Beniaminek gorszy od Startu - relacja z meczu AZS WSGK Kutno - Start Gdynia

Po wyjątkowo zaciętym meczu Start Gdynia pokonał beniaminka I ligi AZS WSGK Polfarmex Kutno 73:65. Gospodarzom nie pomogła świetna gra Alexa Perki, który zdobył 23 punkty. W Starcie nie do zatrzymania był Grzegorz Mordzak, notując na swoim koncie 21 punktów.

Jędrzej Szerle

Mecz rozpoczął się od silnego uderzenia gospodarzy. AZS Kutno bez tremy podszedł do doświadczonego przeciwnika. Punkty Alexa Perki, Dawida Bręka i Mariusza Bacika pozwoliły wyjść zespołowi na wyraźne prowadzenie, które po pięciu minutach gry, po celnej trójce Grzegorza Małeckiego, wynosiło już 18:8. Start Gdynia w grze utrzymywała głównie dobra dyspozycja Mateusza Kostrzewskiego i doświadczonego środkowego Tomasza Wojdyły i to głównie dzięki nim Start rozpoczynał drugą kwartę przegrywając jedynie pięcioma punktami.

Dalsze minuty spotkania nie zmieniały obrazu gry. AZS utrzymywał kilkupunktowe prowadzenie, przeważając także w ilości asyst. Podkoszowi gracze gospodarzy dobrze wywiązywali się ze swoich obowiązków i również w zbiórkach Start wypadał gorzej od swoich przeciwników. Sygnał do odrabiania strat dał pod koniec drugiej kwarty Karol Szpyrka i Wojdyła, a Startowi udało się doprowadzić do remisu, wokół którego wynik oscylował przez następne minuty.

Druga połowa spotkania była zaciętą walką kosz za kosz. Dzięki punktom Grzegorza Mordzaka i Wojdyły drużynie z Gdyni udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie i z taką zaliczką Start rozpoczynał czwartą kwartę. Ostatnia część meczu pokazała jak ważne w zaciętych meczach jest doświadczenie i ogranie, ale również dłuższa ławka rezerwowych. AZS przez większość meczu grał pierwszą piątką, co musiało się odbić na dyspozycji zawodników w końcówce. Deficyt sił podkoszowych z Kutna dobrze wykorzystywał Paweł Bach, który wchodząc z ławki zdobywał punkty i zbiórki. Przewagę na miarę zwycięstwa Start uzyskał w ostatnich dwóch minutach meczu, po ważnych punktach Mordzaka i Kostrzewskiego.

Start Gdynia wygrał z drużyną AZS WSGK Polfarmex Kutno 73:65. Gospodarze postawili doświadczonym przeciwnikom trudne warunki i wynik meczu przez ponad 3 kwarty nie był pewny. Zespół z Kutna może z optymizmem patrzeć na następne mecze, zwłaszcza, że przeciwników tak wymagających jak Start wielu nie będzie. Klub będzie miał też pociechę z młodych, zdolnych zawodników - Bręka i Perki - którzy powinni być jednymi z lepszych zawodników na swoich pozycjach w I lidze.

Po pierwszym meczu sezonu widać, że przed Startem droga do awansu do Tauron Basket Ligi daleka i trener Paweł Turkiewicz z pewnością ma jeszcze sporo pracy przed sobą.

AZS WSGK Polfarmex Kutno - Start Gdynia 65:73 (25:18, 11:15, 16:19, 13:21)

AZS WSGK Polfarmex Kutno:
Perka 23, Marciniak 13, Bręk 12 (5 asyst), Małecki 8, Bacik 6, Linowski 2, Strzelecki 1, Pustelnik 0, Deja 0, Rydlewski.

Start Gdynia: Mordzak 21, Wojdyła 14, Kostrzewski 12, Szpyrka 7, Śmigielski 5, Bach 4, Krauze 4, Malczyk 3, Krajniewski 2, Lisewski 1, Nowakowski 0, Młynarski.