Ograli Amerykanów. Teraz zostali zdeklasowani w ćwierćfinale!

Szok! Tak jednostronnego meczu mało kto się spodziewał. Serbowie pokazali wielką siłę i w pierwszym meczu ćwierćfinałowym mundialu rozbili Litwę aż 87:68.

Patryk Pankowiak
Nikola Milutinov (w ciemnej koszulce) oraz Jonas Valanciuna PAP/EPA / Rolex Dela Pena / Na zdjęciu: Nikola Milutinov (w ciemnej koszulce) oraz Jonas Valanciuna
Z nieba do piekła. Tak można opisać nastroje litewskich kibiców koszykówki. Ich reprezentacja zaledwie dwa dni temu sensacyjnie pokonała Amerykanów (110:104), a teraz została równie szokująco zdeklasowana przez Serbów.

To miał być wielki mecz, którego wynik rozstrzygnie się w ostatnich sekundach. Tymczasem Litwa dotrzymała kroku rywalom tylko w pierwszej kwarcie, którą wygrała 25:24. Dwie następne odsłony zakończyły się nokautem w wykonaniu serbskich koszykarzy.

Drużyna z Bałkanów już do przerwy prowadziła 49:38, a przed ostatnimi dziesięcioma minutami miała aż 18 oczek zaliczki (73:55). Czwarta kwarta okazała się formalnością. Serbia, choć bez Nikoli Jokicia w składzie, wygrała 87:68 i zapewniła sobie grę w półfinale mistrzostw świata.

Genialny był Bogdan Bogdanović. Gracz ekipy Atlanta Hawks rzucił 21 punktów, trafiając 9 na 13 oddanych rzutów z pola. Filip Petrusev dodał 17 oczek i zebrał sześć piłek.

Serbia w całym spotkaniu popełniła zaledwie osiem strat. Litwini natomiast dwa razy więcej, bo aż 15. Oddali przy tym tylko 28 prób za dwa. Słabo wypadli Ignas Brazdeikis (11 punktów, 3/11 z gry) oraz Mindaugas Kuzminskas (sześć punktów, 0/5 za trzy).

Serbowie w następnym etapie zmierzą się ze zwycięzcą meczu Kanada - Słowenia. Dodatkowo, jeśli Kanada i USA wygrają swoje mecze, Serbia będzie już pewna gry na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.