NBA: Świetny początek Gortata! Porażka Wizards

Kapitalnie rozpoczął nowy sezon NBA Marcin Gortat. Środkowy Washington Wizards zdobył 18 punktów, lecz jego zespół przegrał na wyjeździe z Miami Heat 95:107.

Jacek Konsek
Marcin Gortat spędził na parkiecie aż 40 minut, w czasie których zdobył 18 punktów - najwięcej w zespole wraz z Drew Goodenem. Polak trafił siedem z czternastu prób z gry oraz wykorzystał cztery z pięciu rzutów wolnych. Do swojego dorobku dołożył również siedem zbiórek oraz blok. Łodzianin aktywny był szczególnie w premierowej kwarcie, kiedy zdobył osiem oczek. W końcówce tej odsłony dał Wizards prowadzenie 28:22.
Później Czarodzieje nie byli już tak skuteczni. Do przerwy przegrywali co prawda różnicą jednego punktu, lecz w drugiej połowie opadli z sił, szczególnie w ostatniej kwarcie. Tę część Żar wygrał aż 35:25 i odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie i co się podkreśla bardzo mocno - pierwsze zwycięstwo w erze po LeBronie Jamesie. Chris Bosh zdobył 26 punktów i miał 15 zbiórek, trzy oczka mniej dołożył Norris Cole, z kolei Dwyane Wade zapisał na swoim koncie 21 punktów.

- W czwartej kwarcie zagraliśmy bardzo słabo w defensywie. Musimy poprawić ten element gry - powiedział debiutujący w stołecznej ekipie Paul Pierce, zdobywca 17 punktów. Warto podkreślić, że Wizards musieli radzić sobie bez dwóch podstawowych zawodników - kontuzjowanego Bradley'a Beala oraz zawieszonego Nene Hilario.

Kapitalnie nowy sezon otworzyli koszykarze Chicago Bulls, którzy pokonali na wyjeździe New York Knicks 104:80. Nowojorczycy otworzyli mecz od stanu 8:2, lecz ostatecznie wyraźnie polegli, ponosząc drugą największą porażkę w spotkaniach na otwarcie sezonu.

Źródło: Agencja TVN/x-news

- Zażenowany? Nie, nie jestem zażenowany. Będziemy grać lepiej, wierzę w to. Kolejna szansa już w następny wieczór - powiedział Carmelo Anthony, gwiazdor Knicks, zdobywca 14 punktów.

W Madison Square Garden wszystkie oczy zwrócone były na Derrick Rose, który oficjalnie powrócił po kontuzji. Lider Byków, po którym nie widać już śladów kontuzji, w 21 minut wywalczył 13 punktów. - Myślę, że zeszła z niego spora presja - przyznał Pau Gasol, nowy środkowy Bulls.

Gasol z 21 punktami i 11 zbiórkami był liderem gości, którzy w pewnym momencie mieli nawet 35 punktów przewagi! 22 oczka dołożył Taj Gibson, który wraz z pozostałymi zmiennikami wykonywał świetną robotę. Ławka Byków okazała się kluczowa w końcowym triumfie.

W hitowym meczu na Zachodzie Portland Trail Blazers nie dali szans Oklahomie City Thunder, w której zabrakło kontuzjowanego Kevina Duranta. Jak wiele znaczy ten zawodnik dla Grzmotu pokazuje końcowy wynik - 89:106.

Wielkie rzeczy przez trzy kwarty wyczyniał Russell Westbrook, który w tym czasie zdobył aż 36 punktów. Lider OKC był wprost nie do zatrzymania dla defensorów Portland, którzy nie mogli sobie z nim w żaden sposób poradzić. Gospodarze rzucili się do zmasowanej ofensywy w ostatniej kwarcie, którą wygrali 31:12 i przypieczętowali końcowy triumf.

LaMarcus Aldridge trafił 10 z 19 rzutów z gry i 29 punktami okazał się najlepszym graczem PTB. - Czuję się świetnie. Czekałem na ten mecz bardzo długo - przyznał. 22 oczka dołożył Wesley Matthews, który pięciokrotnie celnie przymierzył za trzy punkty.