Anwil odrobił 19 punktów! Wielkie emocje w Hali Mistrzów

Po bardzo złej pierwszej połowie i jeszcze gorszym początku trzeciej kwarty, Anwil Włocławek zdołał wrócić do gry w meczu z Treflem Sopot, ale finalnie to goście byli lepsi i triumfowali na Kujawach 83:80.

Dawid Siemieniecki
Koszykarze podczas meczu Anwil Włocławek - Trefl Sopot PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Koszykarze podczas meczu Anwil Włocławek - Trefl Sopot.
W pierwszych fragmentach spotkanie było mocno wyrównane. Obie drużyny grały w bardzo zróżnicowany sposób. Wśród gospodarzy dominował zwłaszcza Lee Moore. W mecz dobrze wszedł także Josh Bostic, jednak po swojej pierwszej punktowej akcji, nie poszedł za ciosem i w kolejnych akcjach zaczął mocno pudłować. Ale nie tylko on miał z tym problemy, bowiem w pierwszej połowie sobą nie byli też Kamil Łączyński i Phil Greene (łącznie 1/8 z gry).

Indolencję strzelecką Anwilu, Trefl wykorzystał w drugiej kwarcie. Właśnie wtedy, małymi krokami, goście zaczęli uciekać włocławianom. Bardzo dobrze w tej części prezentowali się zwłaszcza Jean Salumu i Rolands Freimanis. Po punktach tego drugiego ekipa Żana Tabaka prowadziła już trzynastoma punktami (46:33). Ostatecznie zespołu do szatni udawały się przy wyniku 37:49. Gospodarze nie byli w stanie wykorzystać faktu, że Trefl całe drugie pięć minut tej części grał z limitem przewinień.

Początek trzeciej kwarty był nieco ospały. Wydawało się jednak, że Anwil budzi się, gdy z dystansu celnie przymierzył Luke Petrasek. Wtedy podopieczni Przemysława Frasunkiewicza nieco zmniejszyli straty (42:50). To była woda na młyn dla Trefla. Już po chwili było bowiem 57:42 dla gości po trójce autorstwa Michała Kolendy, a po nieco szalonym rzucie Garretta Nevelsa z bardzo daleka nawet 61:42!

Wtedy ciężar gry włocławian wzięli na siebie Bostic i Josip Sobin, dzięki czemu Anwil zaczął odrabiać straty. Kiedy z kolei za trzy trafił Michał Nowakowski, miejscowi przegrywali tylko 61:66! Ostatecznie po trzydziestu minutach było jednak 61:69, bo tuż przed syreną z narożnika trafił jeszcze Freimanis. Na początku 4. kwarty poza grą był Lee Moore, ale kiedy już pojawił się na parkiecie, od razu zdobył punkty i było 70:73.

Punktem zwrotnym mogła okazać się akcja, w której faulem dyskwalifikującym ukarany został Cameron Wells. Dwa wolne wykorzystał Michał Nowakowski, za trzy trafił Greene i było tylko 75:76. Chwilę później ten sam gracz, ale rzutem z półdystansu, wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W samej końcówce znów ekipy grały kosz za kosz. Na celną trójkę Greena od razu odpowiedział wypoczęty w drugiej połowie Andrzej Pluta i było 80:83.

Do remisu mógł doprowadzić Moore, ale spudłował z narożnika, a faulowany Kolenda miał szansę zamknąć mecz, lecz spudłował oba rzuty wolne, dając tym samym Anwilowi szansę na remis. Piłka znów trafiła do Moore'a, ale jego próba z połowy nie była celna i tym samym bohaterem gości został Pluta, który po zmianie stron wszedł na boisko dopiero pod koniec czwartej kwarty, ale trafił rzut dający jego ekipie bezcenną wygraną, bo po dwóch porażkach - ze Śląskiem i Legią.

Anwil Włocławek - Trefl Sopot 80:83 (22:23, 15:26, 24:20, 19:14)

Anwil: Phil Greene IV 23, Lee Moore 16, Michał Nowakowski 12, Luke Petrasek 11, Josip Sobin 8, Josh Bostic 6, Dawid Słupiński 4, Kamil Łączyński 0, Marcin Woroniecki 0.

Trefl: Garrett Nevels 15, Rolands Freimanis 13, Jean Salumu 13, Jarosław Zyskowski 12, Ivica Radić 10, Andrzej Pluta 8, Cameron Wells 7, Michał Kolenda 5.