Niespodzianka w Starogardzie Gdańskim. AZS bez liderów pokonał Polpharmę!

Brak czołowych zawodników nie powstrzymał AZS-u Koszalin od wyjazdowego zwycięstwa w Starogardzie Gdańskim. Zespół Dragana Nikolicia pokonał Polpharmę 76:68, a Akademików do wygranej poprowadził Diante Baldwin.

Dawid Borek
Dawid Borek
Koszykarze AZS: Jeszke i Baldwin Newspix / ARTUR PODLEWSKI / 400mm.pl / Koszykarze AZS: Jeszke i Baldwin
Na dwa dni przed spotkaniem w Starogardzie Gdańskim, na treningu AZS-u pojawiło się zaledwie sześciu zawodników. Wszystko z powodu wirusów i kontuzji, które dopadły Akademików w tym tygodniu. Koszalinianie zwrócili się do władz Polpharmy z prośbą o przełożenie meczu, jednak gospodarze nie wyrazili na to zgody. Ostatecznie w składzie gości zabrakło Aleksandara Marelji, a na parkiecie ani na chwilę nie pojawił się też Qyntel Woods.

"Co cię nie zabije, to cię wzmocni" - taką dewizą w Starogardzie Gdańskim kierowali się zawodnicy Dragana Nikolicia, którzy mimo kłopotów i braku dwóch czołowych koszykarzy postawili miejscowym bardzo trudne warunki.

To nie był mecz ataku, a szczególnie w pierwszej połowie. Przez pierwsze 20 minut koszykarze obu zespołów razili nieskutecznością. Polpharma wyglądała tak, jakby przez miesiąc nie trenowała we własnej hali - 10 trafień na 31 prób, w tym zaledwie dwa wykorzystane rzuty na 14 oddanych za trzy punkty - to mówi samo za siebie.

W drugiej części pojedynku miejscowi mieli zrywy, jednak AZS w pełni kontrolował poczynania na parkiecie i nie pozwolił wyjść Polpharmie choćby na chwilowe prowadzenie. Podobnie było zresztą też w pierwszej połowie - starogardzianie od pierwszej do ostatniej minuty musieli gonić rywali.

W obliczu absencji Marelji i Woodsa, ciężar zdobywania punktów przejął Diante Baldwin, który rzucił 19 oczek. Amerykańskiego rozgrywającego wspierali głównie Damian Jeszke i Nikola Malesević. Trio to przyćmiło liderów gospodarzy, którzy zawiedli na całej linii. Dość powiedzieć, że punktowym liderem Polpharmy w meczu z AZS był Daniel Gołębiowski, który zapisał przy swoim nazwisku 15 oczek.

Porażka z Akademikami komplikuje nieco sytuację Polpharmy w kontekście awansu do play-off. Starogardzianie muszą szybko wziąć się w garść, bowiem w marcu rozegrają jeszcze pięć bardzo ważnych spotkań w Energa Basket Lidze.

Polpharma Starogard Gdański - AZS Koszalin 68:76 (10:18; 14:17, 22:18, 22:23)

Polpharma: Daniel Gołębiowski 15, Joe Thomasson 12, Marcin Flieger 7, Jakub Schenk 7, Thomas Davis 6, Aleksandar Radukić 6, Nikola Jeftić 6, Milan Milovanović 5, Przemysław Szymański 4, Piotr Dąbrowski 0

AZS: Diante Baldwin 19, Nikola Maleśević 15, Damian Jeszke 11, Jakub Dłoniak 10, Modestas Kumpys 9, Kacper Młynarski 7, Szymon Kiwilsza 3, Igor Wadowski 2, Aleksander Leńczuk 0