Euroliga: genialny finisz Barcelony, horror w Stambule

Znakomite sześć minut na finiszu meczu w Kazaniu dało ekipie FC Barcelona Lassa wygraną 69:63 w Kazaniu nad tamtejszym Uniksem. Do ostatniej sekundy o triumf musiała drżeć ekipa Fenerbahce Stambuł, która miała wielkie problemy z Brose Bamberg.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP/EPA / SPYROS CHORCHOUBAS

Jeszcze sześć minut przed końcem meczu Uniks Kazań prowadził we własnej hali z FC Barcelona Lassa 58:44. Ostatnie minuty Duma Katalonii rozegrała koncertowo, zaliczając serię 25:5! Tym samym to właśnie team z Barcelony mógł cieszyć się z triumfu 69:63.

Justin Doellman zaliczył dla triumfatorów 23 oczka, a w wygranej nie przeszkodził fatalny występ Tyrese'a Rice'a - 2 punkty i zaledwie 1 na 15 z gry! Po stronie pozytywnych aspektów może zaliczyć jedynie 9 asyst i trzy przechwyty.

Tym samym udanie współpracę z katalońskim klubem w Eurolidze rozpoczął Georgios Bartzokas, który w okresie letnim przyszedł z Lokomotivu Kubań Krasnodar.

Świadkami niezwykle dramatycznego meczu była ponad jedenastotysięczna publiczność w Stambule, gdzie Fenerbahce różnicą zaledwie punktu pokonało niemieckie Brose Baskets Bamberg.

Jan Vesely na 25 sekund przed końcem spudłował dwa rzuty wolne i rywale mieli swoją akcję na wygraną. Akcji na sukces nie wykorzystał Nicolo Melli i zwycięstwo pozostało w Turcji.

Najlepszym graczem meczu był Bogdan Bogdanović, który uzyskał 18 punktów i rozdał trzy asysty. Serb chyba na dobre przejął funkcję lidera zespołu.

Inne niesamowite widowisko odbyło się w Kraju Basków, gdzie kapitalny występ Andrei Bargnaniego dał jednopunktową wygraną ekipie Baskonia Vitoria Gastiez.

Ostatnia akcja meczu należała do rywali z Anadolu Efesu Stambuł. Bryce Cotton zdecydował się na rzut zza łuku, jednak chybił, a gospodarze mogli rzucić się sobie w ramiona z radości.

Włoski lider teamu z Kraju Basków zaliczył 26 punktów. 10 na 14 z gry w tym dwa celne rzuty na trzy próby zza łuku - to dorobek gracza, który zaważył na rozstrzygnięciu tego pojedynku.

Dość niespodziewanie duży opór w Atenach ekipie Panathinaikosu postawił Żalgiris Kowno. Koniczynki dopiero w ostatniej kwarcie wydarły sukces, a nie bez znaczenia było tutaj doświadczenie. Swój niemały udział w sukcesie triumfie mieli również sprowadzeni Ioannis Bourousis oraz Chris Singleton.

Wyniki piątkowych meczów 1. kolejki:

Uniks Kazań - FC Barcelona Lassa 63:69 (21:23, 15:11, 15:9, 12:26)
(Langford 14, Williams 12, Ponkrashov 10 - Deollman 23, Navarro 13, Tomic 13)

Fenerbahce Stambuł - Brose Baskets Bamberg 67:66 (18:22, 18:11, 17:18, 14:15)
(Bogdanovic 18, Vesely 10, Antic 10, Udoh 10 - Miller 17, Zisis 11)

Panathinaikos Ateny - Żalgiris Kowno 84:76 (20:15, 17:15, 14:22, 33:24)
(Pappas 19, Calthes 13, Singleton 13, Bourousis 11 - Motum 19, Jankunas 13, Lekavicius 12, Milaknis 11)

Baskonia Vitoria Gasteiz - Anadolu Efes Stambuł 85:84 (25:27, 24:24, 19:22, 17:11) (Bargnani 26, Shengelia 16, Voigtmann 12 - Brown 16, Osman 13, Cotton 13, Dunston 11)