Sparingowo: Trefl Sopot i AZS Koszalin pokonały I-ligowców. Kapitalny finisz Żubrów

Trefl Sopot wysoko wygrał z Eneą Astorią Bydgoszcz. Bardziej wyrównany był sparing AZS-u Koszalin z Energą Kotwicą Kołobrzeg. Największych emocji dostarczył jednak mecz w Białymstoku. Żubry Leo-sped po dogrywce pokonały SKK Siedlce 94:93.

Patryk Neumann
Marcin Kloziński, trener Trefla Sopot WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: Marcin Kloziński, trener Trefla Sopot
Sparingowy przegląd rozpoczynamy od Sopotu. Tam odbył się drugi zamknięty mecz Trefla z Eneą Astorią. W sobotę gospodarze wygrali 89:66. Wtedy ich najlepszym strzelcem był Vernon Taylor. W niedzielę Amerykanin zdobył 15 punktów. "Oczko" więcej uzbierał Piotr Śmigielski. Gospodarze wygrali jeszcze wyżej, bo 102:62. Enea Astoria nawiązała wyrównaną walkę tylko w drugiej kwarcie. Ekipa z Bydgoszczy grała bez kontuzjowanego Jakuba Dłuskiego. Najwięcej punktów dla przyjezdnych zdobył Łukasz Frąckiewicz (18).

Pierwsze zwycięstwo ma również na swoim koncie przebudowany AZS Koszalin. Akademicy pokonali Energę Kotwicę Kołobrzeg 83:73. Gospodarze po 20 minutach prowadzili różnicą dziewięciu punktów. Trzecia kwarta należała jednak do gości, którzy wygrywali nawet 58:53. W ostatnich 10 minutach wyżej notowana ekipa potrafiła skutecznie odpowiedzieć wygrywając ten fragment 30:15.

Po 13 punktów dla AZS-u rzucili Alan Czujkowski i Dragoslav Papic. Dwucyfrowy dorobek mieli jeszcze nowy kapitan koszalińskiej drużyny - Grzegorz Surmacz i Marko Tejić. Za zespołem prowadzonym przez Dragana Nikolicia dopiero pierwszy tydzień przygotowań. AZS ma jednak trochę więcej czasu od większości klubów Energa Basket Ligi, bo pierwszy mecz o punkty rozegra dopiero 10 października ze Stelmetem Eneą BC Zielona Góra.

Na deser kilka słów o meczu drużyn z I oraz II ligi. SKK Siedlce po wizycie w Radomiu i porażce z Rosą 61:103 pojechał do Białegostoku. Pojedynek z Żubrami Leo-Sped podopieczni Michała Spychały zaczęli zgodnie z planem. Prowadzili po 10 minutach 26:15. W kolejnych odsłonach jednak systematycznie tracili przewagę. Do remisu rzutem z 10 metrów doprowadził Andrzej Misiewicz. W dogrywce nieznacznie lepsi okazali się gospodarze, a zwycięstwo 94:93 zapewniło im trzypunktowe trafienie Michała Wielechowskiego. Żubry w dwa dni pokonały dwóch rywali z I ligi. W sobotę były lepsze od Elektrobud-Investment ZB Pruszków.

Wyniki:

Trefl Sopot - Enea Astoria Bydgoszcz 102:62 (29:13, 20:18, 28:19, 25:12)

Trefl: Śmigielski 16, Taylor 15, Motylewski 11, Leończyk 10, Milovanovic 10, Kulka 9, Łukasz Kolenda 8, Pułkotycki 6, Michał Kolenda 5, Walda 5, Rompa 4, Jeszke 3.

Enea Astoria: Frąckiewicz 18, Grod 12, Fatz 9, Kondraciuk 9, Śpica 8, Szyttenholm 3, Nazarow 2, Nowakowski 1.

AZS Koszalin - Energa Kotwica Kołobrzeg 83:73

Punkty dla AZS-u: Czujkowski 13, Papic 13, Surmacz 12, Tejić 10, Brandon 7, Jakóbczyk 6, Kucharek 6, Ratajczak 6, Radulović 5, Zywert 5.

Żubry Leo-Sped Białystok - SKK Siedlce 94:93 (15:26, 17:15, 25:19, 28:25, d. 9:8)

Żubry: Zabielski 15, Lewandowski 14, Misiewicz 13, Warszawski 13, Wielechowski 10, Wróblewski 9, Czosnowski 8, Parszewski 7, Andruk 5.

SKK: Król 26, Strzelecki 15, Wróbel 15, Pławucki 14, Sobiło 10, Sirijatowicz 6, Kołodziński 3, Pabianek 2.

Czy Trefl Sopot awansuje w sezonie 2018/2019 do play-offów?