EBL. A.J. Walton bohaterem, Enea Astoria zakończyła serię porażek wygyrwając w Szczecinie

Wielkie emocje i wygrana Enea Astorii Bydgoszcz. Podopieczni Artura Gronka wygrali w Szczecinie z Kingiem 87:85 i zakończyli serię porażek. Bohaterem beniaminka był A.J. Walton, który w całym meczu trafił... aż trzy rzuty z dystansu.

Krzysztof Kaczmarczyk
Na zdjęciu od lewej: Cleveland Melvin i Dorian Szyttenholm PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu od lewej: Cleveland Melvin i Dorian Szyttenholm
Bydgoszczanie mecz odmienili w trzeciej kwarcie, w której zdobyli aż 35 punktów. Pomimo tego podopieczni Artura Gronka musieli drżeć do końca o sukces.

King w końcówce zdołał doprowadzić do remisu, ale potem kluczową "trójkę" trafił A.J. Walton. Jako, że szczecinianie zupełnie pogubili się w ostatnich sekundach, bydgoszczanie wrócą do domów z wygraną.

Walton ostatecznie uzbierał 24 punkty wykorzystując 3 z 5 rzutów zza łuku. Amerykański rozgrywający "odpalił" dopiero po przerwie. W drugiej kwarcie doszło natomiast pomiędzy nim a trenerem Gronkiem do głośnej wymiany zdań.

King słabo wszedł w mecz, bo pod koszem nie do przejścia był Adam Kemp. Ten doznał jednak szybko doznał kontuzji stawu skokowego i do gry już nie wrócił. Gospodarze fakt ten zaczęli jednak wykorzystywać dopiero w drugiej kwarcie.

W ataku moc poczuł Ben McCauley, a King zaliczył serię 16:2. Szczecinianie odskoczyli nawet na 11 punktów, ale połówkę akcją 2+ zakończył Kris Clyburn. I to był wstęp do tego, co wydarzyło się po zmianie stron.

Pierwszych pięć minut drugiej połowy odmieniło pojedynek, bowiem "Asta" nie tylko odrobiła osiem punktów straty, ale i objęła prowadzenie 54:45. Od tego momentu King zaczął pogoń, ale najpierw nie był w stanie znaleźć sposobu na Clyburna, a potem na niski skład gości.

Pięć minut przed końcem było 69:57 dla Astorii. Wtedy sprawy w swoje ręce wziął Cleveland Melvin, a odważnie pod kosz penetrował Jakov Mustapić. Minutę przed końcem był remis, ale zupełnie odpuszczany na obwodzie Walton przymierzył zza łuku.

King w końcówce miał jeszcze swoją szansę. Walton spudłował drugi rzut wolny, a piłkę zebrał Melvin. Gospodarze popełnili jednak stratę i zdezorientowani nie byli nawet w stanie przerwać akcji rywali faulem.

20 "oczek" zaliczył Melvin, double-double dołożył McCauley, który po ostatnim gwizdku miał dużo pretensji do pracy sędziów. Chodziło m.in. o przewinienie w ostatniej akcji na Waltonie. Do wygranej Kingowi zabrakło na pewno skuteczności na dystansie (3/17 w tym elemencie) oraz jakości Dustina Ware'a.

King Szczecin - Enea Astoria Bydgoszcz 85:87 (12:17, 27:14, 22:35, 24:21)

King: Cleveland Melvin 20, Ben McCauley 19 (12 zb), Jakov Mustapić 16, Paweł Kikowski 15, Dustin Ware 8, Adam Łapeta 5, Thomas Davis 2, Dominik Wilczek 0, Mateusz Bartosz 0.

Enea Astoria: A.J. Walton 24, Kris Clyburn 21, Michał Aleksandrowicz 10, Łukasz Frąckiewicz 9, Mateusz Zębski 8, Michał Nowakowski 7, Marcin Nowakowski 3, Michał Krasuski 3, Adam Kemp 2, Dorian Szyttenholm 0, Paweł Kopycki 0.