Minimalnie. Pierwsza porażka Polaków przed EuroBasketem

Zaledwie jeden punkt - tyle dzieliło Polaków od zwycięstwa nad Litwinami w Kłajpedzie. Polacy długo gonili wynik i dopiero na finiszu musieli uznać wyższość podopiecznych Dainiusa Adomaitisa.

Krzysztof Kaczmarczyk
Polacy w Hamburgu ograli Rosjan Materiały prasowe / Koszkadra.pl / Andrzej Romański / Polacy w Hamburgu ograli Rosjan

Pierwszej porażki w okresie przygotowawczym doznali Biało-Czerwoni. Na turnieju w Kłajpedzie było blisko, ale gospodarze ostatecznie wygrali różnicą zaledwie jednego punktu. Litwinów do triumfu poprowadził Jonas Valanciunas.

Polacy, w przeciwieństwie do dwumeczu z Czechami, słabo weszli w mecz i już po pierwszej kwarcie przegrywali 10:18. Z biegiem czasu ekipa Mike'a Taylora zaczęła gonić wynik.

Biało-Czerwoni zaczęli przejmować inicjatywę po przerwie. Kluczem do odrabiania strat okazali się nasi podkoszowi. Dobre minuty zaliczyli Damian Kulig, a potem Adam Hrycaniuk. Duet ten sprawił, że ośmiopunktowa przewaga Litwinów szybko poszła w zapomnienie.

W 34 minucie Polacy w końcu doprowadzili do remisu, a po trójce Mateusza Ponitki objęli nawet prowadzenie 52:49. Jeszcze na minutę przed końcem był remis 55:55 po celnym rzucie zza łuku A.J. Slaughtera.

Końcówkę lepiej rozegrali jednak Litwini i nawet szybki rzut zza linii 6,75 Ponitki niestety nie był już w stanie odmienić losów meczu.

14 oczek i 6 zbiórek zaliczył Kulig, 12 punktów dodał Ponitka, a 10 Slaughter, który wykończył 3 z 12 akcji. Skutecznością nie grzeszył również  Adam Waczyński. Snajper Unicaji Malaga wykorzystał zaledwie 1 z 7 rzutów z gry.

Wśród triumfatorów solidne double-double zaliczył Valenciunas, który do 14 punktów dołożył 13 zbiórek.

Reprezentacja Litwy - Reprezentacja Polski 59:58 (18:10, 16:16, 11:15, 14:17)

Litwa: Jonas Valenciunas 14 (13 zb), Arturas Gudaitis 11, Eimantas Bendzius 9, Mindaugas Kuzminskas 6, Deividas Gailius 5, Arturas Milaknis 5, Lukas Lekavicius 4, Martynas Gecevicius 3, Edgaras Ulanovas 2, Adas Juskevicius 0, Mindaugas Girdzinas 0, Rokas Giedraitis 0.

Polska: Damian Kulig 14, Mateusz Ponitka 12, A.J. Slaughter 10, Adam Hrycaniuk 8, Adam Waczyński 4, Tomasz Gielo 4, Karol Gruszecki 2, Aaron Cel 2, Łukasz Koszarek 2, Michał Sokołowski 0, Przemysław Zamojski 0, Aleksander Czyż 0.

Czy Polacy będą w stanie wywalczyć awans do ćwierćfinału EuroBasketu?