ME U-20: wielkie odrodzenie Polaków i ważny triumf ze Słoweńcami

Po dwóch nokautach Polacy odrodzili się jak Feniks z popiołów. W swoim ostatnim grupowym meczu mistrzostw Europy do lat 20 Biało-Czerwoni pokonali 80:77 Słoweńców. Znakomite zawody rozegrał Łukasz Kolenda.

Krzysztof Kaczmarczyk
Łukasz Kolenda WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Łukasz Kolenda
Dwa pierwsze mecze podczas turnieju w Tel Awiwie podopieczni Przemysława Frasunkiewicza przegrali łącznie różnicą aż 71 punktów. Po tych dwóch ciosach zdołali się jednak podnieść, ograć Słoweńców i zepchnąć ich na ostatnie miejsce w grupie.

Łukasz Kolenda był liderem z prawdziwego zdarzenia - miał 24 punkty (8/8 za 2), 4 zbiórki, 4 asysty i 3 przechwyty. Jedynym mankamentem w jego grze była skuteczność (a raczej jej brak) w rzutach zza łuku - wykorzystał tylko 1 z 10 prób.

Wygranej nie byłoby jednak też, gdyby nie przebudzenie Adriana Boguckiego. Nasz środkowy skompletował 15 punktów i 8 zbiórek. Mocno pomagał też w defensywie, gdzie zaliczył 4 bloki. To był bez dwóch zdań jego najlepszy występ w Izraelu.

Biało-Czerwoni ponownie źle weszli w mecz - Słoweńcy już w pierwszej kwarcie odskoczyli na osiem punktów przewagi. Drugą część nasi zaczęli jednak od serii 8:0 i do końca połówki wynik oscylował wokół remisu.

Kolenda już przed przerwą miał na swoim koncie 15 "oczek". Po zmianie stron jego penetracje pod kosz nadal przynosiły dużo dobrego, dodatkowo wsparcie z obwodu dał też Mateusz Szlachetka, a w czwartej kwarcie Grzegorz Kamiński. Polacy rekordowo prowadzili już nawet 70:58, ale w końcówce pojawiły się nerwy i błędy.

Biało-Czerwoni spudłowali 4 z 6 rzutów wolnych pozwalając w pewnym momencie Słoweńcom zmniejszyć straty do zaledwie jednego punktu (78:77). Rywale na szczęście w kluczowej akcji popełnili stratę i pierwszy triumf naszej reprezentacji stał się faktem.

Frasunkiewicz może w końcu odetchnąć. Polacy zagrali naprawdę dobre zawody - popełnili tylko 10 strat i zatrzymali rywali na skuteczności na poziomie 34 procent. Jedynym problemem była zbiórka - Słoweńcy wysoko wygrali walkę na tablicach (50:32) notując aż 19 zbiórek w ataku.

Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych w fazie pucharowej będą Chorwaci, którzy w grupie C zajęli 2. miejsce. Wygrali z Niemcami i Łotyszami, a jedynej porażki doznali w starciu z Hiszpanami.

Słowenia - Polska 77:80 (26:18, 14:23, 10:15, 27:24) Punkty dla Polski: Łukasz Kolenda 24, Grzegorz Kamiński 15, Adrian Bogucki 15, Mateusz Szlachetka 13, Patryk Kędel 5, Marcin Woroniecki 4, Maciej Koperski 3, Michał Krasuski 1, Aleksander Lewandowski 0,  Hubert Wyszkowski 0.