ostatnich sekund mecz odbył się w Krakowie. Grający tylko siódemką koszykarzy AZS AGH prowadził z Eneą Basketem Poznań 49:37, ale goście w trzeciej kwarcie odrobili całą stratę. Gospodarze zwyciężyli 86:82. Kluczowe punkty zdobyli w końcówce dla nich Szymon Szmit (17 w całym meczu) i bezbłędny w rzutach wolnych (6/6) Michał Lis, który trafił tylko 3/14 prób z gry. Najlepszym strzelcem z 22 punktami (9/11 z gry) był Patryk Wydra.

Seria 11 punktów dała Żakowi Koszalin prowadzenie 54:38 w trzeciej kwarcie meczu z WKK Wrocław. Goście mozolnie odrabiali straty. Zbliżyli się nawet na 81:85, ale ostatecznie przegrali 81:89. Gospodarze odnieśli trzecie zwycięstwo w sezonie, a 28 punktów (9/12 z gry) zdobył dla nich Jakub Dłoniak. Mateusz Kaszowski dodał 17 "oczek" i osiem asyst, a w WKK double-double skompletował Dominik Rutkowski - 16 punktów i 12 zbiórek. Miał też pięć asyst i trafił 4/7 prób z dystansu przy 5/28 w tym elemencie całej drużyny.

Wyniki sobotnich spotkań 6. kolejki Suzuki I ligi:

Weegree AZS Politechnika Opolska - Dziki Warszawa 70:54 (24:13, 19:18, 16:6, 11:17)

Weegree AZS Politechnika: Pabian 23, Kroczak 12, Kowalczyk 10, Kobel 7, Jodłowski 6, Skiba 6, Białachowski 4, Ratajczak 2, Kapuściński 0, Salkiewicz 0.

Dziki: Grochowski 10, Aleksandrowicz 9, Komenda 9, Czujkowski 6, Michalski 6, Bartosz 4, Motel 4, Janik 3, Kuźkow 3, Szular 0.

KKS Polonia Warszawa - Sensation Kotwica Kołobrzeg 74:82 (27:13, 13:28, 25:14, 9:27)

Polonia: Kierlewicz 20, Linowski 13, Cechniak 9, Dutkiewicz 8, Wieluński 8, Pełka 7, Anusewicz 5, Piliszczuk 4.

Sensation Kotwica: Dzierżak 20, Pieloch 16, Washington 15, Kowalenko 10, Śmigielski 10, Pułkotycki 6, Kurpisz 5, Długosz 0, Klawa 0.

MKKS Żak Koszalin - WKK Wrocław 89:81 (21:20, 22:16, 23:23, 23:22)

Żak: Dłoniak 28, Kaszowski 17, Pisarczyk 12, Łabinowicz 10, Itrich 9, Sanders 9, Marcinkowski 2, Szewczyk 2, Karpik 0.

WKK: Rutkowski 16, Gabiński 13, Ochońko 12, Kiwilsza 9, Wilczek 9, Nowakowski 8, Koelner 5, Kowalczyk 5, Zabłocki 2, Zywert 2.

GKS Tychy - Miasto Szkła Krosno 83:80 (23:23, 20:22, 16:20, 24:15)

GKS: Koperski 24, Mąkowski 12, Kamiński 11, Kędel 11, Krajewski 11, Wieloch 7, Ziaja 5, Nowak 2, Chodukiewicz 0.

Miasto Szkła: Zagórski 20, Heliński 17, Jankowski 11, Łałak 8, Oczkowicz 7, Dawdo 6, Harris 6, Dubults 3, Traczyk 2.

AZS AGH Kraków - Enea Basket Poznań 86:82 (24:19, 25:20, 15:25, 22:18)

AZS AGH: Wydra 22, Szmit 17, Lis 13, Rojek 13, Abdelaal 10, Zmarlak 7, Sobiech 4.

Enea Basket: Tomaszewski 16, Fiszer 15, Ciechociński 12, Fraś 12, Nowicki 11, Wielechowski 7, Stankowski 6, Andrzejewski 3, Jakubiak 0, Maćkowiak 0, Simon 0.