Klęska Stelmetu w Stambule! Trzecia porażka mistrza Polski w Lidze Mistrzów

To była sroga lekcja basketu dla zielonogórskiego Stelmetu. Mistrzowie Polski zostali rozbici w Stambule przez Besiktas Sompo Japan (66:85), który jest jedyną niepokonaną drużyną w grupie E Ligi Mistrzów. To trzecia porażka ekipy z Winnego Grodu.

Patryk Kurkowski

Zespół Artura Gronka w ostatnim czasie nie jest w najwyższej dyspozycji. Kilka dni temu Stelmet przegrał w meczu ligowym z MKS-em Dąbrowa Górnicza, a teraz nie zdołał nawet powalczyć z tureckim zespołem.

Złudzeń nie było żadnych. Besiktas od pierwszych minut dyktował warunki. Szybko objął prowadzenie i mimo zrywu zielonogórzan, nie utracił kontroli nad spotkaniem. Problemem mistrza Polski była nie tylko kiepska skuteczność z dystansu, ale również spora liczba strat i nieszczelna obrona. Nasza drużyna popełniała sporo błędów, co wykorzystywali gospodarze.

Podopieczni Ufuka Saricy pewnie zmierzali po wygraną, ale najgorsze dopiero miało nastąpić. Po przerwie, w trzeciej kwarcie, mistrzowie Polski bili głową w mur. Niemalże dosłownie. Zawodnicy Gronka w tym fragmencie meczu zagrali wprost beznadziejnie. Nie trafili żadnego rzutu z gry i zdobyli raptem cztery punkty. Nawet jeśli wziąć pod uwagę klasa przeciwnika (bez wątpienia większa), to takiej postawy nie sposób wytłumaczyć.

Dopiero w ostatniej odsłonie Stelmetowi udało się zmniejszyć rozmiary porażki, ale powiedzmy sobie szczerze - za pełną aprobatą gospodarzy, którzy mieli tak komfortową sytuację, że nie musieli się już wysilać.

Ich wygrana była niezagrożona.W Besiktasie najskuteczniejszy był Michael Roll, który zdobył 15 punktów, ale bardzo dobrze zagrali też Vladimir Stimac  (fantastyczna skuteczność) oraz D.J. Strawberry. Natomiast najlepszym strzelcem ekipy z Winnego Grodu był Julian Vaughn, który trafił 5 z 8 rzutów z gry, ale za zmarnował aż 8 z 11 osobistych. Ogółem na jego koncie znalazło się 13 punktów.

Drużyna z Winnego Grodu doznała trzeciej porażki w czwartym meczu Ligi Mistrzów. W następnym spotkaniu Stelmet BC zagra przed własną publicznością z Szolnoki Olaj, które legitymuje się identycznym bilansem starć.

Besiktas Stambuł - Stelmet BC Zielona Góra 85:66 (25:16, 27:22, 13:4, 20:26)

Besiktas: Roll 15, Stimac 14, Strawberry 13, Thompson 10, Clark 9, Weems 9, Guler 6, Karaman 4, Edge 3, Sanli 2, Sipahi 0.

Stelmet BC: Vaughn 13, Kelati 11, Florence 8, Hrycaniuk 7, Moore 6, Djurisić 5, Zamojski 5, Zajcew 4, Der 4, Koszarek 3, Gruszecki 0, Majchrzak 0.