23. kolejka ACB: Nieoczekiwana porażka Barcy, mocne Power Electronics

Baloncesto Fuenlabrada została sprawcą największej niespodzianki 23. kolejki hiszpańskiej ACB. Koszykarze z przedmieść Madrytu nieoczekiwanie pokonali lidera tabeli Regal FC Barcelonę i tym samym stracili nieco przewagę do goniących: Realu Madryt i Power Electronics Walencja. Bardzo ciasno robi się natomiast w środku tabeli, gdzie o miejsce premiowane awansem do play-off walczy sześć ekip.

W tym artykule dowiesz się o:

Chyba nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Tymczasem Baloncesto Fuenlabrada, hiszpański średniak ACB, pokonał Regal FC Barcelonę! Katalończycy przespali jednak pierwszą połowę i zanim się obejrzeli, przegrywali już po dwudziestu minutach różnicą dziesięciu oczek, 30:40. Trener Xavi Pascual miał spore problemy z grą ofensywną swoich podopiecznych, wszak poza Juanem Carlosem Navarro nikt nie kwapił się zbytnio by wziąć na siebie ciężar gry w ataku.

W szeregach gospodarzy było zupełnie inaczej. Gustavo Ayon (razem 24 punkty) raz po raz okazywał się lepszy w podkoszowej walce, a wielki spokój w poczynaniach miejscowych wprowadzał Davor Kus (16). Chorwat bezbłędnie wykorzystywał każdą lukę w defensywie Barcelony i próbował rzutów z dystansu lub dynamicznych wejść na kosz. Dzięki temu po trzydziestu minutach Fuenlabrada nadal miała sporą zaliczkę - dziewięć oczek.

W decydującej kwarcie goście ruszyli jednak do ostrych ataków. Lepiej tempo gry kontrolował Ricky Rubio a skuteczniejszy był Alan Anderson i Katalończycy zbliżyli się nieco do gospodarzy. Najpierw na siedem, potem na pięć, aż wreszcie na trzy punkty... Sytuację uratował jednak Kus, który trafił kolejną trójkę i ostatecznie Fuenlabrada pokonała lidera tabeli 69:66.

Wpadkę wicemistrza kraju wykorzystał odwieczny rywal i zarazem wicelider - Real Madryt. "Królewscy" nie dali żadnych szans DKV Joventutowi Badalona i choć przez dwadzieścia minut goście byli w stanie dotrzymywać kroku gospodarzom, po zmianie stron uwidoczniła się przewaga stołecznej ekipy. Sergio Llull i Ante Tomić zdobyli po 13 punktów dla Realu, a niewiele gorsi byli Nikola Mirotić (11) oraz D’Or Fischer (10).

Coraz wyżej w tabeli pnie się natomiast Power Electronics Walencja. Zespół prowadzony przez Svetislava Pesicia wygrał już kolejny mecz z rzędu, tym razem zostawiając w pokonanym polu dotychczasową rewelację Blancos de Rueda Valladolid. Choć summa summarum drużyna z Walencji zwyciężyła mecz 68:64, w pewnym momencie wygrywała już różnicą około piętnastu punktów i do nerwowej końcówki doprowadziła tylko na własną prośbę i przez własną niefrasobliwość. Ostatecznie wygraną gospodarzom zapewnił Omar Cook, autor 14 punktów.

Wyniki 23. kolejki:

Real Madryt - DKV Joventut Badalona 78:60 (13:16, 20:15, 24:16, 21:13)

(Llull 13, Tomić 13, Mirotić 11, Fischer 10 - Jelinek 15, McDonald 14)

Basquet Minorka - Gran 2014 Canaria 67:76 (14:28, 11:15, 27:15, 15:18)

(Victor 18, Radenović 17, Limonad 11, Donaldson 10 - Carroll 21, Wallace 14, Green 10)

Caja Laboral Baskonia - CAI Saragossa 79:61 (31:16, 14:16, 23:13, 11:16)

(Teletović 30, Barać 16, Logan 11, Oleson 11 - Hettsheimeir 15, Barlow 14, Cabezas 10, Chubb 10)

Power Electronics Walencja - Blancos de Rueda Valladolid 68:64 (20:17, 23:16, 18:16, 7:15)

(de Colo 14, Savanović 13, Richardson 12 - Slaughter 17, Barnes 14)

Bizkaia Basket Bilbao - Lagun Aro Gipuzkoa 92:86 OT (23:10, 17:27, 16:25, 20:14, 16:10)

(Banić 21, Jackson 20, Mumbru 15 - Baron 27, Miralles 16, Lorbek 14, Doblas 11)

Cajasol Sewilla - CB Granada 82:63 (19:20, 15:14, 25:20, 23:9)

(Urtasun 14, Bullock 13, Ivanov 10, Triguero 10 - Stefansson 17, Prestes 16)

Baloncesto Fuenlabrada - Regal FC Barcelona 69:66 (25:18, 15:12, 20:21, 9:15)

(Ayon 24, Kus 16, Manoildi 15 - Navarro 20)

Asefa Estudiantes Madryt - Unicaja Malaga 78:69 (22:15, 13:19, 19:14, 24:21)

(Caner-Medley 19, Clark 13, Granger 10 - Freeland 15, Fitch 14, Archibald 10)

Assignia Manresa - Meridiano Alicante 49:48 (13:15, 15:12, 16:10, 5:11)

11.Unicaja Malaga3411-121683-1689-6
12.DKV Joventut Badalona3411-121791-1864-73