Mecz godny finału EBL! Horror dla Anwilu Włocławek!

Anwil Włocławek pokonał na wyjeździe BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 82:80 w trzecim spotkaniu finałowym Energa Basket Ligi. Włocławianie prowadzą w serii 2-1.

Jacek Konsek
Ivan Almeida PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: Ivan Almeida

Co to było za spotkanie! Emocje od samego początku, faule techniczne, zmieniające się prowadzenie i twarda, zacięta walka na parkiecie. BM Slam Stal prowadziła po trzech kwartach 71:58, ale po fatalne czwartej kwarcie musiała uznać wyższość Anwilu Włocławek, który jest o dwie wygrane od mistrzostwa Polski.

Ponad sześć minut bez zdobyczy punktowej gospodarzy i seria 15:0 gości zdecydowała o końcowej wygranej włocławian. W trzeciej kwarcie po niesamowitej trójce z 10 metrów Tomasza Ochońki hala w Ostrowie Wielkopolskim eksplodowała, kiedy kilka minut później równie ważną trójkę trafił Jarosław Zyskowski, zamarła cisza. Chwilę potem, bohater całego spotkania, Kamil Łączyński dołożył kolejną trójkę i Anwil już wygranej nie oddał. Do dogrywki mógł doprowadzić Mateusz Kostrzewski, ale jego rzut z wyskoku nie znalazł celu.

Łączyński, odpuszczany na obwodzie, wykorzystał ten fakt i trafił cztery rzuty z dalekiego dystansu. Zdobył 16 punktów, dołożył cztery zbiórki i trzy asysty. Oczko więcej dołożył Jarosław Zyskowski, który niespodziewanie był liderem punktowym Anwilu. Liderzy Almeida i Hosley, tym razem nie byli kluczowymi postaciami, choć swoją cegiełkę do wygranej dołożyli.

Stalówka miała Anwil kilka razy w garści. Miejscowi rozpoczęli od 7/11 za trzy, w trzeciej kwarcie dołożyli świetną defensywę. Wydawało się, że kontrolują wydarzenia, zwłaszcza że Almeida, Łączyński, a nawet trener Milicić dali się wyprowadzić z równowagi (dwa faule techniczne). Ostrowianie zgubili rytm i nie umieli odpowiedzieć na napór Anwilu w czwartej odsłonie, czym zapłacili najwyższą cenę.

Czwarte spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, ponownie w Ostrowie Wielkopolskim. Początek o godzinie 20:30. Rywalizacja toczy się do czterech zwycięstw.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 80:82 (22:18, 20:20, 29:20, 9:24)

Stal: Aaron Johnson 15, Jure Skifić 13, Mateusz Kostrzewski 11, Tomasz Ochońko 8, Nikola Marković 6, Michał Chyliński 6, Szymon Łukasiak 5, Marc Carter 4, Grezegorz Surmacz 3, Stephen Holt 3, Adam Łapeta 3, Łukasz Majewski 3.

Anwil: Jarosław Zyskowski 17, Kamil Łączyński 16, Ivan Almeida 12, Josip Sobin 10, Jaylin Airington 9, Quinton Hosley 8, Jakub Wojciechowski 5, Michał Nowakowski 3, Paweł Leończyk 2, Ante Delas 0.

Stan rywalizacji: 2-1 dla Anwilu