Derby Pomorza dla gości - relacja z meczu Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk

Energa Czarni w tym sezonie spisują się przeciętnie, ale nie mieli problemów z wygraniem ze starogardzką Polpharmą. Słupszczanie odskoczyli tuż po przerwie i systematycznie powiększały przewagę.

Patryk Kurkowski

Słupszczanie znakomicie wystartowali, co zawdzięczali naprawdę świetnej skuteczności wysokiego Yemiego Gadriego-Nicholsona. Rosły zawodnik zdobył pięć punktów z rzędu, dzięki czemu Energa Czarni objęli prowadzenie. Radość "Czarnych Panter" nie trwała jednak długo, bo z czasem wyraźnie spadła ich efektywność w ataku a gospodarze niemal w całości zniwelowali straty.

Co z tego, skoro starogardzianie przez długi czas nie potrafili objąć prowadzenia. Dopiero w 16. minucie po celnym rzucie z dystansu Jawana Cartera Polpharma miała więcej od swojego rywala, tyle że odpowiedź przyjezdnych była niemal natychmiastowa. Słupszczanie nadal z dość wysoką częstotliwością dziurawili kosz "Kociewskich Diabłów", bo aż pięciu zawodników dobrze spisywało się w ofensywie.

Wyrok na SKS zapadł po przerwie. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego nie zdołali się poprawić w defensywie, nadal była to ich najsłabsza strona, toteż Mateusz Kostrzewski - najskuteczniejszy u gości w tym meczu - i spółka utrzymywali świetne tempo, w efekcie ze sporą łatwością odskoczyli. Przewaga graczy Mariusa Linartasa była tak wysoka, że jeszcze przed czwartą kwartą Farmaceuci mieli tylko matematyczne szanse na triumf.

Polpharma próbowała jeszcze odwrócić losy tego spotkania, ale na nic się to zdało. Kolejny zryw gospodarzy był nieskuteczny, bo słupszczanie przerwali impas po trzech minutach bez trafienia. Levi Knutson i Todd Abernethy oraz Valdas Dabkus i wspomniani wcześniej Gadri-Nicholson i Kostrzewski wymieniali się w braniu odpowiedzialności za zdobywanie punktów. Mnogość opcji w ataku pozwoliła "Czarnym Panterom" nie tylko utrzymać, ale nawet powiększyć prowadzenie nad starogardzianami. To pozwoliło im odnieść cenne i wysokie zwycięstwo derbach Pomorza.

Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk 76:95 (18:20, 19:21, 20:30, 19:24)

Polpharma: McCauley 24, Mirković 15, Carter 11, Nowakowski 8, Majewski 7, Białek 7, Szymkiewicz 2, Fraś 2, Radwański 0.

Energa Czarni: Kostrzewski 21, Gadri-Nicholson 19, Abernethy 16, Knutson 14, Dabkus 11, Tomaszek 6, Dutkiewicz 5, Nowakowski 3, Brandwein 0, Osiński 0.