I liga: dwie dogrywki i strzeleckie popisy. 66 punktów w 20 minut

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / WKK Wrocław / Na zdjęciu: zespół WKK Wrocław
Materiały prasowe / WKK Wrocław / Na zdjęciu: zespół WKK Wrocław

Kapitalną połowę w meczu otwierającym 8. kolejkę I ligi rozegrali koszykarze WKK Wrocław. Ostatecznie pokonali oni STK Czarnych Słupsk 100:76. W innych spotkaniach było ciekawiej, bo w Kutnie oraz Tychach do rozstrzygnięć potrzeba było dogrywek.

Wszystkie środowe mecze wygrali gospodarze. Dwie drużyny potrzebowały jednak do tego dogrywek. GKS Tychy miał trudną przeprawę z AZS AGH Kraków. To był wyrównany pojedynek, ale gospodarze wygrali dodatkowych pięć minut 15:5 i cały mecz 112:102. Maciej Maj zdobył w tym spotkaniu 26 punktów. Wspierali go również Michał Jankowski, Paweł Zmarlak oraz Damian Szymczak.

Zdecydowanie mniej ofensywny był pojedynek w Kutnie. Szczególnie czwarta kwarta wygrana przez gospodarzy 14:9. Obie drużyny przez blisko dwie ostatnie minuty nie potrafiły zdobyć punktu. Ostatecznie po dogrywce minimalnie lepszy okazał się Polfarmex (87:85). Energa Kotwica ponownie wypuściła niewielką przewagę wypracowaną w pierwszej połowie i doznała siódmej porażki w sezonie. Michał Marek zakończył mecz z double-double - 13 punktów i 11 zbiórek, a 21 "oczek" zdobył dla Polfarmexu Paweł Nowicki. W ekipie z Kołobrzegu do gry po 12 miesiącach i trzech dniach powrócił Adrian Suliński, który na parkiecie spędził 12 minut i zdobył pięć punktów.

W pierwszej połowie WKK Wrocław rozstrzelał STK Czarnych Słupsk. Wynik 66:43 robi wrażenie. Gospodarze trafili znakomite 11/16 rzutów za dwa i jeszcze lepsze 12/17 prób za trzy punkty. Zmarnowali tylko jeden rzut wolny i popełnili pięć strat. Czarni również byli nieźle dysponowani z dystansu. Przede wszystkim w pierwszej kwarcie trafili 6/12 rzutów. Dla gości 13 punktów w pierwszej części zdobył Mantas Cesnauskis, a dla gospodarzy 23 Damian Pieloch oraz 15 Michał Jędrzejewski. Pieloch w dziewięć minut trafił 9/10 prób w tym wszystkie cztery z za linii 6,75 metra. Druga połowa już nie była tak udana, o czym świadczy fakt, że do "setki" gospodarze dobili dopiero w ostatniej akcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że w końcówce trener Tomasz Niedbalski na parkiet posłał samych niedoświadczonych zmienników. WKK z bilansem 6-2 pozostanie w czołówce tabeli. Dla STK Czarnych była to natomiast trzecia porażka z rzędu i piąta w sezonie.

Jeszcze więcej punktów zdobył SKK Siedlce, który pokonał Księżak Syntex Łowicz 104:81. Dla gospodarzy było to drugie zwycięstwo z rzędu. Przebili oni wyczyn WKK wykorzystując w pierwszej połowie 10/12 prób z dystansu. Bartosz Wróbel zdobył 29, a Rafał Król 26 punktów. Obaj trafiali z wysoką skutecznością - 9/13 i 10/13. W zespole z Łowicza osamotniony był Arkadiusz Kobus - 24 punkty 7/11 z gry. Ciekawie, choć bez dogrywki było w Pruszkowie. Minutę przed końcem miejscowy Elektrobud-Investment ZB remisował z Biofarmem Basket Poznań. Końcówkę jednak gospodarze wygrali 9:3, a cały mecz 67:61. Ekipa z Mazowsza odniosła trzecie zwycięstwo w sezonie, a 20 punktów zdobył dla niej Karol Kamiński. Solidnie wypadł również Mateusz Szwed - 12 punktów i dziewięć zbiórek.

Futurenet Śląsk Wrocław pokonał Górnik Trans.eu Wałbrzych 92:79. Beniaminek po 20 minutach przegrywał różnicą 13 punktów, ale w drugiej połowie zdołał doprowadzić do remisu. Ostatnich siedem minut należało jednak wyraźnie do faworyta. Dla gości 20 punktów i 13 zbiórek zdobył Piotr Niedźwiedzki, ale trafił tylko 5/16 rzutów z gry. Po drugiej stronie efektowne double-double zanotował Aleksander Dziewa - 15 punktów (5/11 z gry) i 16 zbiórek. Warto również odnotować 16 punktów i 10 asyst Roberta Skibniewskiego oraz 25 "oczek" Norberta Kulona. Rozgrywający trafił tylko 3/15 prób z gry, ale wykorzystał komplet 16 rzutów wolnych.

