Druga porażka Lotosu w Eurolidze, czyli Lotos PKO BP Gdynia – UMCC Jekaterynburg 71:82

Lotos PKO BP Gdynia nie ma łatwego kalendarza w tegorocznej edycji Euroligi. Po bardzo wysokiej porażce w Walencji z silną drużyną Ros Casares, przyszedł czas na kolejną potęgę koszykarską, rosyjski UMCC Jekaterynburg. Gdynianki rozegrały dobre spotkanie, nie ustrzegły się jednak błędów w końcówce i musiały zejść z parkietu pokonane.

Dominik Wąsowski

Lotos rozpoczął mecz piątką: Natalia Marchanka, Alana Beard, Katja Snytsina, Emilija Podrug, Ivana Matović. UMCC Jekaterynburg wybiegł w następującym zestawieniu: Cappie Pondexter, Deanna Nolan, Agnieszka Bibrzycka, Ashja Jones, Sandrine Gruda.

Wynik otworzyła Sabrine Gruda po dobitce niecelnego rzutu Agnieszki Bibrzyckiej. W trzeciej minucie meczu, trafiła Emilja Podrug i Lotos wyszedł na pierwsze prowadzenie 7:6. Gdynianki czterokrotnie doprowadzały w tej części meczu do remisu (ostatni 18:18), jednakże w miarę upływu czasu, rosła przewaga Jekaterynburga.
Po niesportowym faulu Katji Snytsiny i celnych rzutach osobistych Agnieszki Bibrzyckiej wynik po pierwszej kwarcie brzmiał 23:18 dla przyjezdnych. Na uwagę zasługuje 11 punktów zdobytych przez Emiliję Podrug.

Przez pierwsze dwie minuty drugiej kwarty, oba zespoły nie potrafiły zdobyć punktów. Rosyjska ekipa rozpoczęła festiwal rzutów trzypunktowych – dwukrotnie trafiła Deanna Nolan, po celnej trójce dorzuciła Agnieszka Bibrzycka i Penny Taylor, a UMCC wyszedł na prowadzenie 35:18. Za każdym razem przy celnych trójkach asystowała Cappie Pondexter.
Lotos pierwsze punkty zdobył po pięciu minutach za sprawą świetnie dysponowanej Podrug.
Do przerwy rosyjska ekipa prowadziła szesnastoma punktami.(46:30)

Na początku trzeciej kwarty dwukrotnie za trzy trafiła Deanna Nolan i Rosjanki odskoczyły na dwadzieścia punktów. Kiedy wydawało się że jest już "po meczu", do gry włączyła się Alana Beard zdobywając w tej kwarcie 12 oczek. Równo z końcową syreną, jedyne punkty w meczu zdobyła Magdalena Leciejewska trafiając za trzy punkty. Wynik po trzydziestu minutach gry 63:57 dla UMCC.

Ostatnia odsłona meczu rozpoczęła się od skutecznych akcji Ivany Matović, po których Lotos zmniejszył przewagę po sześciu punktów (61:68).Jednak szybka odpowiedź Ashji Jones i Cappie Pondexter po błędach Pauliny Pawlak i Natalii Marchanki sprawiły, iż Jekaterynburg powiększył prowadzenie do trzynastu punktów (61:74).
Wynik meczu ustaliła Pondexter, celnymi rzutami osobistymi.
Bardzo dobry mecz rozegrała Emilija Podrug, która zanotowała 21 punktów, 10 zbiórek, 3 asysty, przy wysokim procencie rzutów z gry 9/15.
Lotos PKO BP po ciekawym meczu przegrał z jednym z głównych faworytów Euroligi, 71:82.

Lotos PKO BP Gdynia – UMCC Jekaterynburg 71:82 (18:23, 12:23, 27:22, 14:14)

Lotos PKO BP Gdynia: Alana Beard 21(2), Emilija Podrug 21, Ivana Matović 12, Michelle Maslowski 6, Katja Snytsina 4, Magdalena Leciejewska 3(1), Natalia Marchanka 2, Jennifer Fleischer 2

UMCC Jekaterynburg: Deanna Nolan 19(5), Sandrine Gruda 18, Agnieszka Bibrzycka 15 (1), Cappie Pondexter 10, Asjha Jones 10, Penny Taylor 6(2), Jelena Leuchanka 2, Elena Baranowa 2.