EBL. Sam Michalak to za mało. Sensacja w stolicy - Polpharma z pierwszą wygraną w sezonie

Polpharma Starogard Gdański z pierwszą wygraną w sezonie. Podopieczni Marka Łukomskiego sprawili sensację w stolicy, gdzie pokonali 81:77 Legię Warszawa. Gospodarze zawalili pierwszą połowę i potem nie zdołali dogonić rywali.

Krzysztof Kaczmarczyk
Jonathan Williams PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Jonathan Williams
Kapitalny Michał Michalak niemal w pojedynkę gonił w drugiej połowie "Farmaceutów" i był blisko. W akcji na dogrywkę gospodarze zgubili piłkę, a triumf gości przypieczętował Isaiah Wilkins.

Michalak ostatecznie zakończył spotkanie z dorobkiem 32 punktów, wykorzystując m.in. 5 z 9 prób z dystansu. Zaliczył też 4 przechwyty i... 6 strat - w tym tę decydującą.

Polpharma z wygranej w Energa Basket Lidze cieszyła się po raz pierwszy od 28 kwietnia 2019 roku (209 dni), kiedy to wygrała... z Legią Warszawa.

Legia to kolejny klub dotknięty plagą kontuzji, ale nawet w osłabionym składzie gospodarze byli stawiani w roli faworyta. Tymczasem na parkiecie hali "Koło" od początku dominowały "Kociewskie Diabły".

Bardzo dobrze zaczął Martynas Paliukenas i Polpharma prowadziła nawet 21:8. Nadzieję Legii na odrabianie strat dał młody Przemysław Kuźkow, ale "trójka" równo z syreną nie podłamała gości. Wręcz przeciwnie.

Swój show zaczął Jonathan Williams (trafił 7 z 8 pierwszych swoich rzutów z gry), a Legia w ataku wyglądała fatalnie. Podopieczni Marka Łukomskiego dobrze bronili, a w ataku dzielili się piłką (17 asyst do przerwy). Gospodarze nie potrafili zrobić niemal nic - na przerwę schodzili przegrywając różnicą 25 "oczek".

W drugiej połowie rozpoczął się show Michalaka. Skrzydłowy wziął na siebie wszystko w ataku, a dodatkowo lepiej zaczęła wyglądać defensywa Legionistów. Tane Spasev szalał przy linii, a jego drużyna zaczęła mozolnie odrabiać straty.

Gości na prowadzeniu trzymał Kamau Stokes - po jego rzucie zza łuku cztery minuty przed końcem Polpharma prowadziła 71:57. Legia trafiła jednak cztery "trójki" z rzędu i zmniejszyła straty do zaledwie czterech "oczek". Potem nerwów na wodzy nie utrzymał Spasev i wydawało się, że gościom nic już wygranej nie odbierze.

Innego zdania był Michalak (26 punktów po przerwie). Ten wykończył skutecznie dwie kolejne akcje swojego zespołu, a gdy z linii tylko jeden rzut wykorzystał Stokes - Legia przegrywała 75:78 i miała akcję na dogrywkę. Niestety dla siebie błąd popełnił najlepszy na parkiecie Michalak, a Wilkins zakończył akcję z faulem i nadzieje gospodarzy umarły.

Podopieczni Spaseva popełnili 19 strat. Michalakowi na obwodzie zabrakło wsparcia, bo Drew Brandon i Filip Matczak, a pod koszem tylko 2/10 z gry zaliczył Milan Milovanović.

"Farmaceuci" w końcu się doczekali. W tej drużynie wynik "ciągnęło" zdecydowanie więcej zawodników. Zaczął Paliukenas, potem Williams, a w drugiej połowie w zasadzie jedyną opcją był Stokes. Swoją cegiełkę do sukcesu dołożył też Brett Prahl, autor double-double. Misja ratunkowa trenera Łukomskiego ruszyła na dobre.

Legia Warszawa - Polpharma Starogard Gdański 77:81 (15:21, 11:30, 18:10, 33:20)

Legia: Michał Michalak 32, Filip Matczak 10, Drew Brandon 9, Michael Finke 7, Jakub Nizioł 8, Przemysław Kuźkow 7, Milan Milovanović 7, Patryk Nowerski 0, Adam Linowski 0, Dawid Sączewski 0.

Polpharma: Jonathan Williams 29, Kamau Stokes 19, Isaiah Wilkins 11, Brett Prahl 10 (11 zb), Martynas Paliukenas 10, Dawid Gołębiowski 4, Paweł Dzierżak 3, Jakub Motylewski 2, Michał Kołodziej 2, Aleksander Załucki 0.