Wielka kontrowersja z udziałem Tony'ego Wrotena. Trener AEK: On popełnił błąd

W bardzo dziwnych okolicznościach zakończył się mecz pomiędzy Anwilem Włocławek i AEK Ateny (77:79). Tony Wroten wyrzucił piłkę do kosza z połowy boiska, bo myślał, że jest... faulowany. Trener Greków jest zdania, że Amerykanin popełnił błąd.

Karol Wasiek
Tony Wroten Materiały prasowe / Basketball Champions League / Na zdjęciu: Tony Wroten
Grecy wyszli na prowadzenie 79:77 po wsadzie Jonasa Maciulisa. Do zakończenia spotkania pozostało kilkanaście sekund, a Anwil Włocławek miał posiadanie i dwie przerwy. AEK Ateny sprytnie jednak antycypował próby gospodarzy faulami.

Trener Igor Milicić wykorzystał dwie przerwy, ale za każdym razem jego zawodnicy byli momentalnie zatrzymywani. W kolejnej akcji Tony Wroten przypuszczał, że po kontakcie na środku boiska z Maciulisem arbitrzy znów użyją gwizdka...

Wroten rzucił z połowy za trzy, aby dać sędziom pretekst do przyznania trzech wolnych. Tymczasem gwizdek arbitrów milczał. Cała sytuacja wyglądała kuriozalna. Litwin miał zamiar faulować, ale wykorzystał swoje ogromne doświadczenie i ogranie na euroligowych parkietach. Minimalnym ruchem sprowokował Amerykanina do takiego zachowania.

Trener AEK Ateny Ilias Papateodoru jest zdania, że Wroten popełnił błąd w najważniejszej akcji meczu. - Byliśmy przygotowani na to, żeby wykorzystać faul, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Wroten zrobił błąd. Chciał wymusić przewinienie i to mu się nie udało - komentuje trener gości.

- Sami widzieliście, jak to wszystko wyglądało. Zawodnik gości zrobił ruch bokiem i Tony myślał, że będzie odgwizdany faul. Naszym założeniem było to, żeby wymusić jeszcze jeden faul, bo przeciwnik nie był w bonusie - przyznaje z kolei szkoleniowiec Anwilu.

Po meczu trener Milicić i zawodnicy długo nie mogli pogodzić się z porażką. Zagrali bardzo dobre zawody, a z parkietu schodzili jako pokonani. W niemal każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła gospodarze byli stroną dominującą. - Ta porażka boli. To my przegraliśmy ten mecz, a nie oni go wygrali - uważa Łotysz Rolands Freimanis.

Anwil Włocławek po pierwszej rundzie fazy grupowej ma na swoim koncie trzy zwycięstwa i cztery porażki.

Czy sędziowie wypaczyli wynik meczu Anwil - AEK?