Euroliga koszykarek: Pierwsze mecze 1/8, niespodzianka w Wenecji

Zarówno Wisła Can Pack Kraków, jak i Lotos PKO BP Gdynia, przegrały swoje pierwsze mecze w 1/8 rozgrywek euroligowych. Polskie drużyny muszą teraz wygrać dwa najbliższe spotkania, żeby cieszyć się z awansu do najlepszej ósemki Euroligi. Do największej niespodzianki doszło w Wenecji, gdzie Umana Reyer uległa MiZo Pecsi 2010 Pecs. W pozostałych meczach obyło się bez sensacji.

Krzysztof Kaczmarczyk

Niedobrze dla polskich zespołów zakończyły się pierwsze spotkania 1/8 rozgrywek Euroligi koszykarek. Mistrzynie Polski, zawodniczki Wisły Can Pack Kraków, doznały wysokiej porażki na Węgrzech, gdzie bezlitośnie atut własnego parkietu wykorzystały zawodniczki MKB Euroleasing Sopron. Krakowianki tylko w pierwszej połowie dotrzymywały kroku rywalkom. Kluczową dla losów spotkania okazała się kwarta trzecia, którą gospodynie wygrały różnicą 13 punktów. Ostatnie 10 minut było już tylko formalnością, a ostatecznie Węgierki wygrały 81:58 i objęły prowadzenie w rywalizacji do dwóch zwycięstw. Katem ekipy spod Wawela była Serbka Jelena Milovanović, która zakończyła mecz z dorobkiem 23 punktów i 7 zbiórek… a przed meczem trener Wojciech Downar-Zapolski zapowiadał, że ekipę z Sopranu ma rozpracowaną bardzo dokładnie, a samą Milovanović jego podopieczne będą bronić bardzo dokładnie.

Zdecydowanie bliżej zwycięstwa były koszykarki Lotosu PKO BP Gdynia. Wicemistrzynie Polski swój mecz rozgrywały w Stambule, gdzie rywalem była ekipa Fenerbahce Stambuł i Katie Smith. Turczynki w pierwszej kwarcie wypracowały sobie siedmiopunktowe prowadzenie. Gdynianki z biegiem czasu mozolnie starały się odrobić te straty i sztuka ta udała się. Podopieczne Jacka Winnickiego zniwelowały straty i po 40 minutach na tablicy wyników było 77:77. Dodatkowy czas gry na swoją korzyść rozstrzygnęły gospodynie, które ostatecznie wygrały 87:83. Bohaterką ekipy ze stolicy Turcji była była zawodniczka gdyńskiego zespołu Katie Smith, która zakończyła rywalizację z dorobkiem 28 punktów. W ekipie z Gdyni bardzo dobry debiut zaliczyła Tamika Catchings, która w swoich statystykach zapisała 24 punkty i 8 zbiórek.

Swoją siłę kolejny raz zademonstrowały ekipy UMMC Jekaterynburga i Spartaka Moskwa Region. Ekipa Agnieszki Bibrzyckiej nie pozostawiła żadnych złudzeń koszykarkom TEO Wilno. UMMC już pierwszą kwartę wygrał 27:11, a w trzeciej stracił zaledwie 5 punktów. Ostatecznie drużyna Jekaterynburga wygrała różnicą 30 punktów, a polska skrzydłowa była najlepszą zawodniczką swojego zespołu. Reprezentantka Polski wywalczyła 21 punktów, 4 asysty oraz po 3 zbiórki i przechwyty.

Pokaz ofensywnej gry dały obrończynie mistrzowskiego tytułu. Spartak Moskwa Region po raz kolejny w tegorocznej edycji wywalczył ponad 100 punktów, a tym razem o sile drużyny ze stolicy Rosji przekonały się zawodniczki ZVVZ USK Praga. Nie do zatrzymania okazało się trio Sylvia Fowles, Lauren Jackson i Diana Taurasi. Zawodniczki te zdobyły odpowiednio 27, 25 i 23 oczka, a Spartak wygrał 102:86.

Do poziomu swoich rywalek z rosyjskiej ligi nie dostosowały się za to koszykarki CSKA Moskwa, które uległy na wyjeździe hiszpańskiej Halcon Avenida Salamanka 80:69. Bohaterką meczu była Lecoe Willingham, która dla wygranego zespołu wywalczyła 21 punktów i 7 zbiórek. Najskuteczniejszą zawodniczką CSKA była Ilona Korstin z 15 punktami na koncie.

Demonstrację siły przeprowadziły również koszykarki Ros Casares Walencji, które rozgromiły przed własną publicznością rywalki z Brokeru Koszyce. Znakomity debiut w hiszpańskim zespole zaliczyła młoda amerykańska gwiazda parkietów WNBA Candice Wiggins, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 23 punktów, będąc tym samym najskuteczniejszą zawodniczką całego spotkania. Zawodniczki Ros Casares zdobyły ostatecznie 98 punktów, a całe spotkanie wygrały różnicą 45 oczek.

Do największej sensacji pierwszych meczy 1/8 doszło w Wenecji, gdzie rewelacja fazy grupowej, ekipa Umany Reyer Wenecji uległa węgierskiemu zespołowi MiZo Pecsi 2010 Pecs 60:61.

Komplet wyników pierwszych meczów 1/8:

CJM Bourges Basket - Gambrinus Sika Brno 72:57 (17:16, 20:10, 14:18, 21:13)
(E.Miyem 19, E.Ndongue 17, C.Dumerc 12 – H.Maiga Ba 13, T.Whitmore 12, P.Kulichova 12)

Umana Reyer Wenecja - MiZo Pecsi 2010 Pecs 60:61 (16:17, 11:16, 15:11, 18:17)
(S.Ballardini 14, D.Jokić 13, E.Carson 10 - D.Ivanyi 17, N.Ohlde 17, B.Queenen 11)

Halcon Avenida Salamanka - CSKA Moskwa 80:69 (20:17, 20:14, 20:22, 20:16)
(L.Willingham 21, P.Stampalija 14, G.Basko 14 - I.Korstn 15, A.Wauters 14, B.Hammon 13)

MKB Euroleasing Sopron - Wisła Can Pack Kraków 81:58 (17:16, 22:20, 23:10, 19:12)
(J.Milovanović 23, K.MacLeod 17, T.Krivacevic 14 - E.Kobryn 12, S.Maksimovic 12, C.Dupree 10)

UMMC Jekaterynburg - TEO Wilno 91:61 (27:11, 20:19, 23:5, 21:26)
(A.Bibrzycka 21, M.Stepanova 17, A.Jones 14 - J.Streimikyte 23, A.Rinkeviciute 9, C.Langhorne 8)

Spartak Moskwa Region - ZVVZ USK Praga 102:86 (29:22, 20:18, 29:18, 24:28)
(S.Fowles 27, L.Jackson 25, D.Taurasi 23 - E.Maltsi 27, L.Whalen 20, S.Cash 11)

Ros Casares Walencja - Broker Koszyce 98:53 (19:10, 25:9, 29:19, 19:15)
(C.Wiggins 23, D.Milton-Jones 18, E. DeSouza 17 - L.Cohen 15, S.Spencer 7, K.Hrickova 6)

Fenerbahce Stambuł - Lotos PKO BP Gdynia 87:83 (25:18, 22:24, 16:20, 14:15, 10:6)
(K.Smith 28, N.Yilmaz 19, T.Sutton-Brown 12 - T.Catchings 24, I.Matović 22, N.Marchanka 14)

Drugie spotkania rozegrane zostaną w piątek 30 stycznia.