NBA: Wizards mistrzami dywizji po raz pierwszy od 38 lat!

Washington Wizards pokonując na wyjeździe Los Angeles Lakers 119:108, zostali mistrzami dywizji po raz pierwszy od 38 lat! Marcin Gortat miał siedem punktów i 10 zbiórek.

Jacek Konsek
PAP/EPA / ERIK S. LESSER

Washington Wizards na pewno będą mistrzami dywizji południowo-wschodniej. Po świetnym finiszu Czarodzieje pokonali Los Angeles Lakers, triumfując w ostatniej kwarcie 37:13. Stołeczny zespół tym samym osiągnął ten sukces niemalże po czterech dekadach - to najdłuższa taka przerwa w NBA.

Marcin Gortat dołożył cegiełkę do tej wygranej, choć znów był to występ tylko przeciętny. W ciągu 22 minut łodzianin miał siedem punktów (3/4 z gry i 1/4 z linii), 10 zbiórek, asystę, przechwyt i blok. Błyszczał jak zwykle John Wall, autor 34 punktów i 14 asyst.

- Nie miałem pojęcia o tym, że wygraliśmy dywizję. Dla nas najważniejsze teraz, to walka o jak najlepszą pozycję przed play-off - przyznał Scott Brooks, trener Wizards. Jego podopieczni w trzeciej kwarcie przegrywali jeszcze różnicą 16 punktów, lecz końcówkę mieli piorunującą.

Czy to była dobitka na miarę awansu do play-off? Walczący o najlepszą ósemkę na Wschodzie Miami Heat pokonali na wyjeździe Detroit Pistons 97:96, a bohaterem okazał się Hassan Whiteside. Środkowy Żaru równo z końcową syreną dobił niecelny rzut Dragicia i dał zwycięstwo ekipie z Florydy.

Dzięki tej wygranej Heat z bilansem 36-38 mają jednomeczową przewagę nad Chicago Bulls i tyle samo straty siódmej Indiany Pacers. Wszystkie trzy drużyny czeka jeszcze osiem meczów w sezonie zasadniczym.

Tłoki prowadziły jeszcze 96:92, ale wypuściły z rąk zwycięstwo, które mogło dać im jeszcze nadzieję na awans do czołowej ósemki Wschodu. - Ta porażka boli. Oni grali jednak twardo, bardzo twardo - przyznał Ish Smith, rozgrywający Pistons.

60. wygrana Golden State Warriors stała się faktem. Wicemistrzowie NBA po kapitalnym początku (37:20) pokonali na wyjeździe Houston Rockets 113:106, wygrywając ósme spotkanie z rzędu. 32 punkty i 10 zbiórek uzbierał dla zwycięzców Stephen Curry, najlepszy zawodnik meczu.

- To bardzo ważny czas w roku, szczególnie patrząc na terminarz i rywali jakich mamy. Czuć już atmosferę play-off, dlatego też ważne jest, aby wygrywać mecze zarówno u siebie, jak i na wyjeździe - powiedział Curry, który wraz z kolegami już w środę zmierzy się w hicie Zachodu z San Antonio Spurs.

Rakiety bardzo słabo rzucały za trzy punkty - zaledwie 5/31 w tym elemencie. Nie pomogło nawet 20. triple-double James Harden, który zapisał na swoim koncie 24 punkty, 13 asyst i 11 zbiórek.