Gorzowski walec nadal nie do zatrzymania, czyli podsumowanie 7. kolejki FGE

Akademiczki z Gorzowa Wielkopolskiego rządzą jak na razie na parkietach Ford Germaz Ekstraklasy. W VII kolejce spotkań podopieczne Dariusza Maciejewskiego wywiozły bardzo cenne dwa punkty z Rybnika, gdzie pokonały tamtejszy UTEX ROW 82:80. W pozostałych meczach obyło się bez niespodzianek i wygrywali faworyci. Kolejnej dotkliwej porażki doznały leszczynianki. Tym razem czwarta drużyna poprzedniego sezonu dostała srogiej lekcji od Lotosu PKO BP Gdynia.

Krzysztof Kaczmarczyk

MUKS Poznań - ŁKS Siemens AGD Łódź 53:48 (8:14, 17:6, 14:12, 14:16)

Bardzo ważne dwa punkty w starciu z łódzką drużyną ŁKS Siemens AGD wywalczyła ekipa MUKS Poznań. Po kilku kolejnych porażkach podopieczne Iwony Jabłońskiej w końcu wygrały, jednak styl, w jakim to osiągnęły nie był powalający. Tym bardziej, że i rywal nie był jakiś szczególny. ŁKS do meczu przystąpił osłabiony brakiem kontuzjowanej Sylwii Wlaźlak. Bardzo dobry mecz rozegrała jednak jej następczyni Alicja Perlińska, która zakończyła to spotkanie jako najskuteczniejszy strzelec meczu. Wśród poznanianek najlepiej wypadła tradycyjnie Malijka Djenebou Sissoko - 15 punktów i 13 zbiórek.

MVP spotkania: Djenebou Sissoko

UTEX ROW Rybnik - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 80:82 (18:20, 18:24, 20:15, 24:23)

Znakomite spotkanie zobaczyli kibice zgromadzeni w Rybniku, gdzie UTEX ROW gościł KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski. Lider tabeli musiał się sporo napracować, żeby wywieźć cenne dwa punkty z trudnego terenu. Ostatecznie podopieczne Dariusza Maciejewskiego okazały się lepsze o zaledwie dwa punkty, a bohaterką meczu została Justyna Żurowska, która zdobywała najważniejsze punkty w końcówce spotkania. Nie było by jednak szóstej kolejnej wygranej gdyby nie Niemka Anna Breitreiner, z powstrzymaniem której zupełnie nie mogły poradzić sobie rybniczanki. W ekipie UTEX ROW w końcu wstrzeliła się Elżbieta Międzik, która m.in. pięciokrotnie trafiła zza linii 6,25. Rybniczankom nie pomógł również rzut z połowy boiska LaTangeli Atkinson, który ustalił wynik meczu.

MVP spotkania: Anna Breitreiner

PKM Duda Super Pol Leszno - Lotos PKO BP Gdynia 53:84 (6:22, 8:32, 24:19, 15:11)

14 - tyle punktów zdołały zdobyć leszczynianki w pierwszej połowie meczu przeciwko Lotosowi PKO BP Gdynia. Ekipa z Trójmiasta wprost zdemolowała swoje rywalki w pierwszych dwudziestu minutach, po których to prowadziły 54:14. Podopieczne Jarosłąwa Krysiewicza nadal znajdują się w głębokim kryzysie i konieczne są zmiany kadrowe. Z bardzo dobrej strony pokazała się jedynie Amerykanka Edniesha Curry, dla której miał to być mecz ostatniej szansy. Rzucająca Dudy Super Pol zakończyła mecz z dorobkiem 18 punktów. W ekipie z Gdyni trudno wyróżnić kogoś, jako jednostkę, gdyż cały team spisał się tak, jak tego od niego oczekiwano. Najwięcej punktów wywalczyła Alana Beard, która zakończyła mecz z 17 punktami na koncie. Nie do zatrzymania była też Ivana Matović, która w niespełna 14 minut wywalczyła 11 punktów i 8 zbiórek.

