NBA: triple-double LeBrona Jamesa, blamaż San Antonio Spurs

LeBron James zaliczył kolejne triple-double w karierze i choć popełnił też mnóstwo strat, jego Cleveland Cavaliers pokonali Indianę Pacers 115:108. Przed własną publicznością w fatalnym stylu przegrali z kolei San Antonio Spurs.

Piotr Szarwark
LeBron James Getty Images / Kirk Irwin / Na zdjęciu: LeBron James
Koszykarze Cleveland Cavaliers niezwykle potrzebowali zwycięstwa nad Indianą Pacers, bo ich fatalna seria (7 porażek w 10 meczach) mocno zachwiała zespołem. Pojawiły się spekulacje, że nie wszyscy zawodnicy dogadują się ze sobą zbyt dobrze i kto wie, czy wkrótce nie dojdzie do zmian w składzie. Póki co jednak Cavs zmotywowali się wystarczająco, by u siebie triumfować nad Pacers - 115:108.

Trener Cavaliers, Tyronn Lue, zdecydował się na zmianę w pierwszej piątce. Tristan Thompson zastąpił w niej Jae Crowdera, z kolei Kevin Love został przesunięty na swoją nominalna pozycję - silnego skrzydłowego. Gospodarze od początku narzucili Pacers swój styl gry, dzięki czemu przed czwartą kwartą prowadzili różnicą 17 punktów. W ostatnich 12 minutach przyjezdni zdołali odrobić znaczną część strat, w pewnym momencie tracili do Cavs już tylko pięć "oczek", ale w sumie ani razu nie zagrozili ich prowadzeniu.

LeBron James zanotował 63 triple-double w swojej karierze - zdobył 26 punktów, miał 11 asyst oraz 10 zbiórek, ale też rekordowe dla niego 11 strat. Dzięki świetnej dyspozycji przy rzutach z dystansu (7/13), 23 punkty dołożył J.R. Smith, z kolei 14 "oczek" w 15 minut wniósł z ławki Derrick Rose.

Dla Pacers był to już czwarty mecz przeciwko Cavaliers w sezonie 2017/18, ale dopiero pierwszy zakończony porażką. Wśród przegranych wyróżniał się Victor Oladipo - autor 25 punktów, Darren Collison zapisał 19 "oczek", a Domantas Sabonis 17. Warto zaznaczyć, że tylko w pierwszej połowie ekipa z Indianapolis oddała rywalom aż 73 punkty, co nie przytrafiło jej się jeszcze w trwających rozgrywkach.

Zdecydowanie najgorszy mecz w sezonie rozegrali zawodnicy San Antonio Spurs, którzy przed własną publicznością wysoko ulegli Philadelphii 76ers - 78:97. Niedawno Spurs pewnie pokonali Cavaliers, a potem na wyjeździe rozgromili Memphis Grizzlies, ale w nocy z piątku na sobotę dopadła ich niemoc, którą do granic możliwości wykorzystali przyjezdni.

Spurs w pierwszej kwarcie zdobyli tylko 13 punktów, a na przerwę schodzili mając ich zaledwie 41. W obu przypadkach to ich najsłabszy rezultat w sezonie 2017/18. W drugiej połowie nieco poprawili swoją grę, ale nie na tyle, by odrobić poniesione wcześniej straty. 76ers kontrolowali to, co dzieje się na parkiecie, pokonując Spurs już po raz drugi w tym roku.

Gości do wygranej poprowadził Ben Simmons - zdobywca 21 punktów. Double-double na poziomie 18 punktów i 14 zbiórek zaliczył Joel Embiid, a 15 "oczek" dołożył Dario Saric. Dzięki tej wygranej, 76ers legitymują się bilansem 26-23, co daje im szóste miejsce w Konferencji Wschodniej.

Spurs zostali zatrzymani na zaledwie 40 proc. skuteczności z gry i w całym meczu trafili tylko 3 z 24 rzutów z dystansu (12,5 proc.). Tylko trzech graczy zakończyło zawody z dwucyfrowym dorobkiem punktowym: LaMarcus Aldridge miał 18 "oczek", 11 zapisał Pau Gasol, a o punkcik mniej Dejounte Murray. To dopiero 19 porażka Spurs w sezonie i zaledwie czwarta we własnej hali.