EBL. O włos od sensacji na Kociewiu. Polski Cukier jednak lepszy od Polpharmy

Pomimo, że grała pierwsza z ostatnią drużyną Energa Basket Ligi, emocje było aż do ostatniej sekundy. Polski Cukier Toruń pokonał ostatecznie Polpharmę Starogard Gdański 89:86. Gospodarze mieli jeszcze rzut na dogrywkę.
Krzysztof Kaczmarczyk
Chris Wright WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu: Chris Wright

Wielkie emocje na Kociewiu. Skazywani na pożarcie "Farmaceuci" do samego końca byli w grze o pierwszy triumf w sezonie. Rzutu na dogrywkę równo z syreną nie trafił Kamau Stokes.

To nie był spacerek dla Twardych Pierników, czyli murowanych faworytów w tym pojedynku. Podopieczni Sebastiana Machowskiego w odpowiednim momencie zrobili jednak to, co trzeba.

Kluczową postacią okazał się Chris Wright, który w końcówce niemal sam załatwił sprawę. Amerykański rozgrywający zaczął źle, ale w decydujących momentach nie zawiódł - mecz zakończył z dorobkiem 22 punktów i 4 asyst.

Początek należał do Aaron Cel, który w samej pierwszej kwarcie uzbierał 9 "oczek". Polpharma nie zamierzała jednak tanio sprzedać skóry. W ataku brylował Jonathan Williams i wynik cały czas "kręcił się" wokół remisu.

Torunianie w żaden sposób nie potrafili uciec. W drugiej kwarcie wydawało się, że Twarde Pierniki łapią rytm odskakując na 8 punktów, ale za chwilę po skutecznej akcji Williamsa Polpharma prowadziła już 40:39.

Spotkanie toczone było w szybkim tempie, a to pasowało "Farmaceutom". Williams był nie do zatrzymania, ostatecznie zaliczył 25 punktów i wykorzystał wszystkie pięć prób zza łuku. Gospodarze popełniali jednak dużo błędów (19 strat), co na finiszu miało znaczenie.

Polski Cukier pięć minut przed końcem prowadził 78:69, ale gospodarze odpowiedzieli serią 9:0. Akcje 2+ najpierw Kyle'a Weavera, potem Wrighta wydawało się rozstrzygnęły mecz, jednak szalona "trójka" Michała Kołodzieja trzy sekundy przed końcem zmniejszyła straty gospodarzy do punktu.

I szkoda, że rzutu na dogrywkę trener Marek Łukomski nie powierzył w ręce Williamsa, a Stokesa. Rzut tego drugiego zatańczył na obręczy, ale do kosza nie wpadł i Polpharma pozostaje bez wygranej w sezonie.

Polpharma Starogard Gdański - Polski Cukier Toruń 86:89 (22:21, 21:22, 19:19, 24:27)

Polpharma: Jonathan Williams 25, Daniel Gołębiowski 11, Brett Prahl 10, Paweł Dzierżak 9, Martynas Paliukenas 8, Michał Kołodziej 8, Isaiah Wilkins 8, Kamau Stokes 7, Jakub Motylewski 0.

Polski Cukier: Chris Wright 22, Alade Aminu 17, Kyle Weaver 12, Keith Hornsby 11, Aaron Cel 11, Bartosz Diduszko 6, Aleksander Perka 5, Mikołaj Ratajczak 5.