Wielkiej historii nie miał mecz w Lesznie. Jamalex Polonia zakończyła serię zwycięstw Enei Astorii Bydgoszcz. Gospodarze wypracowali kilkanaście punktów przewagi w pierwszej połowie i później kontrolowali sytuację wygrywając 72:58. Ekipa prowadzona przez Łukasza Grudniewskiego przegrała rywalizację o zbiórki (40:49), ale popełniła 12 strat przy 22 rywali. Miano niepokonanego zachował Rawlplug Sokół Łańcut. Ekipa z Podkarpacia zaczęła mecz z Pogonią Prudnik od czterech celnych rzutów i prowadzenia 9:0. Taką samą różnicą wygrała na koniec (98:89), choć w pewnym momencie było nawet 87:65. Udany powrót po krótkiej przerwie spowodowanej kontuzją miał Maciej Klima, który był najlepszym punktującym Rawlplug Sokoła (20) i najlepiej zbierającym (8). W sumie spudłował tylko jeden rzut.

Wyniki 8. kolejki I ligi:

WKK Wrocław - STK Czarni Słupsk 100:76 (29:22, 37:21, 17:17, 17:16)

WKK: Pieloch 25, Jędrzejewski 20, Patoka 19, Koelner 15, Ciechociński 6, Fiedukiewicz 6, Malona 5, Matusiak 2, Rutkowski 2, Grzelak 0, Józefiak 0, Kroczak 0.

STK Czarni: Długosz 18, Cesnauskis 18, Kordalski 13, Wyszkowski 11, Pełka 6, Cechniak 5, Powideł 3, Rypiński 2, Seweryn 0, Sprengel 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - Pogoń Prudnik 98:89 (24:16, 21:21, 31:24, 22:28)

Rawlplug Sokół: Klima 20, Sewioł 17, Zywert 16, Karolak 11, Małgorzaciak 11, Zaguła 11, Kulikowski 9, Pruefer 2, Fiszer 1, Inglot 0.

Pogoń: Krawczyk 21, Prostak 18, Pisarczyk 11, Mordzak 10, Nowakowski 10, Moczulski 7, Sroka 6, Szpyrka 4, Stalicki 2, Antczak 0.

Polfarmex Kutno - Energa Kotwica Kołobrzeg 87:85 (16:19, 18:22, 28:26, 14:9, d. 11:9)

Polfarmex: Nowicki 21, Sobczak 17, Marek 13, Pawlak 12, Wieczorek 12, Majewski 7, Czyżnielewski 4, Obarek 1, Matyszkiewicz 0.

Energa Kotwica: Ryżek 17, Janiak 14, Wrona 14, Przyborowski 9, Zalewski 9, Bodych 8, Grujić 7, Suliński 5, Stanios 2, Lasota 0.

SKK Siedlce - KS Księżak Syntex Łowicz 104:81 (34:29, 19:13, 25:21, 26:18)

SKK: Wróbel 29, Król 26, Sobiło 19, Strzelecki 10, Pławucki 9, Nędzi 6, Sirijatowicz 3, Janik 2, Kołodziński 0, Ożarek 0, Pabianek 0.

Księżak Syntex: Kobus 24, Motel 11, Salamonik 11, Grzeliński 10, Stopierzyński 8, Ratajczak 7, Włuczyński 6, Dąbek 4, Bojko 0, Gładki 0, Nieporęcki 0, Świderski 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Biofarm Basket Poznań 67:61 (14:12, 18:20, 13:14, 22:15)

Elektrobud-Investment ZB: Kamiński 20, Cetnar 14, Szwed 12, Tradecki 10, Kierlewicz 7, Ornoch 3, Paul 1, Hałas 0, Miłak 0, Paszkiewicz 0, Wieluński 0.

Biofarm Basket: Rostalski 15, Smorawiński 12, Samsonowicz 9, Czyż 7, Kurpisz 7, Tomaszewski 7, Lewandowski 4, Bręk 0, Gruszczyński 0.

GKS Tychy - AZS AGH Kraków 112:102 (29:31, 23:17, 22:25, 23:24, d. 15:5)

GKS: Maj 26, Jankowski 21, Zmarlak 19, Szymczak 17, Kulon 11, Wieloch 9, Bogdanowicz 5, Majka 4, Fenrych 0, Taisner 0.

AZS AGH: Wasyl 21, Czerwonka 16, Sadło 16, Koperski 15, Podworski 9, Włodarczyk 8, Borówka 7, Zych 7, Mamcarczyk 3, Kędel 0.

Futurenet Śląsk Wrocław - Górnik Trans.eu Wałbrzych 91:78 (23:21, 25:14, 15:25, 28:18)

Futurenet Śląsk: Kulon 25, Skibniewski 16, Dziewa 15, Leńczuk 15, Musiał 12, Pietras 7, Michałek 1, Bożenko 0, Sasik 0, Tomczak 0, Żeleźniak 0.

Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 20, Kruszczyński 12, Der 10, Spała 10, Durski 7, Krzywdziński 7, Ratajczak 7, Glapiński 5, Jeziorowski 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Enea Astoria Bydgoszcz 72:58 (21:15, 19:10, 12:13, 20:20)

Jamalex Polonia: Chanas 19, Kaczmarzyk 15, Stanferd Sanny 11, Stawiak 8, Milczyński 6, Mroczek-Truskowski 5, Trubacz 5, Marc-Oscar Sanny 3, Kutta 0.

Enea Astoria: Aleksandrowicz 11, Dłuski 9, Kondraciuk 8, Śpica 8, Grod 6, Kukiełka 6, Nowakowski 6, Szyttenholm 4, Frąckiewicz 0.