ME: Macedonia - Serbia: Doświadczenie pogoniło młodość

Macedonia, przez wielu skreślona już po dwóch wcześniejszych porażkach, zachowała szansę na grę w kolejnej rundzie. Doświadczona ekipa zmiażdżyła niepokonaną dotąd, mającą mniej ogrania, Serbię 89:75.

Michał Fałkowski

W ostatnim meczu piątkowej rywalizacji w grupie B stanęły naprzeciwko siebie drużyny znajdujące się na zupełnie odmiennych biegunach: mający dwie przegrane na swoim koncie Macedończycy oraz Serbowie, którzy dwukrotnie wygrali. Piękno koszykówki polega jednak na tym, że nie zawsze wygrywa faworyt.

Koszykarze Alesa Pipana prawdziwy koncert ofensywny rozpoczęli już pod koniec pierwszej kwarty, gdy Vlado Ilievski dwiema trójkami wypracował dwunastopunktowe prowadzenie dla swojego zespołu (29:17). Serbów tymczasem dopadł syndrom trzeciego meczu, spowodowany przez spotęgowane zmęczenie.

Po zmianie stron Bo McCalebb (27 punktów) oraz Pero Antić (double-double w postaci 16 punktów i 14 zbiórek) wyprowadzili Macedonię do stanu 70:44 tuż przed trzecią kwartą. I choć Serbowie, dzięki serii trójek, zmniejszyli straty jedynie do 11 oczek (79:68) na niespełna cztery minuty przed końcem, ostateczne słowo należało do czwartej drużyny poprzedniego EuroBasketu, która utrzymała swoją szansę na wyjście z grupy.

Macedonia - Serbia 89:75 (29:17, 19:15, 22:13, 19:30)

Macedonia: McCalebb 27, Antić 16, Ilievski 16, Gecevski 9, D. Stojanovski 8, V. Stojanovski 7, Samardziski 6, Brckov 0

Serbia: Andjusić 19, Bjelica 13, Nedović 13, Krstić 9, Marković 9, Bogdanović 6, Katić 4, Micić 3, Stimac 1, Gagić 0, Kalinić 0

ME: Gr. B