NBA: Mizerny i nieskuteczny Gortat. Rondo z nieprawdopodobnym wyczynem!

Zaledwie jeden celny rzut z gry zanotował Marcin Gortat w przegranym przez Washington Wizards meczu z Atlantą Hawks 99:113. Bohaterem czwartkowych spotkań okazał się Rajon Rondo, który rozdał aż 25 asyst!

Jacek Konsek
Rajon Rondo w barwach Pelicans Getty Images / Chris Graythen / Na zdjęciu: Rajon Rondo w barwach Pelicans

21 minut i 1/6 z gry, co dało dwa punkty, a także cztery zbiórki - to dorobek Marcina Gortata z meczu przeciwko Atlancie Hawks. To kolejny, bardzo mizerny występ łodzianina w grudniu, który będzie jednym z najgorszych miesięcy naszego jedynka w NBA w ostatnich latach. Gortat średnio trafia poniżej trzech rzutów na mecz, podczas gdy w październiku było to 5,3, spędza również na parkiecie mniej o siedem minut niż na początku rozgrywek.

Czarodzieje, po kapitalnym meczu przeciwko Boston Celtics, tym razem przegrali z najgorszą ekipą w całej NBA. Jastrzębie wygrały dopiero dziewiąte spotkanie w rozgrywkach, dominując rywala na deskach - 53:40. Gospodarze odskoczyli po przerwie, wygrywając drugą połowę różnicą 16 punktów. 21 oczek dla zwycięzców uzbierał Dennis Schroder, wśród pokonanych 20 punktów miał Bradley Beal.

Rajon Rondo po kilku latach słabszej gry, znów jest na ustach całej NBA. Rozgrywający New Orleans Pelicans w zaledwie 30 minut rozdał 25 asyst! To siódmy najlepszy wynik w historii rozgrywek, przed nim 25 lub więcej asyst mieli tylko wielcy na tej pozycji: Scott Skiles, John Stockton, Jason Kidd, Kevin Johnson, Nate McMillan i Isiah Thomas.

- Najważniejsze jest to, że wygraliśmy. Osobiście kocham podawać piłkę, a grając z takimi zawodnikami, praca, którą wykonuje, jest o wiele łatwiejsza - powiedział Rondo po wygranej nad Brooklyn Nets 128:113.

Cała drużyna Pelicans trafiła 48 rzutów z gry, notując aż 40 asyst! DeMarcus Cousins zdobył 27 punktów i miał 14 zbiórek dla zwycięzców, z kolei Jrue Holiday dołożył 23 oczka.

Nie można też przejść obojętnie obok wyczynu Vince Carter. Za kilka tygodni skończy 41 lat, ale wciąż potrafi grać na najwyższym poziomie. Najstarszy zawodnik w NBA zdobył 24 punkty przy skuteczności 10/12 z gry, notując także pięć zbiórek i trzy asysty. W 30 minut spędzonych na parkiecie Carter miał wskaźnik +21! A wszystko to w meczu przeciwko wicemistrzom NBA, Cleveland Cavaliers. Jego Sacramento Kings niespodziewanie triumfowało 109:95.

Mimo porażki warto zerknąć na statystyki LeBron James. Lider Cavs zdobył 16 punktów, miał 14 asyst, 10 zbiórek i pięć przechwytów!

Wyniki:

Charlotte Hornets - Boston Celtics 91:102 (16:28, 28:32, 31:16, 16:26)
(Walker 24, Williams 13, Kidd-Gilchrist 13 - Irving 21, Horford 20, Tatum 18)

Indiana Pacers - Dallas Mavericks 94:98 (29:22, 25:31, 20:18, 20:27)
(Stephenson 16, Collison 16, Turner 16 - Nowitzki 15, Barnes 13, Ferrell 13)

Atlanta Hawks - Washington Wizards 113:99 (29:29, 26:28, 23:19, 35:23)
(Schroder 21, Ilyasova 20, Belinelli 19 - Beal 20, Morris 18, Porter 15)

Chicago Bulls - New York Knicks 92:87 (17:28, 32:24, 22:21, 21:14)
(Dunn 17, Markkanen 12, Lopez 11 - Porzingis 23, Lee 17, Jack 11)

Minnesota Timberwolves - Denver Nuggets 128:125 (35:23, 36:35, 17:24, 26:32, 14:11)
(Butler 39, Wiggins 21, Gibson 20 - Barton 28, Lyles 23, Jokić 22)

New Orleans Pelicans - Brooklyn Nets 128:113 (31:23, 38:23, 22:29, 37:38)
(Davis 33, Cousins 27, Holiday 23 - LeVert 22, Stauskas 21, Acy 18)

Oklahoma City Thunder - Toronto Raptors 124:107 (32:38, 34:25, 36:25, 22:19)