MVP spotkania: Alana Beard

PTK Vicard Aflofarm Pabianice - Wisła Can Pack Kraków 56:75 (13:16, 9:21, 13:16, 21:22)

Beniaminek z Pabianic nie miał większych szans w konfrontacji z mistrzyniami Polski Wisłą Can Pack Kraków. Podopieczne Wojciecha Downar-Zapolskiego zagrały na pełnych obrotach praktycznie tylko jedną, drugą kwartę, którą wygrały 21:9. To wystarczyło, żeby zbudować sobie przewagę i ostatecznie spokojnie wygrać z PTK Vicard Aflofarmem. Kolejne dobre zawody rozegrała środkowa z Krakowa Ewelina Kobryn. Krakowiankom nie przeszkodził brak w składzie czarnogórskiej rozgrywającej Jeleny Skerović, która w poprzedniej kolejce doznała kontuzji kostki w starciu z UTEX-em ROW Rybnik. W ekipie z Pabianic 14 punktów wywalczyła Anita Szemrej.

MVP spotkania: Ewelina Kobryn

Cukierki Odra Brzeg - CCC Polkowice 53:91 (14:28, 20:26, 6:18, 13:19)

Spotkanie w Brzegu miało być ciekawe i interesujące. Nie było takie z powodu postawy zawodniczek spod znaku Cukierki Odry. Ekipa CCC przyjechała do Brzegu z jasno nakreślonym celem odniesienia kolejnej wygranej. Polkowiczanki zrobiły prawdziwy huragan w Brzegu i wygrały różnicą aż 38 punktów, nie pozostawiając żadnych złudzeń podopiecznym Jarosława Zyskowskiego. Siłą Pomarańczowych była zespołowa i agresywna gra, z czym zupełnie nie radziły sobie rywalki. W ekipie Cukierków jedynie Amber Petillon i Ofa Tulikihihifo, zagrały na niezłym poziomie. Reszta zawodniczek nie dostosowała się jednak do poziomu swoich koleżanek.

MVP spotkania: Jillian Robbins

INEA AZS Poznań - Finepharm AZS KK Jelenia Góra 85:71 (26:18, 20:20, 23:20, 16:13)

Akademiczki z Poznania kontynuują swoją znakomitą passę zwycięstw. Wygrana z Finepharmem AZS KK była już piątą kolejną w sezonie. Wreszcie na miarę oczekiwań zagrała Joanna Walich, co było kluczem do sukcesu drużyny Katarzyny Dydek. Skrzydłowa INEI AZS i reprezentacji Polski nie potrafiła od początku sezonu nie potrafiła znaleźć odpowiedniego rytmu. Tym razem jednak zagrała tak, jak wszyscy tego oczekują i zakończyła mecz z dorobkiem 20 punktów. Wśród jeleniogórzanek kolejny znakomity mecz rozegrała Ryan Coleman. Jej 26 punktów na niewiele jednak się zdało. W Finepharmie zadebiutowała również Hollie Merideth, jednak nie był to zbyt udany występ. Amerykańska środkowa zakończyła spotkanie z 4 punktami i 8 zbiórkami.

MVP spotkania: Joanna Walich

MVP VII kolejki wg SportoweFakty.pl: Anne Breitreiner (KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski)

Niemiecka rzucająca drużyny KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski była kluczową postacią swojego zespołu w konfrontacji z UTEX-em ROW Rybnik. To właśnie Breitreiner trzymała wynik dla akademiczek z Gorzowa, gdy UTEX ROW zaczął w trzeciej kwarcie odrabiać straty i wyszedł nawet na jednopunktowe prowadzenie. Wtedy właśnie wszystkie piłki w ataku kierowane były do niemieckiej rzucające, a ta wiedziała jak poradzić sobie z rybnicką defensywą. Ostatecznie Niemka zakończyła spotkanie z 20 punktami.

Najlepsza Polka VII kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Justyna Żurowska (KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski)

Kapitan gorzowskiego zespołu pokazała, na czym polega rola gracza z opaską na ramieniu. To właśnie Żurowska trafiła dwie decydujące trójki dla akademiczek w czwartej kwarcie meczu, a na 4 sekundy przed końcem trafiając dwa rzuty osobiste przypieczętowała szóstą wygraną KSSSE AZS PWSZ w tym sezonie. Żurowska ostatecznie zakończyła mecz z dorobkiem 18 punktów i 7 zbiórek. Obok Breitreiner i Lindsay Taylor, Żurowska miała największy wkład w wygraną na trudnym terenie w Rybniku.