EBL: GTK uciekło spod topora, potężny cios dla Trefla

Zdeterminowany Trefl Sopot prowadził w Gliwicach z GTK różnicą nawet 16 punktów, ale to gospodarze ostatecznie mogli cieszyć się z triumfu 77:75. Dla ekipy Pawła Turkiewicza wygrana oznacza niemal pewne utrzymanie w Energa Basket Lidze.

Krzysztof Kaczmarczyk
Myles Mack i Ovidijus Varanauskas Materiały prasowe / Materiały prasowe / Marcin Bulanda / Na zdjęciu: Myles Mack i Ovidijus Varanauskas
W drugiej kwarcie Trefl prowadził nawet 34:18. Jeszcze w trzeciej przewaga sopocian wynosiła 14 "oczek", ale gliwiczanie w końcu zaskoczyli w defensywie i rzuciła się w szczęśliwą dla siebie pogoń.

Finałowa minuta trwała długo - na 7 sekund przed końcem Kacper Radwański wykorzystał jeden rzut wolny i goście mieli szansę na dogrywkę, a może i na zwycięstwo. Akcję "wziął na siebie" Łukasz Kolenda, ale dobrze broniony rzucał z bardzo trudnej pozycji, a piłka nie znalazła drogi do kosza.

Pierwsze minuty były lepsze dla gospodarzy, ale goście - głównie za sprawą skutecznych akcji Phila Greene'a - zaczęli odjeżdżać i po 13 punktach z rzędu prowadzili rekordowo. GTK długo nie potrafiło zbliżyć się do ekipy Marcina Stefańskiego.

Sopocianie trafiali zza łuku (6/11 do przerwy), byli też lepsi pod koszem - ale do czasu. W połowie trzeciej części GTK w końcu zaczęło bronić. Szybkie kontry plus dwie trzypunktowe akcje Riley'a LaChance'a dały gliwiczanom kontakt - Trefl prowadził tylko 60:57.

Ekipa z "Trójmiasta" ten napór jednak wytrzymała, a po rzucie zza łuku Kolendy odskoczyła na 11 punktów. Sygnał do kolejnej pogoni dał jednak "trójką" Dawid Słupiński, a dwie minuty przed końcem był już remis 70:70. GTK poszło po swoje i dopięło swego obejmując prowadzenie. Trefl rozpędzonych gliwiczan nie zdołał już zatrzymać.

Sztab GTK obawiał się duetu Paweł Leończyk - Milan Milovanović (w pierwszym meczu zdobyli 44 punkty wykorzystując 17 z 20 rzutów z gry). Tym razem podkoszowi Trefla łącznie zaliczyli... 7 "oczek". Po tej porażce sytuacja sopocian w ligowej tabeli nie jest do pozazdroszczenia.

Gliwice wygrały, bo w kluczowym momencie pokazały wolę walki i charyzmę, którą dał drużynie kapitan Radwański. Ważne akcje kończył też Myles Mack (20 punktów, 10 zbiórek, 5 asyst). Co ważne GTK wygrało praktycznie bez "trójek" (4/15 zza łuku).

GTK Gliwice - Trefl Sopot 77:75 (18:29, 14:14, 23:17, 20:12)

GTK: Myles Mack 19 (10 zb), Riley LaChance 14, Kacper Radwański 10, Maverick Morgan 8, Damonte Dodd 8, Desmond Washington 8, Dawid Słupiński 6, Jakub Dłoniak 2, Szymon Kiwilsza 2, Piotr Robak 0.

Trefl: Phil Greene 18, Ovidijus Varanauskas 13, Piotr Śmigielski 9, Łukasz Kolenda 8, Damian Jeszke 8, Jonte Flowers 7, Grzegorz Kulka 5, Milan Milovanović 4 (12 zb), Paweł Leończyk 3.