EBL: MKS Dąbrowa Górnicza przypieczętował 6. miejsce. Jakub Kobel bohaterem

MKS Dąbrowa Górnicza pokonał AZS Koszalin 93:91 i zapewnił sobie 6. miejsce po sezonie zasadniczym Energa Basket Ligi. Punkty na wagę zwycięstwa zdobył Jakub Kobel.

Jacek Konsek
Jacek Winnicki i zawodnicy MKS Dąbrowa Górnicza WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Jacek Winnicki i zawodnicy MKS Dąbrowa Górnicza

Pewny utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej AZS Koszalin postawił trudne warunki MKS-owi Dąbrowa Górnicza, który wygrywając 93:91 przypieczętował 6. miejsce po fazie zasadniczej. W zwycięstwie dąbrowianom nie przeszkodził brak Adrisa De Leona, który z powodów rodzinnych musiał udać się na kilka dni do USA.

Przed tygodniem bohaterem MKS okazał się Mateusz Zębski, który był autorem zwycięskiego rzutu w Warszawie. Teraz jego rolę przejął Jakub Kobel. Młody rozgrywający zdecydował się na indywidualną akcję, łatwo minął Michaela Frasera i na 0,7 sekundy przed końcową syreną zdobył punkty na wagę wygranej.

Pierwsze minuty wskazywały, że zmotywowany MKS będzie miał łatwą przeprawę. Gospodarze mocno ruszyli do ataku i po serii trójek prowadzili 32:19, a w końcówce pierwszej połowy różnicą nawet 21 punktów. Kapitalne otwarcie zaliczył Deng Deng, który miał 7/7 z gry i 16 punktów w pierwszej kwarcie. Później za zdobywanie punktów wziął się Cleveland Melvin, który zapisując na swoim koncie 22 punkty okazał się najlepszym strzelcem miejscowych.

AZS w obronie spisywał się bardzo słabo, ale w ofensywie nie odstawał. Goście trafili aż 17 trójek, a kilka z nich w trzeciej kwarcie pozwoliło zniwelować całą stratę z pierwszej połowy. Koszalinianie wyszli nawet na prowadzenie 73:72 i do ostatnich sekund walczyli o korzystny rezultat. Fenomenalnie spisywał się Grzegorz Surmacz, który 20 ze swoich 26 punktów wywalczył po przerwie i wraz z Qyntelem Woodsem (20 pkt) brylował po stronie AZS.

Podopieczni Jacka Winnickiego jako pierwsi zakończyli zmagania w sezonie zasadniczym Energa Basket Ligi. MKS w ćwierćfinale play-off spotka się z 3. zespołem, prawdopodobnie będzie to Stelmet Enea BC Zielona Góra, który w tym sezonie dwukrotnie pokonywał zespół z południa Polski.

MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin 93:91 (32:19, 26:21, 13:27, 22:24)

MKS: Cleveland Melvin 22, Deng Deng 20, Mathieu Wojciechowski 11, Radosław Chorab 11, Ben Richardson 10, Jakub Kobel 10, Mateusz Zębski 6, Michał Gabiński 3, Filip Stryjewski 0, Konrad Dawdo 0.

AZS: Grzegorz Surmacz 26, Qyntel Woods 20, Alan Czujkowski 12, Jacek Jarecki 8, Torey Thomas 8, Michael Fraser 7, Marko Tejić 6, Drew Brandon 4.