Przegrana bez kapitana - relacja z meczu UMKS Kielce - NETO PTG Sokół Łańcut

NETO PTG Sokół Łańcut przerwał serię 5 porażek z rzędu. W pojedynku z UMKS-em Kielce prowadził od początku spotkania i pewnie wygrał.

Rafał Starosta

UMKS Kielce w ostatnim spotkaniu przed własną publicznością w sezonie zasadniczym mierzył się z walczącym o play-off NETO PTG Sokołem Łańcut. Obie drużyny liczyły na zwycięstwo, a kluczowa w tym spotkaniu była postawa liderów.

Gospodarze osłabieni brakiem kapitana Łukasza Fąfary mieli duże problemy, aby wejść w ten pojedynek. Po pięciu minutach przegrywali z rywalami 9:16, głównie dzięki dobrej grze Michała Barana, który trzy razy trafił zza linii 6,75 m. Trener Rafał Gil wpuścił na boisko Rafała Króla i Pawła Bacika, i gra UMKS-u uległa poprawie. Nie wystarczyło to jednak do uzyskania prowadzenia w całym spotkaniu choć na sekundę.

W drugiej kwarcie gra wyrównana była tylko przez kilka minut. Potem na bohatera wyrósł Kamil Gawrzydek. Ten 25-letni center najpierw przerwał serię punktową rywali, a następnie po jego punktach Sokół "odleciał" na osiem punktów (35:27). Na dwie minuty przed końcem pierwszej połowy, przewaga przyjezdnych wynosiła juz 12 punktów (39:27). Dzięki ambitnej grze Damiana Tokarskiego oraz Huberta Makucha na przerwę drużyny zeszły przy stanie 41:34 dla łańcucian.

Po przerwie koncert gry dał lider podkarpackiej drużyny Maciej Klima, który zdobył 17 z 20 punktów w całym meczu i dołożył 8 zbiórek. Gospodarze dotrzymywali tonu rywalom tylko przez dwie minuty, kiedy po punktach Marcina Wróbla wynik brzmiał 45:40. Niespełna minutę później było juz... 51:40, a w 27. - 57:40 i pewne było wiadome, że Sokół przełamie serię pięciu porażek z rzędu.

Ostatnia kwarta to spokojna gra obu zespołów. UMKS nie forsował się zbyt w ataku, a Sokół skupił się na utrzymaniu korzystnego wyniku. Ostatecznie kielczanie przegrali 59:75. Najlepszym strzelcem meczu był Maciej Klima, autor 20 punktów, a dla miejscowych 13 "oczek" zdobył Piotr Osiakowski.

UMKS Kielce - NETO PTG Sokół Łańcut 59:75 (19:21, 15:20, 12:19, 13:15)

UMKS: Osiakowski 13, Makuch 11, Bacik 9 (1), Wróbel 8, Lewandowski 7 (1), Król 5, Tokarski 4 (7 zb.), Busz 2, Kamecki 0, Miernik 0

Sokół: Klima 20 (8 zb.), Baran 16 (4, 7 zb.), Młynarski 14 (2), Gawrzydek 12, Hałas 6, Pieloch 4, Dubiel 2, Balawender 1, Czerwonka 0