NBA: 60 punktów Kemby Walkera! Marcin Gortat skuteczny i ze zwycięstwem

Los Angeles Clippers na wyjeździe pokonali Brooklyn Nets (127:119), a Marcin Gortat był bliski double-double. Aż 60 punktów rzucił Kemba Walker, ale jego Charlotte Hornets po dogrywce ulegli Philadelphii 76ers (119:122).

Rafał Malinowski
Marcin Gortat Newspix / ZUMA / Na zdjęciu: Marcin Gortat
Koszykarze Los Angeles Clippers po dość przeciętnym początku sezonu 2018/19 złapali wiatr w żagle. Podopieczni Doca Riversa w nocy rozpoczęli trasę wyjazdową i zaczęli ją od zwycięstwa nad Brooklyn Nets (127:119). Dla zespołu to czwarta wygrana z rzędu i dziesiąta w trwających rozgrywkach.

Dla Clippers nie był to jednak mecz z kategorii łatwych, bowiem w pewnym momencie pierwszej połowy Nets prowadzili nawet 15 punktami. Trener Rivers długo szukał właściwego ustawienia, by nawiązać walkę z rywalami i znalazł je w czwartej kwarcie, kiedy desygnował na parkiet rezerwowych.

Goście zwyciężyli ostatnią odsłonę różnicą 15 punktów (37:22), dzięki czemu mogli cieszyć się z triumfu w całym meczu. Duża w tym zasługa Montrezla Harrella, który w tej kwarcie zdobył 10 ze swoich 16 punktów. Na ponad pięć minut przed końcową syreną, prowadzenie Nets stopniało do 110:108 i od tego momentu to Clippers zdobyli dziewięć "oczek" z rzędu (w tym sześć autorstwa Harrella). Ten moment rozstrzygnął losy rywalizacji.

Ławka Clippers w sumie wniosła do gry 52 punkty. 16 "oczek" zdobył nie tylko Harrell, ale też Lou Williams. Liderem zwycięzców był Danilo Gallinari - autor 28 punktów. Tylko punkcik mniej zapisał obok swojego nazwiska Tobias Harris. Marcin Gortat spędził na parkiecie 16 minut i był bliski double-double. Środkowy zanotował w tym czasie 10 punktów (5/6 z gry) oraz osiem zbiórek.

W ekipie gospodarzy najlepiej spisał się Jarrett Allen, który zdobył 24 punkty. 23 "oczka" dołożył D'Angelo Russell, ale Nets przegrali dziesiąty mecz w tym sezonie (czwarty przed własną publicznością). - Myślę, że ławka rezerwowa Clippers wykonała fenomenalną robotę - mówił po meczu szkoleniowiec Sieci, Kenny Atkinson.

We wtorek Charlotte Hornets ulegli Cleveland Cavaliers, a Kemba Walker zdobył zaledwie siedem punktów. W sobotę natomiast był zawodnikiem z innej planety. Przeciwko Philadelphii 76ers rzucił aż 60 punktów, ale jego zespół poległ po dogrywce (119:122).

To oczywiście rekord kariery Walkera i najlepszy występ pod względem zdobytych punktów w tym sezonie. Wcześniej 52 "oczka" rzucił Klay Thompson. - Jestem dumny, to niewiarygodne dokonać czegoś takiego. Ale jestem też zły, że przegraliśmy - mówił po meczu lider Szerzeni. Na jego 60 "oczek" złożyło się 21 celnych rzutów z gry (z 34 oddanych), sześć celnych rzutów z dystansu (na 14 oddanych) i perfekcja na linii rzutów wolnych (12/12).

Ostatnie słowo w tym meczu należało jednak do Jimmy'ego Butlera. Nowy nabytek 76ers przy stanie 119:119 wziął sprawy w swoje ręce i niemal równo z syreną trafił za trzy. Gospodarze mieli tylko 0,3 sekundy na odpowiedź, ale piłka po rzucie przez całą długość parkietu odbiła się od tablicy.

Butler zdobył w sumie 15 punktów. - Bardzo chciałem trafić na zwycięstwo, ale z drugiej strony nie chciałem dopuścić Kemby Walkera, żeby zdobył 70 punktów. Chciałem zatrzymać go na 60 - skomentował z uśmiechem Butler w pomeczowej rozmowie.

33 punkty i 11 zbiórek zapisał na swoim koncie Joel Embiid, po 23 "oczka" dołożyli natomiast Ben Simmons oraz J.J. Redick. To był już trzeci w sezonie 2018/19 mecz pomiędzy 76ers a Hornets i trzeci wygrany przez zespół z Filadelfii. 76ers w tym momencie legitymują się bilansem 11-7.

Niespodzianek nie zabrakło na innych parkietach. W Orlando miejscowi Magic pokonali Los Angeles Lakers 130:117, a bohaterem gospodarzy został Nikola Vucevic, który zdobył aż 36 punktów. Dallas Mavericks natomiast pokonali u siebie obrońców tytułu, Golden State Warriors - 112:109. Najwięcej punktów wśród triumfatorów zdobył Luka Doncić - 24.

Wyniki NBA:

Brooklyn Nets - Los Angeles Clippers 119:127 (37:32, 30:28, 30:30, 22:37)
(Allen 24, Russell 23, Harris 19 - Gallinari 29, Harris 27, Harrell 16)

Charlotte Hornets - Philadelphia 76ers 119:122 (30:42, 26:21, 30:19, 24:28, d. 9:12)
(Walker 60, Lamb 20, Zeller 10 - Embiid 33, Simmons 23, Redick 23)

Indiana Pacers - Atlanta Hawks 97:89 (25:24, 22:32, 26:16, 24:17)
(Bogdanović 22, Holiday 12, Collison 12 - Lin 16, Bazemore 13, Dedmon 12)

New Orleans Pelicans - Denver Nuggets 125:115 (37:35, 33:32, 28:21 27:27)