NBA: Przedsmak play off na Florydzie - Miami lepsze od Chicago!

Kapitalne widowisko zafundowały kibicom na Florydzie dwie najlepsze drużyny Konferencji Wschodniej. Miami Heat prowadzeni przez niesamowitego LeBrona Jamesa (35 pkt) zwyciężyli Chicago Bulls 97:93. W decydujących fragmentach dwa razy z linii rzutów wolnych spudłował lider gości - Derrick Rose (34 pkt).

Jacek Konsek

- To było jak play off w styczniu - powiedział Dwyane Wade po świetnym widowisku w American Airlines Arena. Starcie dwóch najlepszych ekip Wschodu, a przede wszystkim ich liderów - LeBrona Jamesa i Derricka Rose'a było zacięte do ostatnich sekund.

Obaj gracze pokazali wielkie zagrania i niesamowite rzuty, lecz w końcówce to skrzydłowy Żaru miał więcej powodów do radości. Niespodziewanie bowiem Rose chybił dwa rzuty wolne, które mogły Bulls wyprowadzić na pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu. Chwilę potem lider Byków nie trafił ostatniego rzutu z gry.

- Nie mogę w to uwierzyć, że miałem szansę przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść. Niestety nie wpadło - powiedział Rose, który do tego momentu miał 12/12 z linii, a w całym sezonie ani raz nie pomylił się w tym elemencie w czwartych kwartach - 29/29!

W końcówce dwukrotnie chybił również James, który znów rozegrał niesamowite zawody. Trafiał najważniejsze rzuty i prezentował kapitalne wsady - szczególnie dunk nad Johnem Lucasem był nieprzeciętnej urody. LBJ zgromadził 35 punktów, 11 zbiórek i pięć asyst.

Przez cały mecz na prowadzeniu było Miami, jednak podopieczni Toma Thibodeau nie pozwalali im odskoczyć na znaczną odległość. Bulls toczyli wyrównaną walkę z Żarem mimo, że w ich składzie zabrakło Luola Denga i C.J. Watsona.

- Zawsze kiedy gramy przeciwko Bulls to będzie taka atmosfera, że nikt nie chce przegrać. Tak właśnie się gra w play off - powiedział Chris Bosh, który dołożył 25 punktów i 12 zbiórek, w tym bardzo ważne dwa oczka z linii w ostatnich sekundach.

***

Derby Teksasu rozstrzygnęły się dopiero po dogrywce. Bohaterem spotkania okazał się Jason Terry, który zdobył 34 punkty, w tym najcenniejsze na pół sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry. "Jet", który wyszedł w pierwszej piątce, był również autorem czterech ostatnich oczek w dogrywce.

- Lubię oddawać rzuty, kiedy mecz jest na styku. Kiedy zespół mnie potrzebuje zawsze jestem gotowy. Nie ważne co działo się wcześniej, najważniejsza jest czwarta kwarta - mówił Terry.

W ostatniej akcji czwartej kwarty bohaterem mógł zostać Danny Green, lecz jego celna próba została oddana kilka dziesiątych sekundy za późno. - Myślałem, że było dobrze, ale zorientowałem się, że byłoby zbyt pięknie, żeby było to prawdziwe - powiedział gracz Spurs.

Dopiero drugą wygraną na wyjeździe zanotowali Los Angeles Lakers. Jeziorowcy prowadzeni przez Kobe'ego Bryanta (35 pkt i 14 zb) pokonali będącą w wysokiej formie Minnesotę Timberwolves.

Leśne Wilki przegrywały już różnicą 18 punktów, lecz na 3 minuty przed końcem spotkania prowadziły nawet 94:93. Ostatnie słowo należało jednak do Czarnej Mamby i wspierających go dwóch wież - Pau Gasola (28 pkt) i Andrewa Bynuma (21 pkt).

- Nie wiem czy on jest najlepszym koszykarzem czy nie, ale na pewno nie ma sobie równych w ostatnich kwartach. W końcówkach jest najlepszy - komplementował Bryanta Ricky Rubio, który rozdał osiem asyst, ale miał fatalną skuteczność 2/13.

19 double-double w 20 meczu sezonu zanotował Kevin Love, autor 33 punktów i 13 zbiórek.

Pochodzący z Denver i grający niegdyś w tamtejszych Nuggets Chauncey Billups powrócił w rodzinne strony i zdobywając 32 punkty dla Los Angeles Clippers pogrążył byłych kolegów. Clips przerwali tym samym serię sześciu kolejnych zwycięstw ekipy z Kolorado.

- Zawsze dobrze gra się przed swoją rodziną i rywalizuje ze swoimi przyjaciółmi - powiedział "Mr. Big Shot", który trafił sześć trójek i otrzymał porcję braw od 19,5 tysięcznej widowni w Pepsi Center.

25 punktów i siedem asyst dołożył Chris Paul, a 17 oczek i 13 zbiórek Blake Griffin. Mimo porażki Denver wciąż jest drugą siłą Zachodu. LA Clippers plasują się tuż za plecami niedzielnego rywala.