NBA: Słońca wróciły do pozytywnego bilansu, Gortat znów przekroczył 20 punktów

Phoenix Suns rozbili na wyjeździe Cleveland Cavaliers 108:83 a najlepszym zawodnikiem spotkania był Marcin Gortat. Polak zdobył 22 punkty, z czego aż 18 w pierwszej połowie. Słońca po raz drugi w tym sezonie mają więcej zwycięstw niż porażek (25-24) i znów zbliżyli się do 8. miejsca gwarantującego grę w play off.

Jacek Konsek

Marcin Gortat zanotował kapitalny początek meczu przeciwko Cleveland Cavaliers. Nasz jedynak w NBA zdobył dziesięć pierwszych punktów w spotkaniu, a Słońca objęły prowadzenie 12:0. Kawalerzyści tylko raz zbliżyli się do Słońc (31:33), lecz później na parkiecie w Ohio rządzili tylko koszykarze z Arizony. Ostatecznie pewnie triumfowali różnicą 25 oczek i po raz drugi w sezonie osiągnęli pozytywny bilans.

Gortat spędził na parkiecie 30 minut, w tym czasie wykorzystał 10 z 16 rzutów z gry. Zanotował również osiem zbiórek, dwa bloki i asystę. To drugi kolejny mecz, w którym nasz rodak przekroczył barierę 20 oczek.

Tyle samo punktów co Gortat uzbierał debiutant Markieff Morris, dla którego jest to rekord sezonu i kariery. 13 asyst rozdał z kolei Steve Nash.

Słońca od czasu przerwy na Mecz Gwiazd wygrały 11 z 15 meczów i są bardzo blisko 8. miejsca na Zachodzie. Do Houston Rockets (26-23) tracą niewiele, choć przed podopiecznymi Alvina Gentry'ego  dwa ciężkie spotkania - z San Antonio Spurs i Los Angeles Clippers.

***

Niesamowite rzeczy działy się w Atlancie, gdzie Hawks pokonali Jazz po... czterech dogrywkach! To pierwszy taki przypadek od 1997 roku. - To coś niesamowitego. Nigdy nie brałem udziału w takim czymś. Chce mi się z tego śmiać - mówił Joe Johnson, lider Jastrzębi, który zdobył 37 punktów. Jego celna trójka doprowadziła do trzeciej dogrywki, a w czwartej trafił rzut na 135:131.

W historii NBA zdarzyło się dziewięć takich przypadków, że mecz rozstrzygnął się dopiero po czterech dogrywkach. Ostatni raz w 1997 roku, kiedy Phoenix pokonali Portland 140:139. Co ciekawe, historia zna również dwa spotkania zakończone po pięciu dogrywkach i jedno po sześciu!

Dla Jastrzębi był to trzeci mecz w trzeci kolejny dzień, więc tym bardziej należy im się szacunek za 64 minuty walki na parkiecie. Wśród pokonanych 57,5 minuty spędził w grze Gordan Hayward.

W najciekawszym meczu niedzieli Oklahoma City Thunder rozprawiła się z Miami Heat 103:87 i potwierdziła swoją dominację na Zachodzie. 28 punktów, dziewięć zbiórek i osiem asyst wywalczył Kevin Durant. - KD był fenomenalny. Podjął walkę z LeBronem, wykonał swoją pracę idealnie i prawie zanotował triple-double. Tego oczekujemy od niego każdego wieczora - powiedział Kendrick Perkins, środkowy OKC.

Grzmot odskoczył Żarowi w drugiej kwarcie, którą wygrał 35:25. Gospodarze zanotowali aż 13 przechwytów, a Heat popełnili 21 strat, z czego 15 wielka trójka (Wade, Bosh, James).

Za 10 dni rewanż na Florydzie. W między czasie Oklahoma zmierzy się między innymi z Los Angeles Lakers (czwartek) oraz Chicago Bulls (niedziela).

W sobotę Memphis Grizzlies nie mieli nic do powiedzenia w Staples Center, gładko przegrywając z Los Angeles Clippers. W niedzielę z kolei w tej samej hali niespodziewanie pokonali Los Angeles Lakers 102:96 i odnieśli istotne zwycięstwo w walce o play off na Zachodzie.

Gospodarzom nie pomogło 30 punktów Andrewa Bynuma. Tylko 18 punktów zanotował Kobe Bryant, a Pau Gasol dorzucił 16, lecz przy mizernej skuteczności 4/15. Wśród zwycięzców 18 oczek miał Rudy Gay, a O.J. Mayo 12 ze swoich 16 punktów wywalczył w ostatniej odsłonie.