Tylko Wiśle się nie udało - podsumowanie drugich meczy ćwierćfinałowych Euroligi koszykarek

Po piątkowych spotkaniach znamy już trzech uczestników turnieju Final Four Euroligi koszykarek. W turnieju tym zameldowały się już zespoły Spartaka Moskwa, UMMC Jekaterynburg i Ros Casares Walencja. Awansować nie udało się jedynie Wiśle Can Pack Kraków. Podopieczne Jose Ignacio Hernandeza przegrały w Brnie z Frisco Sika i w tej rywalizacji jest remis. O tym, który z zespołów uzupełni stawkę najlepszych na Starym Kontynencie, zadecyduje środowe spotkanie pod Wawelem.

Krzysztof Kaczmarczyk

Taurasi i Fowles show

Obrończynie mistrzowskiego tytułu, zawodniczki Spartaka Moskwa Region Vidnoje, zdołały po raz drugi pokonać turecki zespół Fenerbahce Stambuł. W Turcji do rozstrzygnięcia pojedynku potrzebna była dogrywka pomimo faktu, że gospodynie po 3 kwartach prowadziły różnicą aż 15 punktów. Czwarta kwarta to jednak popis najskuteczniejszej koszykarki Euroligi Diany Taurasi, która swoimi trójkami rozbijała defensywę Fenerbahce. Dodatkowo pod koszem szalała Sylvia Fowles (26 punktów i 19 zbiórek) i duet zapewnił ekipie dowodzonej przez Pokey Chatman awans. Taurasi w czwartej kwarcie i dogrywce była nie do zatrzymania. W całym meczu uzbierała 38 punktów. Duży wpływ na porażkę Fenerbahce miał również fakt, że w od końcówki czwartej kwarty na parkiecie nie było już Penny Taylor, która musiała opuścić parkiet z powodu nadmiaru przewinień.

Spartak mógł wygrać już w regulaminowym czasie gry, ale w ostatniej akcji czwartej kwarty kuriozalny rzut na wagę remisu oddała Nicole Powell. Ten wpadł do kosza, a na tablicy wyników pojawił się remis.

Równo z końcową syreną dogrywki, przy próbie zbiórki, kontuzji prawej nogi doznała Janell McCarville. Na razie nikt nie zna jednak szczegółów urazu tej zawodniczki. Wszyscy mają jednak nadzieję, że będzie to niegroźny uraz, który nie wyeliminuje tej koszykarki z udziały w najważniejszych spotkaniach sezonu.

Biba skuteczna, UMMC triumfujące

Good Angels Koszyce to jedna z największych zaskoczeń tegorocznej edycji Euroligi. Znakomicie dysponowane Candice Dupree i Angel McCoughtry doprowadziły słowacki zespół do ćwierćfinałów, a w piątek były o krok, od pokonania UMMC, wielkiego faworyta tegorocznej edycji Euroligi koszykarek. Dupree wywalczyła 23 punkty i 12 zbiórek. McCoughtry uzbierała 16 oczek. To jednak nie wystarczyło na rywalki, które wygrały 65:60. 20 punktów dla triumfatorek wywalczyła Agnieszka Bibrzycka, która była najskuteczniejszą koszykarką swojego zespołu.

Tym samym Biba i koleżanki zapewniły sobie awans do turnieju Final Four, gdzie w półfinale na drodze stoi obrońca tytułu, triumfator trzech ostatnich edycji tych elitarnych rozgrywek, Spartak Moskwa Region Vidnoje. Dla wszystkich fanów jest to przedwczesny finał tych rozgrywek, ale przepisy FIBA nie pozwalają dwóm zespołom z tego samego państwa na udział w wielkim finale i z urzędu kojarzy je ze sobą w półfinałowej batalii.

Wymęczona wygrana Ros Casares

Ros Casares poradziło sobie z kontuzjami i rywalem. Koszykarki z Walencji po raz drugi pokonały w bratobójczym pojedynku Halcon Avenida Salamanka i tym samym zagrają w wymarzonym Final Four. Mistrzynie Hiszpanii prowadziły od samego początku spotkania, ale w końcówce roztrwoniły swoją przewagę i zrobiło się 57:57. 6 ostatnich punktów to jednak dzieło zawodniczek Ros Casares, które w końcowym rozrachunku mogły cieszyć się z wygranej i awansu.

Koszykarki z Walencji muszą czekać na swojego rywala w półfinałowej batalii, bowiem w starciu pomiędzy Wisłą Can Pack Kraków i Frisco Sika Brno jest remis 1:1.

Zadecyduje trzeci mecz

O meczu Frisco Sika Brno - Wisła Can Pack Kraków szerzej piszemy w osobnym temacie.

Wyniki:

Fenerbahce Stambuł - Spartak Moskwa Region Vidnoje 85:87 (20:24, 18:10, 29:18, 6:21, 12:14 d.)
(N.Powell 23, T.Sutton-Brown 16, N.Yilmaz 14, E.Tuncluer 13 - D.Taurasi 38, S.Fowles 26 (19 zb), S.Bird 10, J.McCarville 6)

Stan rywalizacji: 2:0 dla Spartaka Moskwa Region Vidnoje, awans Spartaka do Final Four

Good Angels Koszce - UMMC Jekaterynburg 60:65 (9:17, 15:14, 17:11, 19:23)
(C.Dupree 23 (12 zb), A.McCoughtry 16, E.Lawless 11, L.Kupcikova 4 - A.Bibrzycka 20, C.Pondexter 11, S.Gruda 10, D.Nolan 8)

Stan rywalizacji: 2:0 dla UMMC Jekaterynburg, awans UMMC do Final Four

Frisco Sika Brno - Wisła Can Pack Kraków 87:72 (24:23, 19:15, 23:14, 21:20)
(E.Viteckova 25, T.McWilliams 20, J.Skerovic 15, D.Bonner 15 - I.Castro Marques 19, E.Kobryn 15, L.Cohen 12, K.Zohnova 11)

Stan rywalizacji: 1:1

Przeczytaj szczegółową relację z tego meczu; "Koszykarki z Brna wyciągnęły wnioski i wyrównały" http://www.sportowefak...elacja-z-m >-> TUTAJ <-

Halcon Avenida Salamanka - Ros Casares Walencja 57:63 (13:18, 15:19, 12:10, 17:16)
(S.Lyttle 17 (10 zb), L.Willingham 14 (10 zb), S.Dominguez 13, A.De Mondt 7 - E.DeSouza 21, A.Valdemoro 13, A.Montanana 10, B.Snell 8)

Stan rywalizacji: 2:0 dla Ros Casares Walencja, awans Ros Casares do Final Four