NBA: kapitalny mecz LeBrona Jamesa! 15 punktów Marcina Gortata

LeBron James zdobył aż 57 punktów i poprowadził Cleveland Cavaliers do wyjazdowej wygranej nad Washington Wizards - 130:122. Boston Celtics odrobili spore straty w Oklahomie, dzięki czemu triumfowali nad Thunder - 101:94.

Piotr Szarwark
LeBron James PAP/EPA / TANNEN MAURY / Na zdjęciu: LeBron James
Po czterech z rzędu porażkach Cleveland Cavaliers, LeBron James postanowił wziąć sprawy w swoje ręce w wyjazdowym starciu z Washington Wizards. Lider Kawalerzystów był po prostu nie do zatrzymania. Grał długo, bo spędził na parkiecie aż 43 minuty, ale i  efektywnie. Zdobył aż 57 punktów (23/34 z gry, 2/4 za trzy i 9/9 z linii rzutów wolnych), dokładając do tego 11 zbiórek i 7 asyst.

- Zrobiłem wszystko co potrzebne, aby zakończyć passę przegranych. Nie zamierzam przegrywać. Znacie mnie doskonale - mówił po meczu LBJ, dla którego był to najlepszy występ od czasu powrotu do Cleveland Cavaliers. Więcej punktów w swojej karierze zdobył tylko w barwach Miami Heat (61).

Cavaliers niemal przez 48 minut kontrolowali przebieg rywalizacji. Obie drużyny zagrały na ponad 50-procentowej skuteczności z gry, ale to Cavs częściej trafiali za trzy (12/27, 44,4 proc.), a także byli prawie nieomylni przy wykonywaniu rzutów osobistych (26/28, 92,9 proc.). Wizards zawiedli przede wszystkim na linii, pudłując 10 rzutów wolnych w całym meczu.

Derrick Rose i Jae Crowder odpowiednio wsparli Jamesa, rozgrywając swoje najlepsze jak dotychczas mecze w sezonie 2017/18. Pierwszy z nich zapisał 20 oczek, a drugi o trzy mniej. Tylko 22 punkty wniosła do gry ławka Cavaliers, w tym po raz kolejny zawiódł Dwyane Wade - jedynie dwa punkty.

36 punktów dla przegranych zdobył Bradley Beal, który przed meczem podrażnił LeBrona, gdy w jednym z wywiadów stwierdził, że to Wizards są aktualnie najlepszym zespołem Konferencji Wschodniej. Przeciętny mecz - mimo double-double - rozegrał John Wall. Rozgrywający zanotował 13 punktów i 15 asyst, ale nie imponował skutecznością (4/13 z gry, 5/12 z linii rzutów wolnych). Co gorsza, w jednej z akcji zderzył się z Channingiem Fryem, nabawił się problemów z ramieniem i niewykluczone, że będzie musiał pauzować.

Marcin Gortat był trzecim najlepiej punktującym graczem w tym meczu. Łodzianin zdobył 15 oczek (6/7 z gry, 3/4 z linii rzutów wolnych), dołożył pięć zbiórek, ale gdy przebywał na parkiecie, Wizards byli o 10 punktów gorsi od Kawalerzystów. Po kontuzji do gry powrócił Markieff Morris, ale zdobył tylko dwa punkty.

Boston Celtics zaczęli sezon od dwóch porażek, ale w nocy z piątku na sobotę zaliczyli już siódme zwycięstwo z rzędu i to oni są najlepszym zespołem na wschodzie. Tym razem pokonali Oklahoma City Thunder (101:94), choć do przerwy przegrywali już różnicą 18 punktów. W drugiej połowie przebudził się jednak Kyrie Irving, prowadząc swój zespół do cennego triumfu.

Były gracz Cavalies aż 22 ze swoich 25 punktów zdobył w trzeciej i czwartej kwarcie. - W drugiej połowie zwiększyliśmy tempo gry, a także presję w defensywie. Wszystko zaczęło iść po naszej myśli, a potem po prostu walczyliśmy - skomentował lider zespołu. Wsparciem dla niego w tym starciu był Al Horford - autor 20 punktów i 8 zbiórek.

Ofensywa Thunder została w szatni i nie wyszła na drugą połowę. Carmelo Anthony w całym meczu trafił 3 z 17 rzutów z gry, w tym tylko jeden po przerwie. Paul George zdobył 25 punktów, z czego 10 już w pierwszej połowie, a Russell Westbrook w 38 minut dołożył 19 oczek i 11 asyst, jednak również brakowało mu skuteczności (7/20 FG). Ostatecznie skuteczność z gry gospodarzy w całym meczu spadła do zaledwie 40,2 proc., a w drugiej połowie rywale pozwolili im jedynie na zdobycie 39 punktów.