Kw. do IO 2016: Faworyci rozpoczęli od wygranej

Serbowie, Grecy i Włosi odnieśli zwycięstwa w pierwszych meczach eliminacyjnych do koszykarskiego turnieju na Igrzyskach Olimpijskich w Rio.

Jacek Konsek

Serbowie, gospodarze jednego z turniejów, nie mieli łatwego zadania przeciwko Portorykańczykom. 19 punktowa przewaga wypracowana po skutecznej grze w drugiej i trzeciej odsłonie wystarczyła do zwycięstwa, choć przyjezdni świetnie finiszowali i odrobili sporo strat (30:18).

Nemanja Nedović z 14 punktami okazał się najlepszym strzelcem Serbii. Po 12 oczek dołożyło czterech innych graczy, w tym podkoszowy Denver Nuggets Nikola Jokić. John Holland z Portoryko finiszował z 21 punktami.

Nie było emocji w spotkaniu grupy B. Łotwa już po kilku minutach objęła prowadzenie, którego nie oddała do końcowej syreny. Dairis Bertans zdobył 12 z pierwszych 14 punktów Łotwy, gromadząc w sumie 20 oczek. 26-letni skrzydłowy okazał się najlepszym graczem spotkania.

W Turynie bez niespodzianek - triumfowali Grecy i gospodarze turnieju, Włosi. W pierwszym spotkaniu koszykarze Hellady odskoczyli Irańczykom po świetnej drugiej kwarcie (21:10). Najlepszym graczem spotkania okazał się Giannis Antetokounmpo, zdobywca 16 punktów.

Włosi do przerwy prowadzili z Tunezją różnicą zaledwie pięciu oczek, lecz w trzeciej kwarcie zanotowali serię 17:0, a całą tę kwartę wygrali aż 22:2! Dzięki temu pewnie pokonali zespół z Maghrebu 68:41. Najlepszym strzelcem meczu był Andrea Bargnani, autor 15 punktów.