Hit pierwszej kolejki dla dąbrowian - relacja z meczu MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Kutno

W premierowej kolejce nowego sezonu pierwszej ligi koszykarzy od razu mieliśmy prawdziwy hit. Zmierzyły się bowiem ze sobą dąbrowski MKS i Akademicy z Kutna. Gospodarze wygrali 80:77.
Piotr Dobrowolski

Gospodarze rozpoczęli od mocnego uderzenia, prowadząc 4:0 po rzutach Łukasza Grzegorzewskiego i Piotra Zielińskiego. W trakcie pierwszych dwóch minut przyjezdni zdobyli tylko jedno "oczko". Dawid Bręk dał swoim kolegom sygnał do odrabiania strat - trafił zza linii 6,75 m i było 8:4. Kilka chwil później kutnianie jeszcze zmniejszyli dystans.

Gdy Jakub Dłuski sfaulował Michała Wołoszyna przy próbie rzutu "za trzy", a lider MKS-u wykorzystał wszystkie osobiste, prowadzenie dąbrowian ponownie wynosiło 5 punktów (13:8). Dzięki Dłuskiemu, Brękowi i Grzegorzowi Małeckiemu Akademicy nie tylko doprowadzili do wyrównania, ale i "odskoczyli" na 9 "oczek" (19:28).

Wyraźna przewaga podopiecznych Jarosława Krysiewicza utrzymywała się na początku drugiej kwarty. Później żadnej z ekip w ciągu dwóch minut nie udało się ani razu trafić do kosza przeciwnika. Ten chwilowy marazm przerwał Paweł Zmarlak, celnie przymierzając z dystansu i niwelując stratę do siedmiu punktów (27:34). Przez dłuższy fragment utrzymywała się taka różnica. Na nieco ponad 180 sekund przed zejściem do szatni Grzegorzewski skopiował wyczyn kolegi, doprowadzając do wyniku 41:42. Potem nastąpił zwrot wydarzeń i prowadzenie Akademików ponownie wzrosło do kilku "oczek".

Po przerwie wciąż trwała wyrównana walka. Skutecznością imponował zwłaszcza Wołoszyn, trafiając z niemal każdej pozycji. Starania zawodników MKS-u przynosiły coraz lepszy skutek, zaś w szeregach Akademików mnożyły się błędy, wobec czego uciekali się oni do fauli.

Gospodarze poszli za ciosem. Rywale nie zamierzali jednak łatwo się poddać. Rezultat oscylował wokół remisu i do ostatniej syreny nie było pewne kto zwycięży. Kluczowe dla końcowego wyniku okazały się cztery zdobyte z rzędu punkty przez Grzegorza Grochowskiego (78:75) oraz dwa osobiste, wykorzystane przez Jakuba Karolaka.

MKS Dąbrowa Górnicza - AZS WSGK Polfarmex Kutno 80:77 (24:32, 22:20, 18:15, 16:10)

MKS: Wołoszyn 21, Grzegorzewski 17, Grochowski 13, Zmarlak 10, Karolak 8, Zieliński 6, Maj 4, Dziemba 1, Paszek 0

Kutno: Bręk 18, Glabas 15, Dłuski 15, Kwiatkowski 8, Małecki 7, Mazur 6, Rduch 2, Jakóbczyk 2, Trepka 2, Szwed 2.

