Omar Prewitt bohaterem Legii. Ważna wygrana stołecznych z TBV Startem

Można trafić zaledwie 4 z 17 rzutów z gry, a i tak zostać bohaterem meczu? Jak najbardziej! Dokonał tego Omar Prewitt z Legii, który choć nie miał swojego dnia, w kluczowym momencie wziął sprawy w swoje ręce. Warszawiacy wygrali z TBV Startem 83:78.

Dawid Siemieniecki
Omar Prewitt (z piłką) Newspix / Rafał Oleksiewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Omar Prewitt (z piłką)
Otwarcie należy powiedzieć, że to nie było najlepsze spotkanie w wykonaniu ani jednych, ani też drugich. I dlatego tym bardziej podopieczni Tane Spaseva mogą być bardzo usatysfakcjonowani, że udało im się z tego wyjść zwycięsko. Legia Warszawa, dzięki dobrej końcówce Omara Prewitta i Jakuba Karolaka, pokonała TBV Start Lublin 83:78. W kontekście walki o awans do fazy play-off, może się to okazać bardzo ważna wygrana dla koszykarzy ze stolicy.

Wspomniany Prewitt, zresztą lider drużyny, miał kiepski dzień. Nie potrafił odnaleźć swojej klepki i zapewne to właśnie on byłby ogłoszony głównym winowajcą porażki, gdyby stołeczni przegrali. Stało się jednak inaczej. Legia rozpoczęła doskonale, bo w pierwszej kwarcie na niewiele pozwoliła gościom, ale dla odmiany drugie 10 minut było już dominacją zawodników Davida Dedka.

Po zmianie stron zarysowała się delikatna przewaga miejscowych. Świetnie grał przede wszystkim Karolak, ale także Mo Soluade, który dwa razy w krótkim odstępie trafił z dystansu. W ostatniej kwarcie lublinianie wzięli się mocno do pracy i w zaledwie 2,5 minuty odrobili wszystkie straty. Tym samym mecz rozpoczął się od nowa. Od stanu po 67, gra toczyła się niemalże kosz za kosz, co zwiastowało bardzo zaciętą końcówkę.

Wtedy TBV Start lekko odskoczył, ale Prewitt trójką doprowadził do remisu, a Karolak - również rzutem z dystansu - wyprowadził swoją ekipę na dwupunktowe prowadzenie. Lublinianie z kolei kompletnie zacięli się w ataku, a Soluade i Prewitt, dzięki stalowym nerwom na linii rzutów wolnych, zapewnili Legii niezwykle cenną wygraną.

Jeśli o skuteczność chodzi, oba zespoły nie zachwyciły. Legia z gry zanotowała 40 procent, zaś goście 38. Słabszy dzień mieli liderzy TBV Startu. Joe Thomasson i James Washington wprawdzie zdobyli po kilkanaście "oczek", ale łącznie trafili tylko 8 z 29 rzutów z gry! W dodatku tragicznie zagrał Kacper Borowski. Silny skrzydłowy zdobył w meczu zaledwie punkt, nie trafiając żadnego z siedmiu oddanych rzutów z gry.

Tym samym dla lublinian może to być bardzo brzemienna w skutkach porażka, gdyż po niej mają oni bilans 7-9. Sytuacja Legii jest za to dużo lepsza. Ma ona na koncie 9 zwycięstw i 7 porażek, obecnie plasując się w czołowej ósemce Energa Basket Ligi.

Legia Warszawa - TBV Start Lublin 83:78 (23:8, 14:28, 26:20, 20:22)

Legia: Omar Prewitt 21, Jakub Karolak 19, Mo Soluade 16, Keanu Pinder 14, Rusłan Patiejew 6, Michał Kołodziej 5, Sebastian Kowalczyk 2, Mariusz Konopatzki 0, Patryk Nowerski 0, Roman Rubinsztejn 0, Jakub Sadowski 0, Dawid Sączewski 0.

TBV Start: Devonte Upson 17, James Washington 14, Joe Thomasson 13, Uroš Mirković 11, Mateusz Dziemba 9, Marcin Dutkiewicz 6, Roman Szymański 4, Michael Gospodarek 3, Kacper Borowski 1, Anton Gaddefors 0, Bartłomiej Pelczar 0.