TBV Start chce do play-off! Arcyważna wygrana nad Treflem

W niedzielnym meczu 25. kolejki Energa Basket Ligi, TBV Start Lublin pokonał Trefl Sopot 84:72. Gospodarze tym samym awansowali na siódmą lokatę - premiowaną grą w play-off.

Jacek Konsek
Washington i Start są blisko play-off Newspix / Wojciech Szubartowski / Pressfocus / Washington i Start są blisko play-off

W końcówce sezonu zasadniczego nie ma miejsca na potknięcia. Świadomi tego byli koszykarze TBV Startu Lublin, którzy musieli pokonać Trefl Sopot, aby nie stracić szans na grę o najlepszą ósemkę Energa Basket Ligi. Podopieczni trenera Dedka zadanie wykonali na piątkę - pokonali wyżej notowanego rywala 84:72 i awansowali na siódmą pozycję w rozgrywkach.

Lublinianie trafili aż 16 trójek, co jest ich rekordem sezonu. 10 z nich wpadło jeszcze przed przerwą, z kolei Trefl miał w tym okresie 0/7 w tym elemencie. Gospodarze osiągnęli wówczas nawet 10-punktowe prowadzenie - 41:31. Oczywiście grę gospodarzy ciągnął duet James Washington - Chavaughn Lewis. Amerykanie do przerwy mieli już 31 punktów, w sumie gromadząc ich 42. Ten pierwszy dołożył aż 12 asyst, drugi siedem zbiórek i cztery kluczowe podania.

Trefl nie poddał się i wrócił do gry w trzeciej odsłonie. Podobnie jak w zespole TBV Startu, wśród gości brylowała dwójka graczy. Mowa o Filipie Dylewiczu i Jakubie Karolaku, którzy w ostatniej odsłonie zdobyli 15 z 18 punktów całego zespołu! Zabrakło im jednak wsparcia pozostałych kolegów, szczególnie Obiego Trottera. Amerykanin miał 0/6 z gry i pięć strat.

Jeszcze w połowie czwartej kwarty było remisowo po 68. Wtedy trójkę trafił Uros Mirkovic, a kolejny trzy celne próby z dalekiego dystansu zanotował Marcin Dutkiewicz, który postawił kropkę nad "i". Polski snajper miał 6/7 w tym elemencie, zdobywając wszystkie punkty właśnie rzutami zza linii 6,75m.

Porażka oznacza, że Trefl zajmuje obecnie 8. miejsce, z identycznym bilansem jak King Szczecin. O najlepszą ósemkę walczyć będzie z całą pewnością także Asseco Gdynia i Polpharma Starogard Gdański.

TBV Start Lublin - Trefl Sopot 84:72 (22:18, 26:17, 15:19, 21:18)

Start: James Washington 22, Chavaughn Lewis 20, Marcin Dutkiewicz 18, Roman Szymańki 9, Uros Mirković 7, Wojciech Czerlonko 3, Darryl Reynolds 3, Michael Gospodarek 2, Bartosz Ciechociński 0, Jakub Zalewski 0.

Trefl: Filip Dylewicz 22, Jakub Karolak 20, Steve Zack 10, Jermaine Love 9, Piotr Śmigielski 6, Obie Trotter 2, Grzegorz Kulka 2, Michał Kolenda 1, Łukasz Kolenda 0, Jakub Motylewski 0, Marcin Stefański 0.