EBL: Trefl Sopot rozbił AZS Koszalin i rzutem na taśmę utrzymał się w EBL!

Trefl Sopot od początku spotkania z AZS-em Koszalin dzielił i rządził na parkiecie. Sopocianie walczyli o życie i udało im się przy nim utrzymać, gromiąc w Koszalinie rywali aż 102:67.

Michał Żurawski
koszykarze Trefla Sopot Newspix / Piotr Matusewicz / Na zdjęciu: koszykarze Trefla Sopot

Przed meczem trener Trefla Marcin Stefański mówił, że jego zespół musi zacząć się modlić i jak widać ich modlitwy zostały wysłuchane. Na skutek porażki Miasta Szkła Krosno i zwycięstwa jego podopiecznych nadmorski zespół utrzymał się w Energa Basket Lidze.

Koszalinianie w minionym tygodniu nie trenowali z powodu zaległości w wypłatach, a przed meczem z Treflem odbyli zaledwie jeden trening. Po drużynie gospodarzy było to bardzo widoczne, bowiem AZS od samego początku był tylko tłem dla niesamowicie walczących rywali. Już w pierwszych dziesięciu minutach Trefl odskoczył na kilkanaście oczek, a w kolejnych częściach gry sukcesywnie swoją przewagę powiększał. Szczególnie udana dla sopocian była druga kwarta wygrana przez nich aż 35:19.

Podopieczni Marka Łukomskiego kompletnie nie fukcjonowali jako zespół. Akcje AZS-u opierały się na indywidualnych popisach czy to Qyntela Woodsa czy Toreya Thomasa. Trefl odpowiadał natomiast bardzo zespołowymi akcjami i w przeciwieństwie do gospodarzy znacznie szerszą rotacją. Dodatkowo drużyna z Sopotu świetnie wstrzeliła się w koszalińskie kosze, gdyż aż 19-krotnie trafiła za trzy punkty.

Kluczowa w tym meczu była determinacja. Po sopocianach widać było, że im po prostu zależy, podczas gdy gospodarze wyszli z nastawieniem żeby ten pojedynek jedynie się odbył. Trefł musial, AZS nie i było to bardzo widoczne wśród koszykarzy obydwu zespołów. Bardzo dobre zawody rozegrał ten, którego występ nie był pewny, ponieważ istniała szansa na zawieszenie go przez Komisję Dyscyplinarną - Sasa Zagorac. Skrzydłowy zanotował 18 punktów i był wyróżniająca się postacią Trefla.

Dzięki zwycięstwu sopocianie rzutem na taśmę wyprzedzili Miasto Szkła Krosno i zajęli 15. miejsce na koniec sezonu Energa Basket Ligi. AZS Koszalin uplasował się o jedno "oczko" wyżej.

AZS Koszalin - Trefl Sopot 67:102 (16:26, 19:35, 13:17, 19;24)

AZS: Fraser 13, Woods 12, Thomas 10, Bochno 10, Czujkowski 10, Jarecki 8, Brandon 4, Surmacz 0.

Trefl: Zagorac 18, Greene 13, Leończyk 13, Kolenda 11, Baker 10, Varanauskas 8, Jeszke 8, Milovanović 8, Kulka 7, Flowers 3, Śmigielski 3, Pułkotycki 0.

Czy Trefl Sopot zasłużenie utrzymał się w Energa Basket Lidze?