Kapitalny spektakl w Bydgoszczy. Najlepszy mecz Astorii w sezonie!

Ben Simons wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności i poprowadził Enea Abramczyk Astorię do cennego zwycięstwa nad dużo wyżej notowanym Kingiem Szczecin. Bydgoszczanie wygrali 104:103, a kapitan zespołu uzbierał aż 34 punkty, trafiając 8 trójek.

Dawid Siemieniecki
koszykarze Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz WP SportoweFakty / Rafał Sobierański / Na zdjęciu: koszykarze Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz
Spotkanie w Bydgoszczy rozpoczęło się od minuty ciszy dla śp. Tomasza Wiktorskiego (wielkiego kibica Zastalu Zielona Góra) oraz jego żony i córeczki. Cała trójka zginęła tragicznie w wypadku samochodowym w minionym tygodniu. Sam mecz lepiej rozpoczęli natomiast gospodarze, którzy grali bardzo agresywnie od samego początku i szybko osiągnęli kilkupunktowe prowadzenie (11:4), na co czasem zareagował Arkadiusz Miłoszewski.

Po czasie dla trenera szczecinian sprawy w swoje ręce w jego zespole wzięli Zac Cuthbertson oraz Andrzej Mazurczak i dzięki ich dobrej grze King wrócił do gry. Po drugiej stronie świetnie prezentowali się jednak Benjamin Simons i Myke Henry, którzy w samej tylko pierwszej kwarcie zdobyli do spółki 23 "oczka". King jednak się odgryzał, gdyż nieźle wyglądała jego skuteczność w rzutach z dystansu (4/8).

Kolejne fragmenty dużo lepiej wyglądały w wykonaniu gospodarzy, którzy po dobitce Pauliusa Petrileviciusa prowadzili już 38:28. Problemem Kinga był też szybko łapane w drugiej kwarcie faule. Tych goście mieli już pięć po niecałych czterech minutach gry w tej części. Astoria starała się to skrzętnie wykorzystywać, ale do czasu. Pod koniec pierwszej połowy King wrzucił wyższy bieg i znów zaczął trafiać za trzy, dzięki czemu zbliżył się do gospodarzy na jedno posiadanie. Do przerwy na tablicy wyników było tylko 55:50, bo równo z końcową syreną trafił jeszcze Mike Smith.

Po zmianie stron goście grali wprost doskonale i zaczęli trzecią kwartę od runu 8:0. Astoria odpowiedziała jednak dwiema dobrymi akcjami, ale na parkiecie zrobiło się nerwowo. Szybkie dwa faule złapał Myke Henry, a jako że po pierwszej połowie miał już trzy na koncie, musiał opuścić parkiet. Gospodarze w jeszcze większych tarapatach znaleźli się na cztery minuty przed końcem trzeciej odsłony, gdy po raz czwarty sfaulował Petrilevicius.

Podopieczni Marka Popiołka nie zamierzali jednak tanio sprzedać skóry i walczyli pomimo grania długimi fragmentami bez dwóch ważnych graczy, bo takimi są Henry i litewski podkoszowy. King grał jednak koncertowo w trzeciej kwarcie i odskoczył na minutę i czterdzieści pięć sekund przed jej końcem już na dziewięć punktów (79:70).

W czwartej kwarcie Astoria wzięła się do pracy i zdołała zbliżyć się na dwa punkty, ale od razu trójkę zaaplikował jej Tony Meier. W Astorii cały czas nie do zatrzymania był Simons, który trafił swoją kolejną (ósmą) trójkę w meczu z bardzo ważnym momencie, po której było tylko 87:88. Na niecałe trzy minuty przed końcem gospodarze znów prowadzili - po kolejnych punktach swojego kapitana. Tego prowadzenia bydgoszczanie z rąk już nie wypuścili.

W bardzo ważnym momencie piłkę stracił Mazurczak, po chwili sfaulował Smitha, a ten trafił dwa rzuty wolne i było 101:94 dla Astorii. Po chwili świetnie Cuthbertsona zablokował Simons i piłkę miał zespół miejscowy. Ponownie akcję na siebie wziął Smith i ograł Mazurczaka, zdobywając dwa punkty po rzucie z półdystansu. Trener gości poprosił o czas, ale było już 103:94 i szczecinianie nie zdołali odrobić wszystkich strat.

Odrobili ich jednak aż osiem, bo przegrali ostatecznie 103:104! King w samej końcówce zmusił Astorię do całej masy błędów, po których zaczął sukcesywnie odrabiać straty. Mógł nawet wygrać, ale nie starczyło mu na to czasu, bo gospodarze w swojej ostatniej akcji dobrze wyprowadzili piłkę do gry zza linii bocznej i tym samym triumfowali jednym punktem!

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - King Szczecin 104:103 (30:26, 25:24, 19:32, 30:21)

Astoria: Benjamin Simons 34, Myke Henry 15, Mike Smith 15, Paulius Petrilevicius 14, Nathan Cayo 11, Daniel Szymkiewicz 10, Aleksander Lewandowski 3, Michał Pluta 2, Piotr Wińkowski 0.

King: Andrzej Mazurczak 21, Zac Cuthbertson 20, Filip Matczak 18, Tony Meier 17, Phil Fayne 13, Kacper Borowski 6, Bryce Brown 4, James Eads 4, Mateusz Kostrzewski 0, Maciej Żmudzki 0.