6. kolejka ACB: Faworyci dają przykład

W hitowym spotkaniu 6. kolejki hiszpańskiej ACB Caja Laboral Baskonia pokonała Power Electronics Walencja 81:67 i umocniła się na drugim miejscu w lidze. Liderem nadal pozostaje Barcelona, a na trzecią lokatę wskoczył Real Madryt, który zmiażdżył rewelację ligi, Lagun Aro Gipuzkoa, różnicą trzydziestu oczek. Od dna odbiła się natomiast Asefa Estudiantes Madryt. Stołeczna ekipa wygrała po raz pierwszy w tym sezonie.

W tym artykule dowiesz się o:

Liderem ACB po rozegraniu 6. kolejek pozostaje ekipa Regalu FC Barcelona. Katalończycy mierzyli się w miniony weekend z Cajasol Sewilla, która zawsze sprawia im nie lada problemy i tak też było tym razem. Podopieczni Xavi Pascuala przegrywali nawet po dziesięciu minutach różnicą trzech oczek, choć od drugiej kwarty to już oni dominowali na parkiecie. Szalał Pete Mickeal, który niemalże w pojedynkę rozmontowywał defensywę gospodarzy i najpierw dał swojej drużynie prowadzenie do przerwy (37:38), a następnie przechylił losy spotkania (75:67) na korzyść Barcelony, kończąc mecz z dorobkiem 23 punktów (10/11 z gry) i sześciu zbiórek.

Dzięki temu zwycięstwu "Blaugrana" umocniła się na fotelu lidera hiszpańskiej ekstraklasy, choć przewodzi tylko za sprawą najkorzystniejszego bilansu małych punktów. Druga w kolejności jest bowiem ekipa Caji Laboral Baskonia, która pokonała na wyjeździe Power Electronics Walencja. Gospodarze grają w tym sezonie fatalnie i wydaje się, że trener Manuel Hussein nie umie znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. W niedzielę miejscowi po trzydziestu minutach przegrywali z ekipą z Kraju Basków różnicą tylko jednego punktu (65:66), lecz co z tego, skoro w decydującej kwarcie rzucili... dwa (!) oczka, przegrywając ostatecznie 67:81. David Logan zdobył dla zwycięzców dziewięć punktów (1/5 za dwa, 2/2 za trzy, 1/1 za jeden), miał jedną zbiórkę i asystę.

Najciekawsze, z punktu widzenia tabeli, spotkanie miało się odbyć natomiast w Madrycie, gdzie piąty Real podejmował u siebie czwarte Lagun Aro Gipuzkoa. Przed niedzielnym starciem obie ekipy miały bilans 4-1, więc stawka spotkania była jasna - ten, kto przegra, straci kontakt z czołówka. Ostatecznie po czterech kwartach gorszy okazał się zespół przyjezdny. Podopieczni Ettore Messiny urządzili sobie prawdziwy strzelecko-defensywy popis, zatrzymując rywala na jedynie 53 oczkach, a samemu rzucając ich 83. Po 14 punktów zdobyli Sergio Llull i Sergio Rodriguez, a niewiele mniej mieli Ante Tomić czy Clay Tucker.

MVP kolejki został Fede van Lacke. Hiszpan zdobył 22 punkty (6/8 za dwa, 3/5 za trzy, 1/2 za jeden), miał siedem asyst i pięć zbiórek, co ogółem złożyło się na 35 oczek evaluation. Jednocześnie, 30-letni obrońca poprowadził swój zespół, Blancos de Rueda Valladolid do zwycięstwa nad świetnie spisującą się dotychczas (cztery zwycięstwa w pięciu meczach) drużyną DKV Joventut Badalona 91:72. Dzięki tej wygranej podopiecznie Porfi Fisaca umocnili się na siódmej pozycji.

Wyniki 6. kolejki:

Cajasol Sewilla - Regal FC Barcelona 67:75 (19:16, 18:22, 15:18, 15:19)

(Bullock 13, Davis 12, Calloway 10 - Mickeal 23, Lorbek 10, N’Dong 10)

Blancos de Rueda Valladolid - DKV Joventut Badalona 91:72 (29:18, 19:15, 23:18, 20:21)

(van Lacke 22, Slaughter 17, Robinson 11, Barnes 10 - McDonald 18, Hosley 13, English 11, Franch 11)

Baloncesto Fuenlabrada - CAI Saragossa 97:90 (30:28, 23:19, 22:21, 22:22)

(Batista 19, Valters 15, Rabaseda 14, Guardia 11, Manoildi 11 - Hettsheimeir 18, Cabezas 15, Miso 12, Chubb 11, Barlow 10)

Minorka Basquet - CB Granada 60:57 (24:15, 9:12, 12:9, 15:21)

(Victor 15, Donaldson 14, Ciorciari 13 - Ingles 17, Stefansson 11, Kurz 10)

Power Electronics Walencja - Caja Laboral Baskonia 67:81 (25:23, 16:21, 24:22, 2:15)

(Savanović 19, Martinez 10 - San Emeterio 15, Bjelica 14, Huertas 14, Teletović 14, Barać 11)

Bizkaia Basket Bilbao - Meridiano Alicante 71:59 (24:14, 18:17, 14:21, 15:7)

(Banić 14, Hernandez-Sonseca 11, Warren 11, Jackson 10 - Doellman 14, Huertel 12)

Real Madryt - Lagun Aro Gipuzkoa 83:53 (16:23, 23:5, 20:17, 24:8)

(Llull 14, Rodriguez 14, Tomić 12, Tucker 11, Velicković 10 - Baron 18)

Asefa Estudiantes Madryt - Gran 2014 Canaria 73:71 (16:20, 16:17, 20:21, 21:13)

(Jasen 13, Caner-Medley 11, Ellis 10, Gabriel 10 - Wallace 16, Carroll 13, Green 11)

Assignia Manresa - Unicaja Malaga 61:83 (18:8, 11:29, 17:20, 15:26)

(Slokar 19, San Miguel 10 - Archibald 18, Tripković 18, Printezis 11, Rodriguez 10)

Tabela po 6. kolejce:

1. Regal FC Barcelona 11 5-1 0.833 475-387 +88
2Caja Laboral Baskonia115-10.833499-413+86
3Real Madryt115-10.833465-409+56
4Bizkaia Basket Bilbao104-20.667456-402+54
5DKV Joventut Badalona104-20.667488-465+23