Mistrzostwa świata w koszykówce. Hiszpania najlepsza w grupie C, szalona wygrana i sukces Portoryko

Zgodnie z oczekiwaniami to Hiszpanie zostali zwycięzcami grupy C podczas MŚ koszykarzy 2019. Mimo wszystko Marc Gasol i spółka nie zachwycili. Wraz z nimi do dalszego etapu awansowało Portoryko, które w meczu o wyjście z grupy pokonało Tunezję.

Dawid Siemieniecki
Na zdjęciu od lewej: Gary Browne i Omar Abada Getty Images / VCG / Na zdjęciu od lewej: Gary Browne i Omar Abada
Szalona wygrana Portoryko!

Istna wojna nerwów towarzyszyła spotkaniu pomiędzy Portoryko a Tunezją. Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż stawka tego pojedynku była olbrzymia. Awans do najlepszej "16" turnieju był marzeniem zarówno tych zespołów, jak i Iranu, który jednak już wcześniej stracił szanse na wyjście z grupy C.

Mecz od samego początku był bardzo wyrównany z lekkim wskazaniem na Portorykańczyków. Aktywny po obu stronach parkietu starał się być Renaldo Balkman, czyli mający przeszłość na parkietach NBA lider reprezentacji dowodzonej przez Eddiego Casiano. Tunezja trzymała jednak dystans i nie dawała rywalom się rozpędzić. Ten stan utrzymywał się przez pewien okres, ale na przestrzeni drugiej i trzeciej kwarty do głosu zaczęli dochodzić rywale.

MŚ Chiny 2019. Polska najlepsza w grupie A. Przebrnęła ją bez porażki >>

Efekt tego był taki, że przed ostatnimi 10. minutami Portoryko przegrywało i musiało gonić rywala, będącego w dużo lepszym położeniu. I można powiedzieć, że niejako stał się cud, bowiem Portoryko miało w swoich szeregach duet David Huertas-Gary Browne, który w decydującym momencie trafił dwa szalenie ważne rzuty trzypunktowe, finalnie dające Portoryko zwycięstwo w meczu i tym samym awans do kolejnej fazy turnieju.

Kolejne kłopoty Hiszpanów. Jak będzie dalej?

Nie bez problemów bilans 3-0 w grupie C osiągnęli reprezentanci Hiszpanii. Podopieczni Sergio Scariolo do połowy męczyli się z Tunezją, wygrali po jednej dobrej kwarcie z Portoryko i na sam koniec zupełnie nie zachwycili w meczu z Iranem, który - najzwyczajniej rzecz ujmując - po prostu przepchnęli...

Liderem zespołu z Półwyspu Iberyjskiego był Marc Gasol, wspierany głównie przez Victora Clavera, dzięki czemu Hiszpanii udało się w ostatniej kwarcie przechylić szalę na swoją stronę. W obecnej dyspozycji nie wydaje się ona jednak być już takim faworytem jak zazwyczaj miało to miejsce na wielkich turniejach.