Polub Koszykówkę na Facebooku
Komentarze (20)
  • kutnokibic Zgłoś komentarz
    Lebrono ale po co zaogniac ta dyskusje. Nie unos sie....Jasne ze w kutnie tez sa bledy. Tylko powiedz obiektywnie co myslisz o akcji z bledem polowy?ale szczerze
    • lebrono Zgłoś komentarz
      tak pewnie. w dąbrowie to zawsze zle sedziuja. za to w kutnie sedziowie sa bez bledni :)
      • patyczak Zgłoś komentarz
        :)
          zle to napisalem...jasne ze sedziowie nie sa z dabrowy i dabrowa nie odpowiada za ich bledy. To jasna sprawa...Szacunek dla dabrowy jako wyraz mojej sympatii. A z bledami sedziow niestety nie po
          Czytaj całość
          raz pierwszy i nie ostatni sie spotykamy.pozdrawiam
            takie pytanie: co ma szacunek do Dąbroway z sędzowaniem? Przecież sędziowie nie są z DG -,-
              naprawde bez zadnej zlosliwosci i temu podobnych i przy szczerym szacunku dla dabrowy...........sedziowanie zenujace...przy bledzie polowy arbiter stal jakies 2 metry od glabasa. Sadzicie ze
              mogl sie pomylic??????
              • barakuda Zgłoś komentarz
                Jak widzisz sardo piłka nie była ani przez chwilę na połowie Dąbrowy i sędziowie odebrali Polfarmexowi akcję która mogła dać im zwycięstwo. A sędzia stał przecież blisko...
                  a osob ktore uwazaja ze sedziowie w dabrowie mieli dobry wzrok....koncowka meczu i blad polowy
                    i tu sie mylisz sardo. Po meczu w tamtym roku zarowno prezes mks jak i kibice spedzili z nami dobre pol godziny w sportowej
                      Sardo - kibic z Kutna nie zmieni zdania i Ty pewnie też nie zmienisz. Sprawę trzeba uznać za zamkniętą i która z tych wyrównanych drużyn jest lepsza pokaże końcowa tabela po sezonie
                      Błedy obiektywne i do sprawdzena wymieniłem w poprzednim poście i nie ma co sie dalej nad tym rozwodzić. Moim zdaniem Kutno powinno wygrać bo ma silniejszy skład ale zagrali słabiej niż ostatnio a sędziowie nie zmieniliby wyniku gdyby akademicy zagrali na swoim poziomie. Tyle. Już przed sezonem zakładałem że trudno będzie jednemu zespołowi zdominować ligę a przykład porażek Kutna,Śląska czy Radexu i Krosna to potwierdza - dlatego sądzę że praca sędziów bedzie w tym sezonie wyjątkowo ważna , zwłaszcza w wyrównanych meczach i w ważnych tych meczów momentach. Zerknij na wideo a zobaczysz że Glabas nie przekroczył podaniem linii środkowej w ostatnich 7 sekundach. Nie musze Ci chyba tłumaczyć jak wazna to była akcja i jaki mogła mieć wpływ na ostateczny wynik. Więc gdyby nawet reszta pretensji kibica z Kutna była wyssana z palca to ta ostatnia decyzja w takim momencie nie powinna mieć miesjsca bo miała lub mogła mieć decydujący wpływ na ostateczny rezultat. Wtedy Dąbrowa prowadziła 1 pkt i pewnie musiałaby faulować. Rzuty ... i wszystko mogło sie skończyć inaczej. Nie musiało bo może kutnianin nie trafił by żadnego z osobistych ale mogło i zwycięstwo czy Dąbrowy czy Kutna byłoby bardziej smaczne.
                        Pierwsza kwarta. Obie druzyny grają z zębenm i chcą się nawzajem przełamać. Na tablicy w rubryce faule: Kutno 9 fauli Dąbrowa 1 faul. Wierzysz w takie cuda lebrono? Pod koniec kwarty
                        sędziowie gwiżdżą w ciągu minuty 5 szybkich fauli dla Dąbrowy i statystycznie sprawę wyrównują. Mam swoje lata od 40 lat śledzę koszykówkę a na meczu byłem więc wiem co mówię. Przy tym dodaję że 50% porazki Kutno zawdzięcza sobie - głupie straty itd - ale mówimy tu o sędziach w szerszym kontekście. Sprawa następna Zmarzlak ma 5 fauli /bo liczyłem/ a nagle w protokole ma 4 i gra dalej. Kibice z Dąbrowy / pozdrawiam - fajni goście / śmiali się z nami w barze że Zmarzlak jest dobry więc obowiązują go limity z NBA. Następna rzecz - jest lekko ponad 3 sek do końca meczu. Zawodnik miejscowy podaje piłkę na odległość półtora metra i Jakóbczyk od razu fauluje - na zegarze odnotowują że minęło 1,2 sekundy. Jakim cudem? W poprzedniej akcji Glabas podaje do tyłu a sędzia uważa że zrobił to przez linię środkową. Włączamy po meczu wideo - jak byk widać że wszystko było prawidłowo. PO co Glabas wogóle dostał tę piłkę to inna sprawa.Podsumowując: grały dobre ,silne druzyny a Kutno zagrało najsłabiej od miesiąca - kazdy wynik był mozliwy bo Dąbrowa u siebie i ma zacny skład ale nie mów mi że sędziowie gwizdali dobrze i obiektywnie. Chociaż przyznam że w porównaniu z ubiegłym sezonem to i tak było lepiej. Wiele wskazuje na to że obydwa zespoły będą w czołówce tej ligi i ten wynik o całym sezonie pewnie nie zdecyduje ale szkoda że /chyba przyznasz/ nasi sędziowie sa naprawdę słabi i popełniają zbyt wiele błędów. W zbyt wielu meczach.
                          no faktycznie tak nie jest....nie trzeba byc ekspertem zeby stwierdzic jak wczoraj gwizdali.I nie mowie tego zeby robic jakies konflikty miedzy nami . Naprawde bardzo szanuje druzyne z dabrowy i
                          uwazam ja za jedna z najlepszych w obecnej 1 lidze. Ale juz w tamtym roku sedziowie gwizdali pod was. Po meczu w tamtym roku nawet wasi kibice i wlodarze klubu przepraszali nas za prace arbitrow mowiac ze nie mieli nic wspolnego z takim sedziowaniem. POzdrawiam